- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Kapusta pomáha na zápchu a funguje preventívne aj proti rakovine
Kapusta pomáha na zápchu a funguje preventívne aj proti rakovine
Viróza alebo dokonca chrípka sú dôvodom, prečo si dať misku kyslej kapusty alebo šťavu z neho. Aktivujeme tak imunitný systém v boji proti vírusom a baktériám. Obohatíme svoj organizmus o vitamín C a iné antioxidanty.
Kapusta všeobecne je nielen chutným pokrmom, ale aj potravinou bohatou na vitamíny, minerály a stopové prvky. Nájdeme v ňom vitamín A alebo selén, ktorý pôsobí ako antioxidant. Počas mliečneho kvasenia kapusty sa tvorí vitamín B nevyhnutný pri tvorbe krvi a podporujúci odolnosť voči depresiám.
Kapusta obsahuje množstvo bioaktívnych látok odolných voči teplu, čo z neho robí tzv. superpotravinu: baktérie kyseliny mliečnej, draslík, horčík, železo, fluór, jód a enzýmy. Tiež celkový obsah vitamínu B je značne vysoký. Kapusta nás obohacuje o karotén, vitamín K, kyselinu listovú, nikotínovú a pantoténovú a tiež o antibakteriálne fytoncídy.
Vďaka obsahu inulínu a priaznivému zloženiu sacharidov je pravidelná konzumácia surovej alebo kyslej kapusty veľmi vhodná pre diabetikov. Kyslá kapusta preventívne pôsobí proti rakovine. To sa dá tvrdiť vďaka obsahu vlákniny a antioxidantov (vitamínov C, E a flavonoidov). Pri kvasení vznikajú v kyslej kapuste izotiokyanáty, ktoré majú tiež protirakovinové účinky.
Kapusta je cenným zdrojom vitamínu C, a to ako v surovej, tak predovšetkým v kvasenej podobe. V kyslej kapuste pri skladovaní klesá obsah vitamínov pomaly, čo je výhoda oproti ďalším druhom zeleniny a ovocia.
Obsahuje množstvo vlákniny, ktorá podporuje správnu činnosť tráviaceho traktu. Prečisťuje črevá, pôsobí priaznivo proti zápche, má schopnosť viazať ťažké kovy, ktoré odstraňuje z organizmu, ochraňuje črevnú mikroflóru. Prospieva srdcu a krvnému obehu, aktivuje metabolizmus sacharidov, stimuluje nervy a mozog, zlepšuje náladu a koncentráciu. Pôsobí tiež proti baktériám, kapustová šťava pomáha pri liečbe dny a žlčníkových kameňov. Kapusta sa pripisujú pozitívne účinky pri liečbe žalúdočných vredov vďaka obsahu látky S-metylmetionín, ktorá zrejme urýchľuje ich zacelovanie.
Zdroj: www.mojezdravi.cz