Dnes samozrejmá súčasť nášho jedálnička menom vňaťová cibuľka sa do Európy dostala z Číny, kde bola známa už pred štyrmi tisíckami rokov. Oproti „klasickej“ sa vyznačuje hlavne snehobielou masou cibuľky, z ktorej rastie dlhá zelená vňať. V kuchyni navyše spotrebujete s prehľadom obe dve jej časti.
Na srdce, kosti i proti chorobám
Konzumácia jarnej cibuľky má svoje zdravotné benefity. Táto zelenina je bohatá na antioxidanty, ktoré telu pomáhajú zbaviť sa voľných radikálov. Okrem toho je plná vitamínu C, pomôže vám udržať správnu hladinu cholesterolu a krvného tlaku, a pôsobí ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení. Nájdete v nej aj poriadnu dávku vitamínu K, čo je kľúčové pre udržanie zdravých kostí. Vďaka „céčku“ sa tvorí dostatok kolagénu, „Káčko“ sa zase postará o dostatočnú hustotu kostného tkaniva.
Jarná cibuľka je známa pre svoje antivirotické a antibakteriálne účinky. Okrem toho pôsobí ako prevencia niekoľkých typov rakoviny (najmä rakoviny hrubého čreva) i žalúdočných ochorení. Je viac než vhodná pre diabetikov, pretože pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi.
Aké má využitie v kuchyni?
- Biela časť jarnej cibuľky je o dosť jemnejšia než klasická cibuľa. Hodia sa preto do šalátov alebo napríklad na chleba s tvarohom.
- Jemne nasekanú zelenú časť môžete použiť aj namiesto pažítky.
- Vďaka jej vôni a jemne pikantnej chuti ju oceníte v nátierkach.
- Cibuľka vynikne aj pri tepelnej úprave. Jemne alebo hrubo nasekanú ju zalejte vriacim vývarom, aby ste ju sparili, ale aby zostala chrumkavá.
- Výborne doplní pečeného lososa alebo inú rybu, stačí ju pozdĺžne prokrojit a pokvapkať olivovým olejom a pridať do pekáča.
- Úžasne sa hodí do mäsovej zmesi alebo do náplne mäsových rolád či plnky.
Skvele sa dopĺňa s mäsom, bylinkami, inou zeleninou i mliečnymi výrobkami..