Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako uchovať reďkovky čerstvé čo najdlhšie? Overené triky na skladovanie aj jednoduché tipy na ich oživenie

Ako uchovať reďkovky čerstvé čo najdlhšie? Overené triky na skladovanie aj jednoduché tipy na ich oživenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ako uchovať reďkovky čerstvé čo najdlhšie? Overené triky na skladovanie aj jednoduché tipy na ich oživenie Foto: depositphotos.com
reklama:

Reďkovky patria medzi prvé jarné plody, po ktorých siahame. Sú šťavnaté, jemne štipľavé a dokážu oživiť každé jedlo – od chrumkavého šalátu po obyčajný chlieb s maslom. No ich sviežosť vydrží len pár dní, ak sa s nimi nezaobchádza správne.

Tu je niekoľko osvedčených spôsobov, ako reďkovkám predĺžiť životnosť a čo robiť, keď už začnú vädnúť.

Reďkovky – malá zelenina s veľkým efektom

Ich obľuba nie je náhodná. Sú nenáročné na pestovanie, ľahko dostupné a chuťovo výnimočné. Pri nákupe si treba všímať, či sú buľky pevné a listy ešte svieže. Problém nastáva po pár dňoch v chladničke – reďkovky často zmäknú, stratia vodu a z ich pôvodnej chrumkavosti veľa nezostane.

Prvé pravidlo: odstráňte vňať

Po prinesení domov je najdôležitejšie oddeliť listy od bulvy. Zelená časť totiž z buľvy čerpá vlhkosť, a tým urýchľuje jej starnutie. Vňať však nemusíte vyhadzovať – hodí sa napríklad do šalátov alebo ako príloha k jedlám.

Ako reďkovky správne skladovať

Ideálne je reďkovky dobre umyť a osušiť. Potom ich môžete uložiť do plastového vrecka, prípadne uzatvárateľnej nádoby, a dať ich do dolnej priehradky v chladničke. Tieto podmienky im poskytnú dostatočnú vlhkosť a zároveň zabránia vysychaniu.

Ak chcete byť ešte dôslednejší, zabaľte ich do navlhčeného papierového obrúska, ktorý umiestnite do mikroténového vrecka. Ďalšou možnosťou je vložiť reďkovky (bez listov, s ponechaným koreňom) do nádoby s vodou tak, aby spodná časť bola ponorená. Tento spôsob im umožní priebežne nasávať vlhkosť a predĺži ich čerstvosť.

Čo s reďkovkami, ktoré už stratili šťavu?

Ak ste zistili, že reďkovky v chladničke scvrkli, nemusí to znamenať ich koniec. Existujú jednoduché spôsoby, ako ich znovu premeniť na svieže kúsky.

  1. Najskôr ich zbavte vňate a všetkých poškodených častí.

  2. Následne ich dôkladne prepláchnite pod studenou vodou.

  3. Vložte ich do nádoby so studenou vodou – ideálne do zaváraninového pohára, ktorý môžete uzavrieť a uložiť do chladničky. Tam ich nechajte niekoľko hodín, pokojne aj cez noc.

Po tomto „kúpeľovom“ ošetrení by mali byť znova pevné, šťavnaté a pripravené na konzumáciu.

Alternatívne môžete reďkovky ponoriť do misy s ľadovou vodou – už po jednej či dvoch hodinách by mali získať späť svoju chrumkavosť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.