Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Každodenné pitie šípkového čaju: 7 hlavných dôvodov.

Každodenné pitie šípkového čaju: 7 hlavných dôvodov.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Každodenné pitie šípkového čaju: 7 hlavných dôvodov. Foto: www.gettyimages.com
reklama:

Šípok je rekordérom v obsahu vitamínu C. Jeho obsah v tejto plodine je taký vysoký, že vyššia konzumácia šípok sa neodporúča ľuďom s obličkovými problémami. Šípok predstihol citróny, pomaranče aj ostatné citrusy.

Ďaleko za ním zostali aj ďalší adepti na popredné postavenie pokiaľ ide o obsah vitamínu C: čierne ríbezle, červená a zelená paprika či vňať kučeravé petržlenu. Vo všetkých je viac vitamínu C ako v citrusoch. V jednom kilograme šípok je však 8500 miligramov vitamínu C – a to je množstvo, ktoré nemá konkurenciu. V šípkach nájdeme aj vitamíny A, B1, B2, B3, E, K, P, organické antioxidačné bioflavonoidy, polyfenoly, karotenoidy, lykopén, rutín, draslík, vápnik, železo a pektín.

Šípok tak významným spôsobom stimuluje ľudský imunitný systém, tonizuje celý organizmus a spomaľuje starnutie pokožky. To však ani zďaleka nie sú všetky hlavné dôvody, pre ktoré by sme mali šípkový čaj zaradiť do svojho „nápojového lístka“.

Sedem hlavných dôvodov, prečo denne piť šípkový čaj:

1. Šípkový čaj je lahodný, osviežujúci, močopudný a antibakteriálny nápoj. Flavonoidy sú účinnými antioxidantmi, pôsobia antibakteriálne a spolu s obsiahnutým rutínom majú priaznivý vplyv na stav ciev. Okrem omladzujúceho účinku čaj pôsobí proti bolestiam a zápalom. Obsiahnutý lykopén je antioxidant s protirakovinovými účinkami. Šípkový čaj pomáha aj pri bolestiach hlavy.

2. Šípkový čaj je výborný pri nachladení, zápaloch horných dýchacích ciest, bronchitíde a ďalších respiračných ochoreniach. Pomáha pri ťažkom kašli a nádche a tiež zimnici. Celkovo podporí imunitný systém a zvyšuje jeho odolnosť voči rôznym sezónnym vírusom.

3. Blahodárne šípkový čaj pôsobí na kardiovaskulárny systém, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, bráni vzniku mozgovej mŕtvice, aterosklerózy a infarktu. Zmierňuje artritické bolesti.
4. Pitie šípkového čaju priaznivo ovplyvňuje stav a činnosť žalúdka, čreva a tráviacej sústavy ako celku. Bráni poruchám tráviacich funkcií, pôsobí proti problémom s vetrami, žalúdkom, proti nadúvaniu, kolikám a hnačkám.

5. Čaj môžeme použiť na hojenie rôznych poranení, pomliaždenín, porezania a uštipnutia hmyzu. Je to výborný prostriedok pri ochoreniach močového mechúra.

6. Bohatý obsah železa čaj predurčuje ako podporný prostriedok pre ľudí trpiacich anémiou.

7. Šípkový čaj povzbudí a dodá dobrú náladu, pôsobí ako významné tonikum. Jeho pitie nemá žiadne nežiadúce účinky.

Ako pripraviť šípkový čaj.

Aby sme nezničili cenné látky v šípku obsiahnuté, zásadne čaj nevaríme. Sušené šípky rozdrvíme a dáme ich vylúhovať do prevarenej vody vychladenej asi na 70 stupňov. Ideálne je nechať šípky vylúhovať cez noc. Tým získame nápoj s maximom prospešných látok. Samozrejme však môžeme dobu vylúhovania aj skrátiť podľa potreby. Pred konzumáciou si čaj môžeme ľahko prihriať alebo piť nápoj s izbovou teplotou. Treba však šípky dôkladne scediť, najlepšie cez sitko a ešte husté plátno, pretože plody obsahujú jemné ostré chĺpky. Zladiť väčšinou nie je potrebné, ak áno, je vhodné použiť med.

Na iné spracovanie musíme čerstvé šípky vopred zbaviť zrniečok a chĺpkov. Pracujeme radšej v rukaviciach, aby sme predišli podráždeniu kože jemnými šípkovými chĺpkami. Plody zbavíme stopičiek, pozdĺžne rozrežeme a zrniečka a chĺpky vyškriabeme. Potom plody dôkladne preperte vo vlažnej vode.

Zo šípok sa pripravuje aj džem, pretože však pritom prejdú varom, je otázkou, koľko zdraviu prospešných látok to prežije. Vhodnejšia je príprava šípkovej pasty, kedy veľmi mäkké šípky zbavíme stopičiek a celé ich na 24 hodín dáme do mrazničky. Vyberieme, necháme veľmi ľahko rozmraziť, každý plod potom pevne stlačíme a z otvoru po stopke vytlačíme dreň, ktorá bude bez kôstok aj chĺpkov. Prisladenú práškovým cukrom ju v pohároch môžeme skladovať v chladničke. Je vhodná ako nátierka alebo na prípravu nepečených cukroviniek.

Bez toho, že by sme šípky varili, je možné tiež pripraviť šípkové víno alebo likér. S varom je spojená príprava pokrmov teplej kuchyne, predovšetkým však preslávenej šípkovej omáčky.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.