- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Americký chess pie alebo Šachový koláč: Je jemný vďaka pudingovej náplni, voňavý po masle a na prípravu neskutočne jednoduchý
Americký chess pie alebo Šachový koláč: Je jemný vďaka pudingovej náplni, voňavý po masle a na prípravu neskutočne jednoduchý
V Amerike sa mu hovorí chess pie, čo by sa dalo preložiť ako šachový koláč, so slávnou doskovou hrou ale zrejme nemá vôbec nič spoločné. V každom prípade ide o ideálny koláč s náplňou, ktorú oceníte aj vo chvíli, keď máte v pláne piecť, ale nemáte práve k dispozícii žiadne ovocie.
Koláč plný pudingového krému
Koláč zvaný chess pie je jedným z typických múčnikov amerického Juhu. Pôvodne však pochádza z Veľkej Británie a nápadne sa podobá mnohým ďalším anglickým či americkým koláčom, ako sú buttermilk pie (podmaslový koláč), pecan pie (čiže koláč s pekanovými orechmi), lemon curd pie alebo vinegar pie (s vínnym octom).
Všetky tieto koláče by sa dali zhodne označiť ako custard pie, čo je vlastne pudingový koláč. Spoločná je pre nich totiž krásne žltá a krémová pudingová náplň z vajec, cukru, masla, obvykle aj mlieka a múky (často sa používa kukuričná, ktorá koláču dodá zamatovú štruktúru a zvýrazní žltý odtieň).
Táto náplň obsahuje veľa cukru, na zmiernenie sladkosti sa preto pridáva niečo kyslé, aby sa zvýraznila chuť a dodala sa náplni ľahká pikantnosť. V cmarovom koláči je to namiesto mlieka práve kyslasté cmar, inokedy sa nahrádza citrónovou šťavou alebo octom. Chess pie je výnimočný tým, že túto lahodnú pudingovú náplň vylepšuje ešte zapečená chrumkavá hnedá vrstva.
Chess pie dlho vydrží
Pôvod šachového koláča sa datuje až do 17. storočia, kedy sa objavil v niekoľkých kuchárskych knihách ako alternatíva k cheesecaku, keď nebol k dispozícii tvaroh alebo smotanový syr. Kedysi išlo vlastne o koláč, ktorý sa dal upiecť v akomkoľvek ročnom období, pričom sa do neho použilo to, čo bolo práve k dispozícii v špajzi. Prednosťou náplne potom mala byť hlavne dlhá trvanlivosť. S tým zrejme súvisel aj názov koláča.
So samotnými šachmi vraj nemal nič spoločné a názov údajne vznikol skomolením iných slov – napr. chest označujúceho truhlu, pretože sa dal dlhodobo uchovávať v truhle pri izbovej teplote a dokonca mu to zaistilo aj lepšiu chuť. Možno však išlo o skrátené slovo cheese (syr), pretože sa náplň svojou konzistenciou tvarohu podobala. A hovorí sa tiež, že si možno koláč dopriali anglickí gentlemani po obede, kedy sa obvykle oddávali aj hranie šachu.
Jednoduchý a nenáročný na ingrediencie
Príprava tohto koláča je pomerne jednoduchá a rýchla, stačí zmiešať len pár základných ingrediencií, naliať ich do formy a hotovo budete mať za 45 minút. S ochutnávkou je však lepšie počkať. Koláč totiž najlepšie chutí vychladený. Pokiaľ vás teda naháňa chuť na nejaký sladký koláč a nemáte práve doma tvaroh, mak alebo napríklad ovocie, ktoré by sa dalo použiť do náplne, môžete skúsiť práve chess pie podľa nasledujúceho receptu.
Ako na to?
Budete potrebovať: 1 balenie hotového krehkého cesta na koláč (kúpite už rozvaľkané v obchode) alebo si môžete krehké cesto pripraviť podľa nášho návodu, 115 g masla nakrájaného na kúsky, 250 g kryštálového cukru, 2 lyžice kukuričnej múky, pol lyžičky soli, ⅓ šálky plnotučného mlieka, 1 lyžicu octu alebo citrónovej šťavy, 1 lyžičku vanilkového extraktu a 4 veľké vajcia.
Pripraveným krehkým cestom vyložte klasickú okrúhlu koláčovú formu vymastenú maslom. Formu aj s cestom dajte do chladničky a nechajte vychladiť asi hodinu. Dno korpusu potom na niekoľkých miestach prepichajte vidličkou, aby sa pri pečení nevydulo.
Maslo rozpustite na panvici alebo v hrnci. Za častého miešania ho nechajte variť, kým nezíska orieškovú vôňu a nezhnedne (pozor, aby sa nepripálilo, malo by byť jantárovo hnedé). Nalejte do misky a nechajte asi hodinu chladnúť.
Rúru predhrejte na 180 °C. V mise zľahka prešľahajte vajcia. V inej mise potom zmiešajte cukor kryštál, kukuričnú múku, múku a soľ. Do cukrovej zmesi vlejte zhnedlé vychladnuté maslo, mlieko, ocot a vanilku a premiešajte. Pridajte vajcia a miešajte, kým sa všetko dobre nespojí.
Koláčovú formu s cestom vložte do predhriatej rúry a pečte krátko len asi 5-8 minút. Do prepečeného korpusu potom nalejte vaječnú zmes, vráťte koláč do rúry a pečte, kým nie sú okraje stuhnuté, stred by sa mal len mierne vlniť. Trvá to asi 45 až 55 minút. Pred krájaním a podávaním nechajte koláč asi 30 minút chladnúť, aby sa spevnil.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Chess pie
Washingtonpost.com: I wanted the real story behind chess pie’s name. But no one wanted to talk about it.
Cookingclassy.com: Chess Pie
Allrecipes.com: What Is Chess Pie —And How Did It Get Its Name?, www.toprecepty.cz