Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Detský jedálniček by mal obsahovať aj rôzne druhy mäsa. Je zásadným zdrojom živín!

Detský jedálniček by mal obsahovať aj rôzne druhy mäsa. Je zásadným zdrojom živín!
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Detský jedálniček by mal obsahovať aj rôzne druhy mäsa. Je zásadným zdrojom živín! Foto: depositphotos.com
reklama:

Mäso je zásadným zdrojom živín, ktoré sú potrebné pre optimálny rast a vývoj detí, a preto by malo mať v ich strave nezastupiteľné miesto. Okrem známej hydiny by sme mali zohľadniť aj „červené“ mäso a ryby.

Dôležitosť mäsa pre rast detí

Kým dospelí sa zvyčajne snažia obmedzovať príjem mäsa, deťom by sme ho mali poskytovať v dostatočnom množstve; batoliatam ideálne každý druhý deň a dojčatám dokonca denne. Rastiace dieťa potrebuje odlišné množstvo živín ako dospelý. Mäso je bohaté na kvalitné bielkoviny, vitamín D, vitamíny skupiny B a najmä železo, ktoré je kľúčové pre tvorbu krvi. Počas prvých troch rokov života by malo mať dieťa v strave až štyrikrát viac železa než dospelý. Najlepším zdrojom železa je hovädzie mäso, ktoré obsahuje až trikrát vyššie množstvo železa než hydinové.

Lepšia vstrebateľnosť železa z živočíšnych zdrojov

Železo sa nachádza aj v rastlinných potravinách, ako sú strukoviny (predovšetkým sója), listová zelenina, brokolica alebo orechy. Vstrebávanie železa z rastlinných zdrojov je však menej účinné, pretože obsahujú látky, ktoré absorpciu komplikujú.

Rozmanitosť stravy

Kedy je vhodné začať s mäsom? Prechod na nemliečnu stravu by mal začínať zeleninovými príkrmami, pričom mäso by ste mali do jedálnička zavádzať najskôr po štvrtom mesiaci a najneskôr po siedmom mesiaci dieťaťa. Odporúča sa začať s jemným a ľahko stráviteľným mäsom z hydiny, predovšetkým kuracím, ktoré je menej tučné. Nezabúdajte však aj na „červené“ mäso a zaradzujte ho do stravy rovnako ako biele. Je dôležité udržiavať rozmanitosť. Chudé hovädzie, bravčové a jahňacie mäso striedajte s teľacím, kuracím, morčacím a veľmi zdravým králičím mäsom. Rovnako by mali byť ryby súčasťou jedálnička; zavádzajte ich medzi štvrtým a siedmym mesiacom veku dieťaťa.

Každodenná konzumácia mäsa pre dojčatá

Dojčatá by mali dostávať mäso denne; raz za týždeň ho môžete nahradiť vaječným žĺtkom. Začnite s porciou asi jednej polievkovej lyžice (20 g) a postupne ju zvyšujte. Staršie deti by mali konzumovať mäso 3-4 krát týždenne. Pre dieťa vo veku medzi 2. a 3. rokom by jedna porcia mala predstavovať asi 40 g, zatiaľ čo u starších batoliat a predškolákov by to malo byť približne 50 až 70 g.

BOSORKA príchuť do jedálriánske stravovanie a jeho výzvy

Ak zvažujete BOSORKA príchuť do jedálriánsku stravu pre vaše dieťa, je dôležité venovať pozornosť zostaveniu jedálnička. Je potrebné zabezpečiť, aby dieťa pravidelne dostávalo dostatok živín na správny vývoj. Nestačí len vynechať mäso. Dbajte na prísun kvalitných bielkovín, železa, vitamínu B12 a omega-3 mastných kyselín. Správnu kombináciu potravín je dobré konzultovať s odborníkom na výživu a pediatrom. Vegánska strava, ktorá okrem mäsa a rýb vylučuje aj všetky mliečne výrobky a vajcia, nie je pre malé deti odporúčaná.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.