- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Ako vyšľahať ten najlepší sneh z bielkov
Ako vyšľahať ten najlepší sneh z bielkov
Pri pečení múčnikov sa bez neho nezaobídete. Pripraviť ale naozaj pevný a dokonalý sneh je doslova alchýmia.
Vďaka našim radám sa vám to ale podarí! A pamätajte si, že čím budete mať sneh tuhší, tým bude váš koláč lepší a kyprejší.
Vajíčka vždy vyberte z chladničky s dostatočným predstihom, najlepšie asi jednu hodinu pred použitím. Bielky sa totiž najlepšie našľahajú pri izbovej teplote.
Cukrári odporúčajú bielky oddeliť večer, nechať ich v zakrytej nádobe do druhého dňa odležať a šľahať až na druhý deň.
Pri oddeľovaní bielkov buďte opatrní, aby sa s bielkami do misky nedostal ani malý kúsok žĺtka.
Ak viete, že žĺtky v ten deň nevyužijete, vyskúšajte osvedčený trik. Na oboch koncoch vajíčka urobte ihlicou dierky. Vajcia postavte na malý hrnček alebo pohár, a nechajte bielok zvoľna vytekať. Celý žĺtok potom zostane v škrupine. Dierky vo vajci zalepte, žĺtok tak v chladničke môžete uchovať po niekoľko dní.
Misa na šľahanie aj šľahacie nástroje, metly a pod, musia byť vždy dokonale čisté, bez akejkoľvek mastnoty a hlavne chladné, preto ich nikdy počas šľahania neoplachujte teplou vodou, ale vždy len studenou. Aj malá mastná nečistota vám zmarí výsledok a dokonalý sneh sa vám nepodarí ušľahať.
Nádobu, v ktorej budete bielky šľahať, vopred vypláchnite octovou vodou. Tá ju odmastí.
Cukrári odporúčajú vytrieť misu pred šľahaním citrónom.
Ak chcete mať istotu, že sneh zaručene dobre ušľaháte, použite čerstvé vajcia. Ak však netušíte, aké sú staré, radšej pred šľahaním pridajte na každé vajce jednu lyžičku studenej vody. Získame tak dvakrát toľko snehu ako zo samotných bielkov.
Aby bol úspech zaručený, pridajte k bielkám štipku soli alebo niekoľko kvapiek citrónovej šťavy. Kryštáliky soli rozbíjajú bubliny v snehu na drobnejšie, takže sneh bude pevnejší.
Do bielkového snehu používajte cukor extra jemný krupicový, ktorý je vhodnejší ako cukor práškový, v ktorom bývajú stopy prímesí, ktoré bránia správnemu vyšľahaniu do požadovanej hustoty.
Dôležitý je aj spôsob pridávania cukru. Na začiatku šľahania pridajte len pol dávky cukru. Keď sú bielky ušľahané tak, aby pri zdvihnutí metly zostávali na povrchu snehu špičky, začnite za stáleho šľahania prisypávať zvyšný krupicový cukor. Sneh napred trochu zredne, ale postupne sa zase vyšľahá do tuha.
Cukor nikdy nedávajte odhadom, odvážte ho presne podľa predpisu.
Na prípravu snehu môžete použiť kuchynský robot, elektrický ručný šľahač alebo rôzne „metličky“. Prvý variant je len pre naozaj „lenivé“ gazdinky.
V robote síce sneh urobíte veľmi rýchlo a ľahko, má to ale jednu nevýhodu. Podstatou vzniku snehu je totiž primiešaný vzduch, ktorého sa v tomto prípade toľko do snehu nepodarí našľahať. Ten potom zďaleka nie je tak pevný, ako by mal byť.
Ak používate ručný elektrický šľahač, začnite na stredný výkon a rýchlosť pridávajte plynule a postupne. Bielky musíte šľahať bez prestania, až na požadovanú hustotu, inak zvodnatejú a už ich nevyšľaháte.
Sneh je správne pripravený, keď po vytiahnutí metly zostanú stáť vytiahnuté špičky a neohýnajú sa.
Tiež môžete nádobu, v ktorej sneh šľaháte, obrátiť hore dnom, pokiaľ v nej sneh zostane „pevne sedieť“, bez toho aby sa pohol, je správne ušľahaný.
Ďalšie šľahanie je už zbytočné a škodlivé.