Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako si správne vybrať kvalitný olivový olej? Na čo dávať pozor pri kúpe

Ako si správne vybrať kvalitný olivový olej? Na čo dávať pozor pri kúpe
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ako si správne vybrať kvalitný olivový olej? Na čo dávať pozor pri kúpe Foto: depositphotos.com
reklama:

Olivový olej je čoraz bežnejšou súčasťou našich jedál. Z exotického produktu sa stal stabilnou súčasťou našich domácností, či už do teplej, alebo studenej kuchyne. Aby si však tento olej zachoval svoje zdravotné prínosy, je dôležité pri jeho nákupe dbať na kvalitu. A to začína už pri čítaní etikety.

Tradičné tuky a ich vyváženie rastlinnými olejmi

Naša tradičná kuchyňa sa väčšinou zakladá na živočíšnych tukoch, ako sú maslo alebo slanina. Avšak ich nadmerná konzumácia môže negatívne ovplyvniť naše zdravie, a to najmä v oblasti kardiovaskulárnych ochorení a ďalších civilizačných chorôb. Preto je dobré tieto tuky kombinovať s kvalitnými rastlinnými olejmi, medzi ktoré patrí aj olivový olej. Ako sa však orientovať v množstve produktov a vybrať ten najlepší?

Etiketa a jej dôležitosť

Olivový olej je neodmysliteľnou súčasťou stredomorskej kuchyne, ktorá je známa svojimi priaznivými účinkami na zdravie. Obyvatelia stredomorských krajín sa totiž dožívajú vyššieho veku a trpia menej srdcovocievnymi ochoreniami. Tento olej je však prospešný aj zvonku – pomáha upokojovať pokožku, hydratuje vlasy a zlepšuje vzhľad nechtov.

Pri výbere kvalitného olivového oleja sa zamerajte na označenie „extra panenský“ alebo „extra virgin“. Tieto výrazy znamenajú, že olej bol získaný šetrným spôsobom – lisovaním za studena. Tento postup zaručuje, že si olej zachováva maximálne množstvo cenných látok. Naopak, rafinované oleje majú oveľa nižší obsah živín.

Dôležitý parameter: kyslosť oleja

Ďalším dôležitým kritériom je kyslosť, známa aj ako acidita. „Nižšia kyslosť je zárukou kvalitného oleja, ktorý bol starostlivo spracovaný. Tento parameter tiež ovplyvňuje chuť a trvanlivosť oleja,“ hovorí odborníčka na olivové oleje, Jaroslava Šnejdarová. Kyslosť sa uvádza väčšinou pri menších, lokálnych výrobcov, ale nie je vždy prítomná na obaloch olejov zo supermarketov.

  • Panenský olej by mal mať kyslosť medzi 0,8 % a 2 %.
  • Extra panenský olej má kyslosť nižšiu ako 0,8 %.

Sledujte dátum výroby oleja

Kvalita olivového oleja s pribúdajúcim časom klesá. Starší olej môže mať vyššiu kyslosť, pričom jeho chuť je slabšia a menej výrazná. Preto je dôležité sledovať dátum výroby, najmä ak kupujete olej na dovolenke. Najlepšie je kupovať olivový olej vyrobený z olív, ktoré boli zozbierané v októbri, kedy sú najzelenšie a najkvalitnejšie. Neskorší zber môže priniesť vyšší výnos oleja, no ten býva menej kvalitný.

Certifikáty a označenia na etikete

Ak narazíte na rôzne certifikáty alebo označenia, znamená to, že olej spĺňa určité kvalitatívne normy. Certifikácia PDO (Chránené označenie pôvodu) alebo PGI (Chránené geografické označenie) zabezpečujú, že olej pochádza z konkrétneho regiónu a spĺňa prísne požiadavky na výrobu.

Kvalita podľa krajiny pôvodu

Kvalitný olivový olej sa vyrába nielen v tradičných krajinách, ako Taliansko a Španielsko, ale aj v Grécku, Portugalsku alebo Francúzsku. Ak na etikete nenájdete krajinu pôvodu alebo ide o zmiešaný produkt z viacerých krajín EÚ, pravdepodobne ide o olej masovej výroby, ktorý sa vyrába v obrovských množstvách. Takéto oleje môžu mať nižšiu kvalitu, ktorá sa kompenzuje prísadami a chemickými úpravami.

Pozor si dávajte aj na obal. Kvalitný olivový olej by mal byť uložený v tmavých fľašiach alebo plechovkách, ktoré ho chránia pred svetlom. Olej v plastovej fľaši alebo čistej sklenenej nádobe by mal byť považovaný za menej kvalitný.

Cenová kategória a kvalitný olej

Nie vždy platí, že kvalitný olivový olej musí byť veľmi drahý, avšak ceny kvalitného oleja sa pohybujú od 10 eur za 500 ml, pričom prémiové oleje od najlepších výrobcov môžu stáť medzi 20 až 30 eur. Na cene sa odráža nielen výrobný proces, ale aj záruka kvality, ktorú tieto produkty ponúkajú.

Kvalitný olivový olej nie je len chutný, ale obsahuje aj vitamíny, betakarotény, antioxidanty a polyfenoly, ktoré majú protizápalové účinky, chránia cievy a pomáhajú zlepšovať zdravie srdca a mozgu.

Ak si teda chcete zaobstarať skutočne kvalitný olivový olej, je dôležité venovať pozornosť všetkým týmto faktorom, aby ste vybrali ten správny, ktorý bude nielen chutný, ale aj prospešný pre vaše zdravie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.