Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.

Domáci paradajkový pretlak: Hustý, čistý a hotový za chvíľu. Zásoba, ktorá sa v zime určite zíde

Domáci rajčinový pretlak
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Domáci rajčinový pretlak Foto: depositphotos.com
reklama:

Ak patríte medzi milovníkov paradajok a v lete vám ich záhrada doslova preteká, pravdepodobne už máte plnú špajzu domácich omáčok, sušených paradajok v oleji alebo vlastného kečupu. No napadlo vám niekedy vyrobiť si aj poctivý, domáci paradajkový pretlak?

Tento jednoduchý, no výnimočne chutný základ nesmie chýbať v žiadnej kuchyni. V zimných mesiacoch, keď čerstvých paradajok ubúda, oceníte každú zaváraninu. A vlastný pretlak bez prídavných látok vám poslúži napríklad pri varení omáčok, polievok či talianskych receptov.

Čo je to paradajkový pretlak?

Paradajkový pretlak je hustý, hladký koncentrát vyrobený z dobre vyzretých paradajok, zbavených šupiek a semien. Môže mať rôzne zloženie – niektoré druhy obsahujú pridanú soľ či cukor, no my si ukážeme, ako si pripraviť 100 % paradajkový pretlak bez akýchkoľvek dochucovadiel.

Je to čistá esenciálna chuť paradajok, bez ktorej sa nezaobíde žiadny kuchár.

Základom sú kvalitné paradajky

Zásadnou surovinou sú samozrejme paradajky. Dôležité však je, aby boli skutočne zrelé – čím zrelšie, tým sladšia a plnšia bude chuť výsledného pretlaku. Ak máte doma paradajky, ktoré sú ešte trochu zelené, nechajte ich pár dní dozrieť pri izbovej teplote. Prikrytie dekou alebo utierkou môže proces urýchliť.

Príprava krok za krokom

  1. Umytie a krájanie
    V deň prípravy paradajky dôkladne umyte, odstráňte zvyšky stopky a nakrájajte ich na menšie kúsky. Nie je potrebné ich lúpať – túto časť zvládne proces varenia a následného pasírovania.

  2. Tepelná úprava bez pridania vody
    Nakrájané paradajky dajte do väčšieho hrnca. Začnite ich variť na miernom plameni. Netreba pridávať žiadnu vodu – paradajky si šťavu pustia samé. Priebežne miešajte, najmä od dna, aby sa nepripálili. Keď sa začne uvoľňovať šťava, prikryte hrniec pokrievkou – nie úplne, aby mala para kam unikať.

  3. Varte do úplného rozvarenia
    Tento proces zvyčajne trvá okolo 40 minút. Cieľom je, aby sa paradajky rozvarili natoľko, že sa bude dať ich šupka ľahko oddeliť a všetky časti budú mäkké.

  4. Rozmixovanie a pasírovanie
    Po uvarení nechajte hmotu trochu vychladnúť a potom ju nahrubo rozmixujte tyčovým mixérom. Následne prepasírujte cez jemné sitko alebo špeciálny pasírovací mlynček. Výsledkom bude krásne hladká paradajková hmota bez kúskov šupiek a semien.

  5. Odkvapkanie prebytočnej tekutiny
    Prepasírovanú hmotu nechajte zbaviť sa prebytočnej vody. Ideálne je použiť sitko vystlané niekoľkými vrstvami gázy alebo tenkej plienky, ktoré položíte na väčšiu misu. Tekutinu nalievajte postupne a nemiešajte – nechajte ju pomaly odtekať. Tento krok môže zabrať až dve hodiny. Ak to situácia dovoľuje, môžete hmotu nechať odkvapkávať aj cez noc – prikryte ju tanierom alebo utierkou.

  6. Zahustenie pred konzerváciou
    Na druhý deň získaný hustý paradajkový pretlak ešte raz prevarte – stačí približne 10 minút. Zmes sa tak ešte viac zahustí a predĺži sa jej trvanlivosť.

Záver: Plnenie do pohárov a skladovanie

Hotový pretlak naplňte do dôkladne umytých a sterilizovaných pohárov. Ak si chcete jeden pohárik ponechať na okamžité použitie v chladničke, zalejte vrch trochou oleja, ktorý ho ochráni pred vzduchom.

Zvyšné poháre odporúčame zavariť bežným spôsobom – buď v hrnci s vodou, alebo v rúre. Takto pripravený pretlak vám v komore vydrží aj niekoľko mesiacov.

Tip na záver:

Zvyšnú tekutinu, ktorá sa oddelila pri odkvapkávaní, nevylievajte! Má jemne paradajkovú chuť a dá sa využiť ako základ do polievok, zeleninových smoothie alebo ako chutný vývar do rizota.

Týmto jednoduchým, no poctivým spôsobom si vytvoríte domácu paradajkovú zásobu, ktorú oceníte pri každom varení. A čo je najlepšie – viete presne, čo ste do nej dali. Bez konzervantov, bez zbytočných prísad, len čistá chuť leta v pohári.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.