Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Cejlónska škorica: Jemné korenie s veľkou silou pre trávenie a obranyschopnosť

Cejlónska škorica: Jemné korenie s veľkou silou pre trávenie a obranyschopnosť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Cejlónska škorica: Jemné korenie s veľkou silou pre trávenie a obranyschopnosť Foto: depositphotos.com
reklama:

Vôňa škorice si väčšinu z nás okamžite spojí s domácim koláčom alebo šálkou teplého nápoja. Lenže to, čo bežne považujeme za bežné kuchynské korenie, môže mať omnoho hlbší význam. Nie všetky druhy škorice sú totiž rovnaké. Medzi nimi vyniká cejlónska škorica – jemnejšia, vzácnejšia a zdraviu priateľskejšia alternatíva k bežne dostupnej kasii.

Pochádza zo Srí Lanky a v prirodzenej medicíne ju využívali už celé generácie. Dnes si získava pozornosť aj vďaka modernej vede, ktorá postupne odhaľuje jej pozitívny vplyv na telo – najmä v oblasti imunity, trávenia a hladiny cukru v krvi.

Ako spoznáte skutočnú cejlónsku škoricu?

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že škorica je jednoducho škorica, v skutočnosti existujú významné rozdiely. Kasia – lacnejšia a rozšírenejšia forma – má tvrdú, hrubú štruktúru a ostrú chuť. Cejlónska škorica je jemnejšia, tenšia a jej vrstvená kôra pripomína stočený pergamen.

Kľúčovým rozdielom je však obsah kumarínu – prírodnej látky, ktorá pri vyššom príjme zaťažuje pečeň. Kým kasia ho môže obsahovať až niekoľko percent, v cejlónskej škorici sa nachádza len v nepatrnom množstve. Aj preto je vhodná na dlhodobé a pravidelné užívanie.

Prečo je cejlónska škorica prospešná pre zdravie?

Toto korenie nie je len chuťovým obohatením raňajok či dezertov. Pravidelná konzumácia cejlónskej škorice môže priniesť telu hneď niekoľko výhod:

  • Podpora rovnováhy cukru v krvi: Niektoré výskumy poukazujú na to, že škorica môže pomáhať znižovať hladinu glukózy nalačno a zlepšovať citlivosť na inzulín. Pre ľudí s metabolickými poruchami tak môže byť cenným pomocníkom.

  • Antioxidačné účinky: Cejlónska škorica obsahuje polyfenoly – látky, ktoré chránia bunky pred poškodením a môžu spomaľovať proces starnutia. Pravidelný príjem antioxidantov je dôležitý pre celkovú vitalitu a obranyschopnosť organizmu.

  • Podpora tráviaceho systému: Ak vás trápi pocit plnosti po jedle alebo časté nadúvanie, škorica môže pomôcť. Už malé množstvo môže priaznivo ovplyvniť trávenie a zároveň jemne dezinfikovať črevné prostredie.

  • Vplyv na cholesterol a srdce: Niektoré štúdie naznačujú, že cejlónska škorica môže podporovať zdravý profil tukov v krvi – znižovať hladinu LDL cholesterolu a podporiť ten „dobrý“ HDL.

  • Pozitívny efekt na myseľ: Vôňa škorice má stimulačný účinok na mozog. Zlepšuje koncentráciu, podporuje náladu a môže prispieť k lepšej psychickej pohode. Aj preto sa často využíva v aromaterapii.

Ako zaradiť cejlónsku škoricu do bežného dňa?

Nemusíte siahať po tabletkách – škorica sa dá ľahko začleniť do jedálnička. Už pol lyžičky denne môže postačiť. Pridajte ju do raňajkovej kaše, smoothie, čaju či jogurtu. Výborne sa hodí aj do domáceho pečiva alebo rýľového nákypu. A ak máte radi prírodnú kozmetiku, môžete ju použiť aj do peelingu či masky – má jemne prekrvujúci účinok.

Dôležité je siahnuť po kvalitnom produkte – na obale by malo byť jasne uvedené „Cinnamomum verum“ a ideálne aj krajina pôvodu, napríklad Srí Lanka. Striedanie foriem (mletá vs. celá kôra) je tiež vítané, a pokiaľ chcete zachovať účinné látky, nepreháňajte to s teplom – varenie pri vysokých teplotách môže niektoré látky znehodnotiť.

Kedy byť opatrný?

Aj keď cejlónska škorica patrí medzi bezpečné prírodné produkty, platí zásada – všetkého s mierou. Denná dávka by nemala prekročiť 1 až 2 gramy. Zvlášť opatrní by mali byť ľudia s problémami s krvným tlakom, zrážanlivosťou krvi alebo tehotné ženy. V takýchto prípadoch je rozumné konzultovať pravidelné užívanie s lekárom alebo odborníkom na výživu.

Treba si tiež uvedomiť, že škorica je doplnok zdravého životného štýlu – nie náhrada liečby. Môže výborne dopĺňať celkový prístup k zdraviu, ale nenahrádza odbornú starostlivosť.

Malý krok pre chuť, veľký skok pre zdravie

Cejlónska škorica je dôkazom toho, že aj drobná zmena v každodennej rutine môže priniesť zaujímavý efekt. Vďaka svojej príjemnej chuti a pozitívnym účinkom si zaslúži miesto nielen v kuchyni, ale aj v celkovom prístupe k zdraviu.

Ak hľadáte jednoduchý spôsob, ako začať meniť svoje návyky k lepšiemu, možno práve jedna škoricová lyžička denne bude tým správnym štartom. Pretože niekedy stačí málo, aby sme sa cítili lepšie – zvnútra aj navonok.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy: ,

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.