Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo sú to funkčné potraviny a superpotraviny?

Čo sú to funkčné potraviny a superpotraviny?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Čo sú to funkčné potraviny a superpotraviny? Foto: www.gettyimages.com
reklama:

O superpotravinách už snáď počul každý, napriek tomu sme o nich zoširoka ešte nepísali. Počuli ste však pojem funkčná potravina? A aký je rozdiel medzi funkčnou potravinou a prírodným či syntetickým potravinovým doplnkom? V článku sa dozviete viac!

Superpotraviny

Superpotraviny nemajú presnú definíciu, napriek tomu je o nich známe, že sú výživovo bohatšie ako bežné potraviny. Najčastejšie sa jedná o vybrané druhy ovocia či semienok. Superpotraviny sú teda veľmi zdravé. Ide o nijak neupravené sušené či rozomleté plody. Ich konzumácia je teda pre telo prirodzená. Väčšinou obsahujú komplex vitamínov, minerálov, aminokyselín, stopových prvkov, enzýmov alebo vlákniny v jednom. Superpotraviny môžete jesť samotné, alebo ich pridať do smoothie, kaší či iných pokrmov a obohatiť s ním váš jedálniček.

Najznámejšie superpotraviny sú: kurkuma, manukový med, čučoriedky, brokolica, goji, aloe vera, chlorella, mladý jačmeň, chia semienka, granátové jablká, konopné semienka, cesnak, červená repa, zelený čaj, kapusta a ďalšie fermentované potraviny, camu camu , raw kokosový olej, tapioka perly a pod.

Funkčné potraviny

Ide o skutočné koncentrované potraviny, ktoré obsahujú viac mikroživín. Napriek tomu, že sa jedná o doplnok a sú obsiahnuté v tobolke alebo inej forme, sú vhodné aj pre najmenších. Podobne ako bežné potraviny sú vhodné na časté užívanie.

Medzi funkčné potraviny patrí napríklad olej z tresčej pečene, lyofilizovaná pečeň, vegánsky olej z morských rias, probiotické jogurty, kolostrum a ďalšie.

U týchto doplnkov sa často dočítate, že nie sú vhodné pre deti do 3 rokov alebo pre tehotné. Je to skôr legislatívna záležitosť, kedy nie sú vykonané testy na malých deťoch alebo tehotných ženách.

Doplnky stravy

Výživových doplnkov je na trhu veľa, či už prírodné alebo syntetické. Prírodné sú väčšinou čisté doplnky bez chemických konzervantov, protispekacích látok a ďalších prídavných látok. Základom je zdravý jedálniček. Pokiaľ riešime nejaké zdravotné problémy u seba aj u detí, môžeme po zvážení pridať nejaký doplnok. Vždy si prečítajte, čo všetko obsahuje. Nie každý doplnok nám môže prospieť. U detí nie je bezpečné dopĺňať železo, všeobecne nie každá pilulka tohto minerálu je zdraviu prospešná. Niekedy ľudia kombinujú viac doplnkov, ktoré sa navzájom nepodporujú a nezriedka sa lekári stretávajú s „predávkovanými“ ľuďmi. Napríklad taký horčík je najlepšie vstrebateľný kožou, aj u detí môžete použiť horčíkový olej na koži alebo epsomskú soľ s nie príliš teplou vodou do kúpeľa. Radšej sa vždy poraďte s odborníkmi a dajte aj na svoj sedliacky rozum.

Zdroj: www.promaminky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.