Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.

Ako správne skladovať chlieb? V chladničke rozhodne nie – môžete si ohroziť zdravie!

Viete ako správne skladovať chlieb?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Viete ako správne skladovať chlieb? Foto: depositphotos.com
reklama:

Priniesli ste domov čerstvý, voňavý chlieb a hneď ste ho uložili v plastovom sáčku do komory alebo ešte horšie – do chladničky? Možno to robíte celé roky a príde vám to normálne, no je čas zmeniť tento zlozvyk. Nevhodným skladovaním totiž nielenže ničíte jeho čerstvosť, ale môžete aj riskovať svoje zdravie. Čo teda s chlebom robiť, aby zostal čo najdlhšie čerstvý a chutný?

Chladnička nie je dobrý nápad – toto sa s chlebom deje v chlade

Mnohí ľudia predpokladajú, že chlieb vydrží v chladničke čerstvý dlhšie. Opak je však pravdou. Pri teplotách od 0 do 10 °C dochádza k procesu, ktorý nazývame retrogradácia škrobu. Jednoducho povedané – chlieb pri týchto teplotách starne omnoho rýchlejšie, dokonca až šesťnásobne oproti izbovej teplote. Jeho štruktúra sa zmení, stráca vlhkosť, začne sa mrviť, tvrdnúť a veľmi rýchlo stratí svoju pružnosť a chuť. Navyše, vlhký plastový obal podporuje rast plesní, ktoré môžu byť nebezpečné pre vaše zdravie.

Zabudnuté triky našich babičiek: chlieb ukrývali aj do perín!

Naši predkovia mali voči chlebu obrovskú úctu. Piekli ho približne raz za dva až tri týždne a vedeli ho uchovať čerstvý pre celú rodinu. Občas ho dokonca zabalili do ľanovej tkaniny a vložili medzi periny, aby si zachoval vláčnosť a bol dobre chránený pred vyschnutím. Hoci dnes už nemusíte chlieb ukrývať v posteli, rozhodne sa oplatí inšpirovať týmto starým, osvedčeným spôsobom uchovávania.

Ako teda správne skladovať chlieb v domácnosti?

Ideálne riešenie je uložiť chlieb do čistej utierky alebo plátenného vrecúška, aby mohol „dýchať“ a nevznikala nadbytočná vlhkosť. Takto zabalený chlieb potom vložte do chlebníka, drevenej alebo keramickej nádoby. Každé dva až tri dni je dobré utierku vymeniť za čistú a vždy sa uistiť, že nádoba, v ktorej chlieb uchovávate, je pravidelne zbavená drobkov a vydezinfikovaná – ideálne prírodným roztokom vody s octom.

Plastový sáčok – áno, ale s podmienkou!

Igelitové sáčky nie sú absolútne tabu, no treba ich používať správne. Ak vložíte ešte teplý chlieb priamo do plastového vrecka, spôsobíte tým zrážanie vody a rýchly rozvoj plesní. Preto vždy počkajte, kým čerstvo upečený chlieb úplne vychladne, zabaľte ho do utierky a až potom vložte do plastového vrecka. Takto sa vytvorí mikroklíma, vďaka ktorej chlieb zostane dlhšie mäkký a chutný.

Papierové vrecká – lepšie ako plast, no stále nie ideálne

Papierové sáčky sú síce ekologickejšou alternatívou, no majú jednu veľkú nevýhodu: chlieb v nich extrémne rýchlo tvrdne. Pokiaľ ho dáte do papierového vrecka, už po pár hodinách pocítite, ako stráca vláčnosť a čerstvosť. Ak ich však skombinujete s bavlnenou utierkou a následne vložíte do chlebníka, môžete tento efekt zmierniť.

Mrazenie chleba – skvelý trik proti plytvaniu

Ak ste nakúpili viac chleba, ako dokážete spotrebovať, nebojte sa ho zmraziť. Chlieb ideálne zmrazujte nakrájaný na jednotlivé plátky pri teplote -18 °C. Každý plátok môžete oddeliť napríklad kúskom potravinovej fólie, takže si kedykoľvek pohodlne rozmrazíte len presne také množstvo, aké potrebujete. Po rozmrazení ho môžete jednoducho krátko opiecť v hriankovači alebo na suchej panvici, vďaka čomu bude opäť chutný a chrumkavý.

Čo s chlebom, ktorý už nie je najčerstvejší?

Ak vám chlieb ostane niekoľko dní a začne tvrdnúť, nevyhadzujte ho. Starší chlieb môžete jednoducho pokrájať na kocky a usušiť na domáce krutóny do polievky alebo ho môžete ponúknuť niekomu, kto chová sliepky – vtáky si na ňom pochutia. Skvelou možnosťou je aj príprava chutných hrianok alebo domácich strúhankových zmesí.

Zhrnutie pre správne skladovanie chleba:

  • Nikdy ho nedávajte do chladničky.

  • Najlepšie je skladovať ho v bavlnenej utierke alebo plátne v chlebníku.

  • Plastové vrecká použite len v kombinácii s utierkou a len na úplne vychladnutý chlieb.

  • Papierové vrecká sú vhodné len krátkodobo.

  • Zvyšný chlieb zmrazujte nakrájaný na plátky.

  • Starý chlieb nevyhadzujte, ale zužitkujte v kuchyni.

Ak sa budete riadiť týmito odporúčaniami, chlieb vydrží dlhšie čerstvý, chutný a zároveň ochránite seba i svoju rodinu pred možnými zdravotnými rizikami, ktoré nesprávne skladovanie môže spôsobiť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.