Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako predĺžiť život šalátu? S týmto trikom ostane svieži aj dva týždne

Ako predĺžiť život šalátu? S týmto trikom ostane svieži aj dva týždne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ako predĺžiť život šalátu? S týmto trikom ostane svieži aj dva týždne Foto: depositphotos.com
reklama:

Stáva sa vám, že si kúpite šalát s dobrým úmyslom jesť zdravšie, ale o pár dní už z neho ostane len smutná, vlhká kaša na dne obalu? Nie ste sami. Zelené listy majú tú nepríjemnú vlastnosť, že sa kazia často skôr, než príde na ich konzumáciu.

Dobrá správa však je, že existuje jednoduchý spôsob, ako im predĺžiť životnosť – a nepotrebujete na to žiadnu chémiu ani drahé pomôcky.

Stačí pár praktických návykov a obyčajný papierový obrúsok.

1. Výber šalátu: radšej hlávka než listy v sáčku

Prvým krokom je správny výber už pri nákupe. Nenechajte sa zlákať pohodlnosťou predpraných a nasekaných zmesí – práve tie sa kazia najrýchlejšie. Namiesto toho siahnite po celej hlávke šalátu. Je odolnejší, dlhšie vydrží a vy si ho môžete pripraviť podľa potreby.

Pri výbere si všímajte, či sú listy pevné, bez tmavých fľakov a nevyzerajú povädnuto. Šaláty ako rukola či baby špenát sú citlivejšie a náročnejšie na skladovanie, takže ak chcete maximum výdrže, stavte na klasiku.

2. Papierový obrúsok – malý zázrak pre dlhšiu čerstvosť

Po príchode domov šalát vybaľte, skontrolujte a ak ostáva v pôvodnom balení, vložte k nemu jeden alebo dva papierové obrúsky. Tie nasajú nadbytočnú vlhkosť, ktorá je hlavným dôvodom rýchleho hnitia.

Listy, ktoré už začínajú mäknúť, tmavnúť alebo sú slizké, radšej ihneď vyhoďte – inak začnú kazenie šíriť ďalej.

3. Správna teplota v chladničke je základ

Šalát má rád chlad, ale nie mráz. Ideálna teplota v chladničke by sa mala pohybovať medzi 1 až 4 stupňami Celzia. V príliš studenom prostredí môžu listy zmeniť štruktúru a „spadnúť“, pri vyššej teplote zase proces kazenia naberá rýchly spád.

4. Dobre uzatvoriť a dýchať s mierou

Zabudnite na ledabolo uzavreté sáčky. Vzduch má pri skladovaní veľký vplyv – priveľa ho podporuje oxidáciu, no úplne bez neho to tiež nejde. Najlepšie fungujú uzatvárateľné vrecká so zipsom alebo nádoby so vzduchotesným viečkom. Tie udržia optimálnu mikroklímu a spomalia rozklad.

5. Pravidelné premiešanie ako prevencia plesní

Ak šalát skladujete v nádobe, oplatí sa ho každých pár dní jemne premiešať. Pomáha to zabrániť hromadeniu vlhkosti na jednom mieste a zároveň si všimnete prípadné lístky, ktoré treba odstrániť skôr, než narobia škodu.

Šalát bez stresu aj o dva týždne

Predprané zeleninové mixy síce šetria čas, ale čerstvosťou rozhodne neohúria. Ak to s konzumáciou šalátov myslíte vážne, najlepšou stratégiou je kupovať celé hlávky, skladovať ich správne, používať obrúsok na pohlcovanie vlhkosti a pravidelne kontrolovať stav listov.

Výsledok? Menej vyhodeného jedla, viac zdravých jedál v priebehu týždňa a dobrý pocit, že vaša chladnička nie je cintorínom zeleniny.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.