- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Fazuľa – spestrite si jedálniček viacerými druhmi
Fazuľa – spestrite si jedálniček viacerými druhmi
Fazuľa je veľmi chutná potravina a náš jedálniček môže spestriť na niekoľko spôsobov.
Obsahuje významné množstvo bielkovín, rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu a môže nám nahradiť aj nedostatočný príjem zeleniny.
Ak milujete fazuľu, váš jedálniček nemusí byť fádny. Vyberať totiž môžete hneď z niekoľkých druhov.
Adzuki
Fazuľa Adzuki pochádza z Číny a vyniká jemnou orieškovou chuťou. Obsahuje veľa bielkovín, fosforu, vápnika a zasýti na dlhšiu dobu. Odporúča sa pri obličkových ochoreniach. Namáča sa na 3-4 hod. A výhodou je, že sa voda po namočení nemusí zlievať. Varí sa 1 hod. V tlakovom hrnci.
Farebná fazuľa
Vyznačuje sa múčnou konzistenciou a má široké využitie. Hodí sa skvele do polievok, šalátov, omáčok, na zapekanie alebo pyré. Farebná fazuľa dozrieva v červenej, hnedej i čiernej farbe. Pri úprave jej nevadí ostrejšie korenenie, a preto je to to pravé napr. Na prípravu chili con carne.
Biela
Biela fazuľa je plochá s krémovou štruktúrou a jemnou chuťou. Používa sa na prípravu rôznych druhov jedál. Vďaka svojej jemnej štruktúre sa výborne hodí na výrobu fazuľového pyré. Pred uvarením sa namáča na 8-12 hodín. Biela fazuľa je vhodná na polievky, nátierky, šaláty, zapekanie, prílohy a pod. Varí sa 20 min v tlakovom hrnci (1,5 hod. V normálnom hrnci).
Borlotti
Talianska Borlotti fazuľa má o niečo hrubšiu šupku a lepšiu chuť.Je výborná do šalátov, ale aj ako prísada do teplej kuchyne. Borlotti fazuľa patrí k najkrajším odrodám fazule, pretože na jej zrnách sa objavuje mramorová doska a pre jej vzhľad býva často hneď po vylúpaní z luskov navliekaná miesto korálov. Borlotti je veľmi populárna v tureckej, portugalskej, mexickej alebo talianskej kuchyni, v ktorej sa z nej varí preslávená polievka minestrone. Má sladkastú chuť s nádychom, ktorý môže niekomu pripomínať orechy alebo jedlé gaštany. Po uvarení má jemnú krémovú textúru, zachováva si svoj tvar a je pevná na skus. V kuchyni sa výborne hodí na prípravu šalátov, nátierok, ragú, k dusenému mäsu, jedál z jedného hrnca , ale predovšetkým na prípravu vynikajúcich a sýtych toskánskych polievok.
Čierna
Čierno sfarbená fazuľa sladkastej chuti spestrí každý šalát. Pochádza z Južnej Ameriky. Okrem Karibskej oblasti sa pestuje v Číne a Thajsku. Čierna fazuľa sa výborne hodí do mexickej kuchyne. Namáča sa na 8-12 hod a varí sa 1,5 hod. (V tlakovom hrnci skrátime dobu varenia ľahko cez 20 min.).
Čierne oko
Táto fazuľa krémovo bielej farby je charakteristická škvrnou čiernej alebo žltej farby pripomínajúca oko. Má jemnú neutrálnu chuť, ktorú možno zvýrazniť korením či bylinkami, a obsahuje významné množstvo kyseliny listovej. Vďaka neutrálnej chuti ju možno použiť do rôznych druhov pokrmov, obzvlášť sa hodí do polievok a zeleninových nákypov. Pochádza a pestuje sa v Južnej Afrike, v súčasnosti je hlavným dodávateľom Kalifornia. Namáča sa na 8-12 hod., Pričom dĺžka varenia je 1 hod. (V tlakovom hrnci cca 15 min.).
Červená
Pochádza zo strednej Ameriky , ale pestuje sa aj v západnej Afrike. Je označovaná aj ako „chilli fazuľa“. Fazuľa je pomerne veľká, má červenú až hnedú farbu. Po uvarení domäkka získava jemne sladkastú chuť. Výborne sa hodí ako príloha k ryžovým a kukuričným pokrmom. Červená fazuľa sa kombinuje s kajenským korením alebo pálivou paprikou. Pre urýchlenie varenia sa namáča na 12-24 hodín. Varíme 1,5 hodiny (alebo 20 minút v tlakovom hrnci).
Mungo
Fazuľa Mungo pochádza z Indie a pestuje sa v Číne a Thajsku. Je významným zdrojom železa, vitamínov, draslíka, horčíka a najčastejšie má olivovo zelenú alebo červenú farbu. Chuťou pripomína zelený hrášok a je dobre stráviteľná. Je vhodná na naklíčenie, pretože nepodlieha hnilobe či plesniveniu. Jej chuť vynikne v kombinácii s kari korením. Namáča sa na 4-8 hodín a voda sa zlieva. Varí sa 10 minút v tlakovom hrnci (45 minút v normálnom hrnci).
Navy
Fazuľa Navy vyniká jemnou chuťou. Je tiež dobrým zdrojom mangánu, kyseliny listovej a horčíka. Vďaka výhodnému pomeru obsahu draslíka a sodíka sa odporúča preventívne konzumovať pri vysokom krvnom tlaku a ateroskleróze. Populárna je najmä v USA, vo Veľkej Británii a vo Francúzsku. Fazuľu Navy môžeme pridávať do polievok, používať do šalátu, podávať je zapečenú a v kombinácii s olivovým olejom a bylinkami si pripravíme lahodnú nátierku.
Pinto
Fazuľa Pinto je typická svojou pikantnou múčnu chuťou. A preto je veľmi obľúbená v Mexiku a USA. Obsahom živín sa podobá ostatným fazuliam. Často je konzumovaná v zmesi s ryžou guľatou Mánya zabalená v kukuričnej tortille. Namáča sa na 8-12 hod. A pre lepšiu stráviteľnosť sa odporúča s bylinkami. Varí sa 1,5 hod. (V tlakovom hrnci cca 20 min.).
Purpurová
Veľká purpurová fazuľa je po uvarení mäkká a má jemnú neutrálnu chuť. Ideálne sa hodí do miešaných šalátov alebo ako závarka do polievok. Chuť môžeme oživiť korením a bylinkami – bazalkou, majoránom alebo tymianom. Purpurovú fazuľu namočíme na 4 hodiny do vlažnej vody. Varíme v novej vode domäkka.