Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dokonalé kysnuté cesto: Návod, vďaka ktorému uspeje aj úplný začiatočník

Poznáte triky, ako dokonale vypracovať kysnuté cesto?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Poznáte triky, ako dokonale vypracovať kysnuté cesto? Foto: depositphotos.com
reklama:

Kysnuté cesto dokáže občas poriadne potrápiť aj skúsenú gazdinku. Ak aj vy patríte medzi ľudí, ktorí sa neustále stretávajú s tým, že im cesto nevykysne podľa očakávania, nezúfajte. Skúsení pekári prezradili svoje overené tipy, s ktorými zvládnete pripraviť perfektné cesto na prvý pokus. Čo všetko by ste mali vedieť a na čo si dať pozor?

Chyby, ktorých sa dopúšťame pri kysnutí cesta

Prvé, čo nás obvykle napadne, keď cesto nekysne, je zlá kvalita droždia. Samozrejme, droždie je živý organizmus a môže sa stať, že je staré alebo nesprávne skladované. No pravda býva často niekde inde – v našej nepozornosti, nesprávnych postupoch alebo výbere surovín.

Skúsení pekári upozorňujú na najčastejšie chyby:

  • Droždie nikdy nepridávajte len tak od oka. Vždy dodržiavajte predpísané množstvo a suroviny dôkladne vážte či odmerajte.

  • Skontrolujte dátum spotreby droždia. Ak je staré, nebude dostatočne aktívne a cesto nevybehne.

  • Kysnutie výrazne ovplyvňuje aj múka. Kvalita a typ múky sú veľmi dôležité. Ak má múka málo lepku, cesto bude ťažké a hutné. Bezlepkové múky majú prirodzene slabé schopnosti kysnutia, preto je nutné ich vždy kombinovať alebo prispôsobiť receptúru.

  • Dôležité je tiež dodržať správny pomer ďalších surovín, ako sú cukor alebo ocot. Každá zložka hrá úlohu pri výslednom kysnutí cesta.

Postup prípravy cesta – detail, ktorý ovplyvní všetko

Okrem správnych surovín je rovnako zásadný aj spôsob, akým cesto spracujete. Najmä teplota zohráva kľúčovú úlohu:

  • Všetky ingrediencie by mali byť zásadne izbovej teploty. Studené suroviny spomalia alebo úplne zastavia proces kvasenia.

  • Tekutiny, najmä mlieko alebo voda, ktoré sa pridávajú do cesta, by mali byť vlažné. Ideálna teplota je približne 30 °C, nikdy však nesmie prekročiť 40 °C, pretože príliš horúca tekutina droždie doslova „zabije“.

  • Kysnutie prebieha najlepšie pod čistou utierkou na teplom mieste. Ak cesto necháte odkryté, jeho povrch oschne a stratí schopnosť dobre rásť.

  • Pri miešaní nepotrebujete žiadny kuchynský robot ani mixér. Vaše ruky sú dostatočne dobré nástroje. Dôležité je cesto dôkladne vypracovať, postupne zapracovať všetky suroviny a dosiahnuť hladkú, pružnú konzistenciu bez hrudiek.

  • Pridávate do cesta čerstvé ovocie? Musí byť vždy dokonale osušené, pretože akákoľvek vlhkosť navyše môže zásadne negatívne ovplyvniť kysnutie.

Recept na jednoduché kysnuté cesto, ktoré vyjde zakaždým

Na prípravu jednoduchého, spoľahlivo kysnutého cesta si nachystajte tieto suroviny (nezabudnite, že by mali byť všetky vopred pripravené pri izbovej teplote):

  • 500 g hladkej múky

  • 250 ml vlažného mlieka (cca 30 °C)

  • 150 ml rastlinného oleja

  • ½ kocky čerstvého droždia alebo 1 vrecúško sušeného droždia

  • štipka cukru a soli (ak robíte sladké koláče, pridajte asi 3 lyžice cukru)

Postup krok za krokom:

1. Príprava kvásku
Do vlažného mlieka rozdrobte droždie, pridajte štipku cukru, premiešajte a jemne poprášte hladkou múkou. Kvások nechajte približne 15 minút odpočívať na teplom mieste. Mal by byť krásne spenený a objemovo zväčšený.

2. Spracovanie cesta
Do veľkej misy preosejte hladkú múku, uprostred spravte jamku a vlejte do nej pripravený kvások a olej. Cesto spracúvajte najskôr vareškou, potom rukami. Zo začiatku sa vám môže zdať lepkavé, ale pokračujte – postupne sa spojí do pružného, hladkého bochníka, ktorý sa nebude lepiť na ruky ani na misku.

Najlepší postup je: jednou rukou si pridržujte misku a druhou cesto energicky premiešavajte a prekladajte, až kým nebude úplne hladké.

3. Kysnutie cesta
Vypracovaný bochník prikryte čistou utierkou a nechajte kysnúť na teplom mieste, ideálne blízko kúrenia alebo na inom teplom mieste v kuchyni. Kysnutie trvá obvykle okolo hodiny.

Ak chcete mať cesto ešte nadýchanejšie, môžete ho nechať vykysnúť dvakrát. Po prvom vykysnutí do cesta prstom urobte niekoľko dierok, tým ho „vyfúknete“, a potom ho znova nechajte pod utierkou vykysnúť. Takto pripravené cesto je mimoriadne jemné, vláčne a hodí sa napríklad aj na obľúbenú francúzsku briošku.

Takto pripravené cesto sa vám vždy vydarí, a navyše získate skvelý pocit z dokonale vykysnutého pečiva, ktoré chutí ako od profesionála. Skúste to a už nikdy sa nebudete musieť trápiť otázkou, prečo vám cesto nevykyslo.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy: ,

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.