- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Ako upiecť kačicu? Prevedieme vás celým procesom krok za krokom
Ako upiecť kačicu? Prevedieme vás celým procesom krok za krokom
Kačica je obľúbené jedlo podávané nielen na svätého Martina, alebo ak chcete na Deň vďakyvzdania. Vyzerá a chutí luxusne, pritom sa s jej prípravou tak nenadriete. A keď k nej pripravíte chutnú omáčku alebo upečiete kačicu s kapustou a knedľami, nebudete chcieť žiadnu inú. Tento tradičný recept však budú vaši hostia už očakávať, preto vám prezradíme aj iné tipy, ako upiecť kačicu.
- Pečenie kačice je jednoduché a výsledkom je mäsité a chrumkavé mäso.
Na pečenie celej kačice je dôležité narezať kožu a osoliť, zatiaľ čo kačacie prsia sa najlepšie pečú na panvici a potom v rúre.
Po pečení zostáva využiteľný kačací tuk a dôležitá je aj slávnostná prezentácia pokrmu.
Pečenie kačice je jednoduchšie, než si myslíte, a výsledok stojí za to. Má síce viac tuku a silnejšej koži, zato to vynahrádza mäsitejšou chuťou ako napríklad kura. Kačacie prsia sú pokryté hrubou vrstvou tuku, vďaka ktorému bude koža chrumkavá. Mrknite, ako pripravuje a pečie kačacie prsia svetoznámy britský šéfkuchár Gordon Ramsay, a inšpirujte sa.
Ako upiecť kačicu krok za krokom
Kačicu úplne rozmrazte a odstráňte droby. Opláchnite ju zvnútra aj zvonku studenou vodou a osušte. Potom záleží, či si chcete upiecť iba kačacie prsia, alebo celú kačicu.
Upečte si celú kačicu
Najprv vám poradíme, ako upiecť celú kačicu. Kožu kačice narežte nožom, ale pozor aby ste neporušili mäso. Aby sa tuk uvoľnil aj z ostatných častí tela kačice, prepichnite ich špičkou noža. Nožičky však nechajte bez povšimnutia, koža na nich je dostatočne tenká.
Teraz celú kačicu osoľte, a to zvnútra aj zvonku. Päť nasekaných strúčikov cesnaku a plátky citróna vložte do dutiny – tie po pečení vyhodíte. Vlajúcu kožu zahrňte dovnútra, aby cesnak nevypadával von. Nôžky zviažte povrázkom, kačicu dajte na pekáč s mriežkou, aby tuk mohol odkvapkávať.
Pri pečení využívajte teplomer na mäso, aby ste mohli dobu pečenia upravovať podľa požadovanej prepečenosti.
Upečte si kačacie prsia
Ak sa vás na slávnostný obed či večeru nezíde toľko, upečte si iba šťavnaté kačacie prsia. Chrumkavosť kože zaistíte ich opečením na panvici. Potom ich dopečiete v rúre. Pripraviť k nim môžete karí omáčku, slivkovú omáčku alebo vyskúšate kačicu glazovanou marmeládou. Záleží len na vašej chuti.
Aj kvôli silnej vrstve tuku musíte byť pri pečení trpezliví – kačicu budete piecť celkom 3 hodiny na asi 180 °C. Mäso by malo mať ružovú farbu, aby ste zamedzili chorobám a prípadným parazitom. Mäso by malo byť šťavnaté a prepečené.
Upečené už máte, dajte si teraz chvíľu práce so slávnostnou prezentáciou. Servírovací tanier ozdobte napríklad zeleninou a bylinkami. Hostia tak ocenia nielen vaše kuchárske umenie, ale aj pekne vyzerajúcu oblohu.
Využite z pečenia všetko
Okrem rozpadajúceho sa mäska vám po pečení zostane tiež množstvo kačacej masti, ktoré využijete napríklad pri pečení zeleniny, zemiakov alebo iného mäsa. Alebo si ho, ako býva zvykom, namažte na chlieb ako predjedlo. Z pekáča tuk zozbierajte do uzatvárateľného pohára a nechajte vychladnúť. To sú len niektoré z tipov, ako využiť kačací tuk po pečení.
Dobrú chuť!
Zdroje: juliasalbum.com, bbcgoofood.com, www.dumazahrada.cz