
- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Ako upiecť dokonale nadýchanú bábovku? Vyhnite sa týmto chybám!
Ako upiecť dokonale nadýchanú bábovku? Vyhnite sa týmto chybám!

Bábovka patrí medzi klasické domáce múčniky, no nie vždy sa podarí tak, ako by sme si želali. Možno ste už zažili situáciu, keď ste presne dodržali recept, no výsledok bol príliš hutný, spľasnutý alebo dokonca popraskaný. Čo robili naše babičky inak, že ich bábovky boli vždy dokonalé?
Tajomstvo úspechu spočíva nielen v správnom pomere surovín, ale aj v precíznosti pri ich spracovaní. Ak sa vám bábovka často nevydarí, možno robíte jednu z nasledujúcich chýb. Pozrime sa na ne bližšie!
Najčastejšie dôvody, prečo bábovka nie je nadýchaná
Ak je váš koláč príliš hutný alebo sa po upečení zrazí, môže za tým byť niektorá z týchto chýb:
1. Nevhodná múka
Polohrubá múka je na bábovku ideálna, pretože zabezpečuje správnu štruktúru cesta. Ak použijete hladkú múku, výsledkom môže byť jemnejší, no ťažší a menej vzdušný koláč.
2. Nesprávne množstvo kypriacich látok
Kypridlá, ako prášok do pečiva alebo sóda bikarbóna, majú zásadný vplyv na to, či cesto pekne narastie. Ak ich pridáte priveľa, povrch môže popraskať, no ak ich bude málo, bábovka nenadobudne správny objem.
3. Chyby pri šľahaní bielkov
Bielkový sneh je kľúčový pre nadýchanosť cesta. Ak ho nevyšľaháte dostatočne, nebude držať štruktúru. Naopak, ak ho prešľaháte, stratí pružnosť a nebude sa dobre zapracovávať. Správne vyšľahaný sneh zostane pevný aj pri otočení misky hore dnom.
4. Zlá technika miešania cesta
Ak pridávate bielkový sneh do cesta pomocou mixéra, robíte chybu! Sneh treba vkladať ručne a jemne, aby sa v ňom udržali vzduchové bublinky, ktoré zabezpečia ľahkosť cesta.
5. Neskoré pečenie
Cesto by malo ísť do rúry ihneď po naliatí do formy. Ak ho necháte stáť, začne postupne strácať nadýchanosť. Preto je dôležité mať rúru predhriatu ešte pred dokončením cesta.
6. Príliš skoré otvorenie rúry
Zvedavosť sa pri pečení nevypláca. Ak počas pečenia otvoríte rúru príliš skoro, teplota prudko klesne a cesto môže spľasnúť. Prvých 20–30 minút pečenia sa odporúča rúru neotvárať vôbec.
7. Nevhodná teplota pečenia
Ak je teplota rúry príliš vysoká, povrch bábovky sa môže rýchlo upiecť, zatiaľ čo vnútro zostane surové. Pečenie pri nižšej teplote a dlhšom čase zabezpečí, že sa múčnik prepečie rovnomerne.
8. Náhla zmena teploty po upečení
Ak bábovku hneď po vytiahnutí z rúry vyklopíte z formy, môže sa zraziť. Ideálne je nechať ju vo forme odpočívať aspoň 10 minút, aby si udržala tvar.
9. Krájanie ešte teplej bábovky
Aj keď sa nevieme dočkať ochutnávky, bábovku treba nechať úplne vychladnúť. Ak ju nakrojíte ešte teplú, môže sa zdeformovať alebo stratiť svoju nadýchanosť.
Ako dosiahnuť dokonalý výsledok?
Ak sa chcete vyhnúť zbytočnému sklamaniu a pripraviť bábovku, ktorá bude ľahučká a kyprá, dbajte na správne suroviny, postup a pečenie. Dôležité je tiež venovať pozornosť detailom, ako je správne vyšľahanie snehu, technika miešania či postupné chladenie po upečení.
Dodržiavaním týchto tipov sa vám bábovka podarí vždy na jednotku – rovnako ako od babičky!