- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Brusnice sú chutné aj plné vitamínov. Hodia sa do šalátov aj k mäsu
Brusnice sú chutné aj plné vitamínov. Hodia sa do šalátov aj k mäsu
Žiarivo červené guličky brusníc nielen ozdobia vianočné stoly, ale tiež prinášajú do našich jedál kyslú nôtu, ktorá rozjasní každý pokrm. Nielenže sú brusnice bohaté na vitamíny a antioxidanty, ale ich unikátna chuť sa tiež výborne dopĺňa s mnohými ďalšími surovinami. Budete pozerať, s čím ladia!
Brusnice, známe tiež ako červená superpotravina, majú korene v Severnej Amerike, kde ich Indiáni využívali pre ich liečivé účinky. Počas stredoveku boli v Európe vnímané ako symbol zdravia a ochrany pred chorobami. Vďaka tomu sa často používali v rôznych liečebných prípravkoch a bylinných receptoch. Dnes sú brusnice obľúbené po celom svete a nachádzajú svoje miesto nielen v sladkých, ale aj slaných pokrmoch.
Plné vitamínov a na podporu močových ciest
Brusnice sú skvelým zdrojom vitamínu C, vlákniny a antioxidantov. Ich konzumácia podporuje zdravie močových ciest a chráni telo pred voľnými radikálmi. Nielenže sú červené guličky brusníc plné vitamínov, ale brusnicové listy, používané na prípravu čaju, ponúkajú ďalší rozmer v oblasti zdravotných výhod. Najmä v urologických čajoch.
S čím ladia brusnice
Brusnice majú výraznú kyslú chuť, ktorá sa výborne dopĺňa s inými ingredienciami. Kombinujú sa skvele s jablkami, trstinovým cukrom, kukuricou, smotanou, javorovým sirupom, pomarančmi, hovädzím mäsom, medom, mandarínkami a vlašskými orechmi. Tieto suroviny je možné využiť na prípravu rôznorodých pokrmov, od sladkých dezertov po pikantné šaláty. Brusnice môžu tiež pridať iskru do tradičných receptov, kde sa bežne používajú napríklad hrozienka.
Kto by sa mal brusniciam vyhnúť
Aj keď sú brusnice pre väčšinu ľudí zdravou voľbou, mali by sa im vyhnúť tí, ktorí majú sklony k tvorbe obličkových kameňov, alebo jedinci, ktorí sú alergickí na aspirín. V takýchto prípadoch by bolo vhodné sa poradiť s lekárom, aby sa zabránilo prípadným zdravotným komplikáciám po ich požití.
Zdroj: www.prozeny.cz