- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Jedzte hrach a hrášok, tieto guličky zdravia sú elixír mladosti. A bez nadúvania!
Jedzte hrach a hrášok, tieto guličky zdravia sú elixír mladosti. A bez nadúvania!
Máte hrôzu pri spomienke na hrachovú kašu zo školskej jedálne? Pustite ju z hlavy a dajte hrachu znova šancu. Je ohromne zdravý a dá sa pripraviť tak, aby vám chutil a nespôsoboval nadúvanie.
Hrach siaty patrí k tradičným českým plodinám a v minulosti tvoril dôležitú zložku jedálnička. Jeho pestovanie je nenáročné, navyše prospieva pôde, pretože netreba ho toľko hnojiť ako iné druhy plodín. Vyniká aj nutričným zložením, ktoré prináša mnoho benefitov pre naše zdravie.
Táto polievka zachutí aj zarytým odporcom hrachu. Presvedčte sa sami:
Aký je rozdiel medzi hrachom a hráškom?
Z botanického hľadiska žiadny – jedná sa o tú istú rastlinu, líšia sa však štádiom zrelosti. Zelený hrášok tvorí nezrelé plody, ktoré sa svojím zložením radí medzi zeleninu. Zelené guličky obsahujú v tejto fáze totiž úplne iné látky – z väčšej časti sú tvorené vodou a obsahujú veľké množstvo vitamínov, ako je vitamín C, K a tiež vitamíny skupiny B.
Po dozretí sa hrach stáva strukovinou – obsah vody sa znižuje, naopak stúpa podiel sacharidov, kvalitných rastlinných bielkovín a vlákniny. Plne zrelé semeno obsahuje makromolekuly bohaté na energiu pre budúce klíčenie nových semien a je skvelým zdrojom minerálnych látok, ako je horčík, draslík, železo, mangán alebo fosfor. Výborne zasýti, pomáha udržať stabilnú hladinu cukru v krvi a vďaka obsiahnutej vláknine pomáha znižovať hladinu cholesterolu.
Konzumácia hrášku i hrachu prospieva správnej činnosti srdca, pomáha regulovať krvný tlak, podporuje funkciu obličiek. Vďaka jedinečnému zloženiu cenných látok a nukleových kyselín pôsobí aj ako elixír mladosti – napomáha totiž k regenerácii tkanív a buniek a prospieva aj mozgu a nervovej sústave.
Nadúvaniu možno predísť
Jedným z dôvodov, prečo sa ľudia hrachu – aj iným strukovinám – vyhýbajú, je nadúvanie, ktoré konzumácia môže spôsobiť. Dá sa mu ale predísť. Tieto tráviace ťažkosti vyvolávajú oligosacharidy, ktorých obsah sa dá výrazne znížiť namáčaním pred kuchynskou úpravou, a to po dobu aspoň 6 hodín. Vodu je potom potrebné zliať a na varenie použiť novú. Polený ani lúpaný hrach namáčať nemusíte.
Hrach je možné počas varenia navyše doplniť bylinkami, ktoré tieto prejavy tiež zmierňujú – saturejkou, bazalkou, majoránom, libečkom, tymiánom alebo šalviou. Veľkú úlohu zohráva aj pravidelné zaraďovanie strukovín do jedálnička – tráviaca sústava si postupne zvykne, a reakcia nebude taká výrazná. Poslednou možnosťou je konzumovať hrach v naklíčenej podobe.
Hrachovú kašu jesť nemusíte
Možností, ako hrách v kuchyni pripraviť, je veľa, a rozhodne sa netreba obmedzovať na nepopulárnu hrachovú kašu, prípadne o niečo obľúbenejšiu hrachovú polievku. Na začiatok ho môžete pridať hrsť do zeleninovej polievky, pridať k varenej ryži guľatej Mánya, do aromatického strukovinového dhalu alebo z neho pripraviť nátierku.
Skvele sa hodí aj do bezmäsých fašírok alebo sekanej. Dobrou alternatívou je hrachová múka alebo hraška, ktoré výborne zahustí omáčky aj polievky a možno ich použiť aj na prípravu placiek alebo na bezlepkové pečenie.
Zdroj: www.nzip.cz, www.vitalia.cz, www.denik.cz, www.dumazahrada.cz