Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako predĺžiť životnosť vajec: Týmto chybám sa pri ich skladovaní radšej vyhni

Ako predĺžiť životnosť vajec: Týmto chybám sa pri ich skladovaní radšej vyhni
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ako predĺžiť životnosť vajec: Týmto chybám sa pri ich skladovaní radšej vyhni Foto: depositphotos.com
reklama:

Vajcia sú jednou z najuniverzálnejších surovín v našej kuchyni – používame ich pri príprave raňajok, hlavných jedál aj pri pečení. Napriek tomu si veľa ľudí neuvedomuje, že ich nesprávne skladovanie môže výrazne ovplyvniť nielen ich kvalitu, ale aj bezpečnosť konzumácie.

A čo je ešte horšie – niektoré rady, ktoré nám podsúvajú výrobcovia chladničiek, môžu byť skôr na škodu než na úžitok.

Tu je prehľad častých chýb, ktorým by si sa mal vyhnúť, ak chceš, aby vajcia vydržali čo najdlhšie a zostali zdravotne nezávadné.

Najčastejšie prešľapy pri skladovaní vajec

1. Nechávaš vajcia v pôvodnom obale? Radšej nie.
Papierové či plastové obaly z obchodu môžu byť znečistené a prenášať neviditeľné baktérie na iné potraviny v tvojej chladničke. Navyše sa v nich ľahko tvorí vlhkosť, ktorá podporuje vznik plesní.

2. Umývanie vajec pred uložením? Chyba.
Vajcia majú prirodzený ochranný povlak, ktorý bráni vniknutiu mikróbov. Umývaním túto ochrannú vrstvu odstrániš a vajce sa stáva zraniteľnejším voči kazeniu.

3. Kolísanie teplôt vajciam neprospieva.
Najlepšie je ich skladovať pri stabilnej teplote – ideálne v chladničke do 8 °C. Pokiaľ máš komoru, kde sa teplota drží pod 18 °C a nemení sa, môžeš ich uložiť aj tam. Miesta, kde teplota kolíše (napríklad dvierka chladničky), sú pre vajcia nevhodné, hoci tam často nájdeš stojan na vajcia.

4. Varené vajcia majú svoje pravidlá.
Ak si uvaríš vajcia natvrdo a necháš ich v škrupine, môžeš ich v chladničke bez obáv uchovať aj dva týždne. Vajcia namäkko však nevydržia dlhšie ako štyri dni. Olúpané vajcia určené na konzumáciu by si mal zjesť čo najskôr – nie sú vhodné na skladovanie.

5. Vajce s nepríjemným zápachom? Ihneď vyhoď.
Či už ide o surové vajce alebo uvarené, ak pri jeho otvorení ucítiš hoci len slabý zápach, nemilosrdne ho zlikviduj. Zápach je jasným signálom, že niečo nie je v poriadku.

6. Plánuješ zmraziť vajcia? Urob to správne.
Surové vajcia zamraziť môžeš, ale nikdy nie v škrupine. Najskôr ich rozbi, rozmiešaj bielok so žĺtkom a až potom ich daj do mrazničky. Inak sa žĺtok po rozmrazení zmení na tuhú hmotu pripomínajúcu gumu.

Praktické tipy na záver

  • Špička dolu alebo naležato?
    Áno! Ak chceš, aby vajcia vydržali dlhšie, ulož ich špičkou smerom nadol alebo na bok. Vzduchová bublina vo vnútri tak nebude zbytočne tlačená a vajce si uchová čerstvosť dlhší čas.

  • Znečistené vajcia neumývaj vodou.
    Ak na škrupine nájdeš nečistoty, stačí ich zotrieť nasucho – papierovým obrúskom alebo jemnou hubkou. Po manipulácii s vajcami si nezabudni umyť ruky a postaraj sa o to, aby sa v chladničke nedotýkali iných potravín.

Ak si na skladovanie vajec doteraz veľmi nedbal, možno budeš prekvapený, ako veľmi tieto jednoduché zásady ovplyvnia ich trvanlivosť. Dodržiavaním správnych návykov tak nielen predídeš zbytočnému plytvaniu, ale aj ochrániš svoje zdravie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.