Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Jarné zdravie v pohári: Púpavový sirup ako prírodný liek aj sladidlo

Jarné zdravie v pohári: Púpavový sirup ako prírodný liek aj sladidlo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jarné zdravie v pohári: Púpavový sirup ako prírodný liek aj sladidlo Foto: depositphotos.com
reklama:

Keď sa jar naplno rozbehne a lúky zažiaria žltou farbou púpav, väčšina z nás si túto rastlinu všimne len ako bežnú súčasť prírody. No púpava nie je len burina – skrýva v sebe bohatstvo prospešných látok a už celé generácie sa využíva v domácom liečiteľstve. Jej kvety môžeme premeniť na voňavý sirup, ktorý nielen osladí čaj, ale aj podporí imunitu, zlepší trávenie a uľaví pri prechladnutí.

Prečo zaradiť púpavový sirup do svojho jedálnička?

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je rastlina s dlhým zoznamom účinkov, ktoré oceňovali už naše prababičky. V jej listoch, koreni aj kvetoch sa nachádzajú horké látky, flavonoidy, triesloviny, inulín, vitamíny A, C, K a minerály, najmä draslík. Tie spoločne prispievajú k lepšiemu fungovaniu pečene, obličiek a žlčníka, čím napomáhajú prirodzenej detoxikácii. Sirup pripravený z kvetov je navyše účinný pri zápaloch, dráždivom kašli či bolestiach hrdla. Má mierne močopudné účinky, zároveň pôsobí ako jemné tráviace tonikum.

Púpavový sirup je skvelým spoločníkom najmä na jar, keď si telo pýta očistu a nový štart.

Domáca výroba púpavového sirupu – ako na to?

Sirup si môžete pripraviť dvoma spôsobmi: klasickým varením alebo studenou, šetrnejšou metódou. Výber záleží od toho, či uprednostňujete silnejšiu chuť a dlhšiu trvanlivosť, alebo vám ide najmä o zachovanie živín.

Varený púpavový sirup

Tento variant má výraznú arómu a konzistenciu podobnú medu. Je ideálny ako podpora pri kašli a nachladnutí.

Suroviny:

  • asi 300 kvetov púpavy (zbierajte len za slnečného počasia, ďaleko od znečistených miest),

  • 1 liter vody,

  • 1 chemicky neošetrený citrón,

  • 1 kg trstinového cukru alebo iného prírodného sladidla.

Postup:

  1. Kvety dobre opláchnite a nechajte odkvapkať. Ak chcete sirup jemnejšej chuti, odstráňte zelené časti.

  2. Vložte ich do hrnca, pridajte pokrájaný citrón a zalejte vodou.

  3. Zmes priveďte k varu, potom varte na slabom ohni asi 15 minút.

  4. Nechajte odpočívať 24 hodín.

  5. Sceďte cez gázu alebo jemné sitko, prisypte cukor a varte, kým sirup nezhustne.

  6. Nalejte do čistých sklenených fliaš a skladujte v chlade.

Tento sirup je vynikajúci ako sladidlo do čaju alebo len tak na lyžičku pri prvých príznakoch nachladnutia.

Studený púpavový sirup

Ak vám záleží na zachovaní čo najviac výživných látok, siahnite po studenej metóde. Je menej invazívna a výsledok má jemnú, čistú chuť.

Budete potrebovať:

  • čerstvé kvety púpavy,

  • bio citrón,

  • kvalitný med alebo trstinový cukor.

Ako postupovať:
V čistej sklenenej nádobe vrstvite kvety, plátky citróna a zvolené sladidlo. Každú vrstvu dobre utlačte, aby sa uvoľnili šťavy. Nádobu uzavrite a postavte na teplé slnečné miesto. Nechajte lúhovať 2 až 3 týždne. Denne pretrepte, aby sa cukor rovnomerne rozpúšťal.

Po uplynutí doby zmes preceďte cez jemné sitko a uchovajte v chladničke. Tento sirup má kratšiu trvanlivosť, ale vyšší obsah aktívnych látok.

Kedy a ako púpavový sirup užívať?

Púpavový sirup má svoje miesto nielen v kuchyni, ale aj v domácej lekárničke. Pri kašli, nádche či bolestiach hrdla sa odporúča jedna čajová lyžička niekoľkokrát denne. Je vhodný aj pre deti od jedného roka, pokiaľ je pripravený bez medu alebo s ním po konzultácii s lekárom.

Na podporu trávenia a pečene počas detoxikácie stačí užiť lyžičku ráno nalačno a zapiť ju pohárom vody s čerstvým citrónom.

Sirup výborne dochutí aj bežné jedlá – pridajte ho do ovsených kaší, jogurtov, palaciniek či ako zálievku do šalátov. Pre tých, ktorí sa vyhýbajú rafinovanému cukru, je to chutná a zdravšia alternatíva.

Skutočný príbeh: keď sa púpava stane rodinným rituálom

Lucia z Plzne sa raz počas jarného víkendu vybrala s deťmi na chatu. Na lúke plnej púpav si spomenula na babkin recept na domáci sirup. „Pamätala som si, že nám ho dávala vždy, keď sme kašľali alebo boli malátni,“ spomína. Spontánne sa s deťmi pustila do zberu a večer už pripravovali sirup.

O pár dní neskôr ich postihlo prvé jarné nachladnutie. „Skôr než sme vyhľadali lekára, skúšala som im dávať náš sirup. Pomohlo to – kašeľ ustupoval a deti boli nadšené, že užívajú niečo, čo si sami pripravili,“ hovorí Lucia. Z púpav sa v ich domácnosti stala každoročná jarná tradícia.

Na čo nezabudnúť

Aj keď je púpavový sirup prírodný produkt, netreba to s ním preháňať. U citlivejších osôb môže väčšie množstvo spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Ľudia alergickí na rastliny z čeľade astrovitých by mali byť obozretní. A diabetici by si mali sledovať prijatý cukor.

Kvety zbierajte počas suchého dňa, ideálne na poludnie, keď sú najviac otvorené. Vyhnite sa zberu pri cestách, ošetrených poliach či miestach so zvieratami.

Púpava – jednoduchá rastlina s veľkou silou

Možno ju denne prehliadame, no púpava v sebe nesie symbol nového začiatku a návratu k prirodzenej rovnováhe. V čase, keď sa stále viac obraciame k prírode, nám púpavový sirup ponúka nielen lahodnú chuť, ale aj spojenie s tradíciami, zdravím a vnútornou harmóniou.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy: ,

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.