Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čím potrieť vajcia, aby vydržali dlho čerstvé aj bez chladničky? Staré mamy to vedeli!

Ako skladovať vajíčka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ako skladovať vajíčka Foto: depositphotos.com
reklama:

Veľká noc sa nezadržateľne blíži, a práve vajíčka pri nej nesmú chýbať. Či už ich plánujete farbiť, maľovať alebo inak zdobiť, určite chcete, aby si zachovali čerstvosť čo najdlhšie. Možno však neviete, že v minulosti sa na to využívali jednoduché a pritom overené triky, vďaka ktorým dokázali ľudia vajíčka uchovať v dobrej kondícii dokonca aj bez chladničky. Nasledujúce tipy a postupy pochádzajú ešte z čias našich starých mám a môžete ich vyskúšať nielen v období sviatkov, ale kedykoľvek počas roka.

Prečo je správne skladovanie vajíčok dôležité?

Vajíčko je cennou surovinou v kuchyni. Na prvý pohľad pôsobí odolne, keďže má pevnú škrupinu, no jeho kvalita sa dokáže rýchlo zmeniť najmä nesprávnym skladovaním a výkyvmi teplôt. Ideálna teplota na uchovanie čerstvosti sa pohybuje v rozmedzí 2 až 8 °C, teda v chlade bežnej chladničky. Pokojne ich môžete uložiť aj na miesto, kde teplota príliš nekolíše a nepresiahne 18 °C. Ak sa teplota neustále mení (napríklad pri otváraní a zatváraní dvierok chladničky), vajíčka to môžu pocítiť a začnú sa rýchlejšie kaziť.

Väčšina výrobcov chladničiek ponúka vo dverách špeciálne priečinky na vajíčka, no pravdou je, že toto umiestnenie nie je práve najšťastnejšie. Pri každom otvorení dvier chladnička nasaje teplejší vzduch a teplota vo vnútri kolíše. Ak teda môžete, uložte vajíčka radšej do vnútra chladničky, kde je teplota stabilnejšia.

Ako dlho vajcia vydržia?

Čerstvo zakúpené vajcia majú štandardnú dobu spotreby okolo piatich týždňov. V období Veľkej noci sa však často stáva, že ich doma nahromadíte vo väčšom množstve, prípadne sa chystáte kúpiť ich do zásoby. Platí, že ak ich chcete udržať kvalitné, vyhnite sa prudkým zmenám teploty a skladujte ich v suchu. Vajíčka natvrdo vám v chladničke vydržia asi týždeň, no ak ich plánujete používať až neskôr, napríklad do pečenia, môžete oddeliť bielky od žĺtkov a zamraziť ich.

Pri skladovaní vajec buďte opatrní aj s tým, čo máte v chladničke okolo. Vajíčka dokážu pohlcovať pachy z okolia, takže ich nedávajte do tesnej blízkosti potravín s intenzívnou arómou. Inak riskujete, že sa nechcené pachy prenesú do vnútra vajíčka.

Čo kedysi robili naše staré mamy?

Staré mamy často nemali k dispozícii chladničky tak, ako my dnes, napriek tomu vedeli uchovávať vajíčka pokojne aj niekoľko mesiacov. Jedným z osvedčených spôsobov bolo tmavé a chladné miesto – napríklad pivnica, kde bola stabilná nižšia teplota. Tie najskúsenejšie babičky poznali aj takzvané vodné sklo (silikátový roztok), do ktorého sa vajcia ukladali. Voľakedy sa používali aj rôzne obilniny, napríklad pšenica. Vajcia sa rozložili tak, aby sa nedotýkali, a potom sa úplne zakryli ďalšou vrstvou pšenice. Takto dokázali vydržať čerstvé až pol roka.

Veľmi obľúbený bol tiež trik s potieraním škrupiny bravčovou masťou. Škrupina sa tak uzavrie, zabráni sa prenikaniu baktérií dovnútra a vajcia vydržia dlhšie bez akýchkoľvek známok kazenia. To bolo praktické najmä v časoch, keď mnohí nemali elektrinu alebo chladničku, prípadne keď potrebovali prepraviť vajíčka na dlhšiu vzdialenosť v teplejšom období.

Na čo si dať pozor pred uskladnením?

  1. Neumývajte vajíčka: Možno sa vám zdajú znečistené a chcete ich pred uložením do chladničky očistiť, ale nerobte to. Na povrchu škrupiny sa nachádza prirodzená ochranná vrstva brániaca baktériám preniknúť dovnútra. Ak ju zmyjete, zvyšujete riziko kontaminácie.
  2. Nenechávajte ich v pôvodnom kartóne: Kartónové obaly, v ktorých sú vajíčka bežne predávané, môžu vlhnúť a byť zdrojom baktérií. Preložte ich radšej do inej nádoby alebo stojana, kde budú v suchu.
  3. Raz za čas vajíčka otočte: Ak ich skladujete dlhšie než desať dní, oplatí sa jemne ich pootočiť. Predídete tak tomu, aby žĺtky „prischli“ k škrupine.

Domáce vajíčka a slama

Ak kupujete domáce vajíčka alebo máte vlastné sliepky, môžete využiť ďalšiu z tradičných rád – skladovanie v slame. Stačí navrstviť slamu do vhodnej drevenej debničky, poukladať do nej vajíčka tak, aby sa nedotýkali, a potom ich prikryť ďalšou vrstvou slamy. Aj tu platí, že by ste mali zvoliť chladnejšie a najmä tmavé miesto s čo najstabilnejšou teplotou.

Akú výhodu má potieranie masťou?

Najvýznamnejšia výhoda potretia škrupiny tenkou vrstvou bravčovej masti spočíva v tom, že vo vajíčku zostane vlhkosť a baktériám sa sťažuje prístup do vnútra. Keďže takto ošetrené vajcia nepodliehajú takému rýchlemu znehodnoteniu, nemusíte ich ani nutne ukladať do chladničky. Je to preto ideálna voľba, ak napríklad cestujete na chatu bez chladničky alebo vám dočasne chladenie nefunguje.

Zhrnutie na záver

Aby ste si naplno užili veľkonočné sviatky bez obáv o pokazené vajíčka, nezabúdajte na niekoľko zásad:

  • Vajíčka skladujte na stabilnej, nižšej teplote a vyhnite sa častým výkyvom.
  • Nedávajte ich do dvier chladničky, kde sa teplota neustále mení.
  • Neumývajte škrupinu a vyhýbajte sa vlhkým obalom, ktoré môžu zachytávať baktérie.
  • Vyskúšajte tradičné tipy starých mám – vodné sklo, slamu či potieranie masťou.
  • Chráňte vajíčka pred výraznými arómami iných potravín.

Vďaka týmto postupom si vajíčka udržia čerstvosť nielen počas sviatkov, ale aj dlho po nich. Ak plánujete nákup väčšieho množstva v predstihu, tieto triky sa vám určite zídu a pomôžu ušetriť peniaze aj starosti. Stačí sa len inšpirovať osvedčenými radami, ktoré sa v minulosti bežne používali, keď chladničky neboli samozrejmosťou.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.