Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo sa stane s vašou pleťou, keď budete konzumovať príliš veľa sladkostí

Čo sa stane s vašou pleťou, keď budete konzumovať príliš veľa sladkostí
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Čo sa stane s vašou pleťou, keď budete konzumovať príliš veľa sladkostí Foto: www.gettyimages.com
reklama:

Vianočka, zvarák na trhoch a potom doma pri rozprávke neodolateľné domáce pečivo… Čo všetok ten cukor robí s našou pokožkou? A ako zamedziť prípadným škodám?

Úplne chápeme, že debaty o nedopnutých nohaviciach kedykoľvek pred prvým januárom nikto počúvať nechce, lenže ak si o tom nadmiere cukru v čase adventu a sviatkov nepovieme práve teraz, neskôr už bude na všeličo neskoro. Konkrétne vo vzťahu k našej pokožke. A nie, nechceme vám navrhnúť, aby ste pri rozprávkach namiesto báječného babičkinho lineckého chrúpali stopkový zeler (hoci by to bol pre naše zdravie bezpochyby lepší variant), ale aby ste aspoň zavčas minimalizovali prípadné neskoršie následky.

Z hľadiska pleti nie je problém cukor ako taký, ale jeho nadmiera. A nebavíme sa teraz len o „zlých“ sacharidoch, na pokožke sa negatívne prejavuje bohužiaľ nadmerná konzumácia ktorýchkoľvek cukrov. „Všetky prebytky glukózy sa totiž začnú viazať na proteíny buniek, v prípade kože na kolagénové a elastínové vlákna, a práve tam nastáva chyba. Tieto vlákna sú zásadné pre pevnosť a pružnosť našej pokožky, len čo sa na ne ale nadviaže glukóza, zosieťujú sa a nastáva proces glykácie,“ vysvetľuje Dana Nekolová, kozmetická špecialistka v pražskom salóne Biologique Recherche.

Strata pevnosti, vrásky aj vyrážky

Glykácia má tri fázy, pričom v prvých dvoch sa ešte vlákna môžu vrátiť späť do pružného stavu. Tretia je ale nezvratná a znamená, že sa vytvorili takzvané nežiaduce konečné produkty pokročilej glykácie alebo A.G.Es. Ako to na pleti spoznáte? „Prvá a hlavná známka je strata elasticity. Môžete si urobiť rýchly test, kedy medzi prstami stlačíte kožu na tvári a jemne ju zatočíte. Pokiaľ sa hneď vráti späť, je to perfektné, ak ale na pleti zostane dialík a trvá, kým sa vyhladí, značí to stratu elasticity. Celkovo sú tiež vidieť zvädnuté kontúry, typicky na spodnej čeľusti, a potom aj vrásky, najčastejšie na hornej pere alebo v okolí očí,“ opisuje Dana Nekolová. To všetko samozrejme nemusí nutne súvisieť len s nadmernou konzumáciou cukru, ale napríklad „len“ s pribúdajúcimi rokmi – glykácia má však aj ďalšie špecifické prejavy. „Veľmi typická je celková únava a tiež zmena farby pleti, ktorá býva zažltnutá.“

Pri príliš „sladkom“ jedálničku môžete tieto zmeny pozorovať pokojne už po dvadsiatom roku života, aj keď v tomto veku vás najskôr stretnú iné nežiaduce dopady. „Zvýšená hladina inzulínu v tele vedie okrem iného aj k vyššej produkcii kožného mazu, čo sa môže prejaviť celkovo mastnejšou pleťou a následne zanesením pórov, tvorbou akné a vyrážok,“ podotýka kozmetická špecialistka.

Vyzbrojte pleť s predstihom

Čo teda robiť, keď sa blíži potenciálne cukrovo „nebezpečné“ obdobie typu Vianoc? „Ideálna je pochopiteľne prevencia. Pokiaľ tušíte, že sa tento problém týka aj vás, začnite už s predstihom používať kozmetické produkty zacielené proti glykácii,“ hovorí Dana Nekolová. Preložené do veľmi pragmatickej reči: ak skrátka viete, že bude mať počas sviatkov váš jedálniček k vyváženosti dosť ďaleko (a čí tiež nie), už teraz zaraďte do svojej ošetrujúcej rutiny sérum alebo krém bojujúci proti glykácii – a následne ich celé dopotrebujte, hoci by ste napríklad v januári zase jedli vzorne.

Od veci nie je ani včasné zaradenie niektorých doplnkov stravy – či už sú priamo zacielené proti glykácii, alebo všeobecnejšie na detox. „Najlepšie je skombinovať oboje, teda správnu kozmetickú starostlivosť s doplnkami stravy – ak sa bavíme na Vianoce, začnite čo najskôr. Po sviatkoch si potom môžete naordinovať detoxikačnú kúru, prípadne zájsť aj na telové detoxikačné ošetrenie, ktoré pomôže celý proces naštartovať,“ radí Dana Nekolová.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.