Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Knedľová revolúcia: Netradičné praclíkové či juhotirolské knedle, ktoré vás ohromia

Špenátové knedlíky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Špenátové knedlíky Foto: depositphotos.com
reklama:

Na prvý pohľad sa môže zdať, že vo svete existujú len „naše“ tradičné knedle. Pravda je však úplne iná – rôzne verzie tohto múčneho zázraku nájdete v Rakúsku, Nemecku, Taliansku či dokonca aj v zámorí. Ak nemáte chuť na vyslovené kulinárske experimenty, no radi by ste vyskúšali inú verziu obľúbeného pokrmu, môže byť skvelým tipom juhotirolský špenátový knedlík alebo praclíkový knedlík, ktorý je populárny najmä u nemeckých susedov. Obe verzie sú prekvapivo chutné, no neodkláňajú sa až tak veľmi od toho, čo poznáme z domácej kuchyne.

Ochutnajte netradičné knedle

Veríte, že knedle sú čisto česká či slovenská záležitosť a iné krajiny ich nedokážu pripraviť rovnako dobre? Stačí sa spýtať kuchárov z talianskeho alebo rakúskeho Tirolska a veľmi rýchlo vás vyvedú z omylu. Juhotirolská kuchyňa je dôkazom toho, ako sa môžu talianske a nemecky hovoriace regióny skombinovať v gastronómii. Knedle tu teda netvoria len jednoduché „noky“, ale i väčšie varianty, ktoré sú pre nás možno trochu netradičné, no rozhodne potešia naše chuťové bunky. Za pozornosť stoja špenátové knedle, ktoré sú také výdatné, že sa často podávajú ako samostatné jedlo.

Juhotirolské špenátové knedle

Na špenátové knedle v juhotirolskom štýle si pripravte tieto suroviny:

  • 400 g čerstvého špenátu

  • 150 g staršieho pečiva (veka, biely chlieb), nakrájaného na kocky

  • 125 ml mlieka

  • 50 g strúhaného syra (výraznejšia chuť, ideálne parmezán)

  • 1 vajce

  • 1 lyžica polohrubej múky

  • 1 lyžica strúhanky

  • 1 menšia cibuľa (nakrájaná nadrobno)

  • 1 strúčik cesnaku (pretlačený alebo prepasírovaný)

  • 1 kopcovitá ČL masla na orestovanie

  • Muškátový oriešok na dochutenie

  • Soľ a čierne korenie podľa potreby

Postup prípravy:

  1. Príprava špenátu: V osolenej vriacej vode sparte čerstvý špenát (stačí 1 – 2 minúty), potom ho sceďte a nechajte vychladnúť.

  2. Restovanie cibule a cesnaku: V rajnici rozohrejte maslo, pridajte nakrájanú cibuľu a cesnak, restujte, kým cibuľa nezosklovatie.

  3. Pridajte špenát: Následne primiešajte vychladnutý špenát, ešte chvíľu všetko spolu opekajte a potom odstavte, nech sa zmes schladí.

  4. Namočte pečivo: Vo väčšej mise zalejte nakrájané pečivo mliekom a počkajte, kým zmäkne.

  5. Zmiešajte všetky suroviny: Do mierne vychladnutej špenátovej zmesi pridajte vajce, dochuťte soľou, korením a muškátovým orieškom. Vmiešajte zmäknuté pečivo, múku, strúhanku a nastrúhaný syr.

  6. Nechajte odležať: Zmes nechajte 30 minút „oddychovať“, aby sa chute spojili.

  7. Vytvarujte a varte: Navlhčenými rukami vytvarujte guľky (asi 6 kusov) a vložte ich do osolenej vriacej vody. Varte 12 až 15 minút.

Servírovanie:
Tieto špenátové knedle podávajte podľa chuti – výborne chutia preliate rozpusteným maslom a posypané parmezánom, prípadne s ľahkou zeleninovou oblohou alebo šalátom.

Rýchly tip: Pivný chlieb

Kto by si chcel k špenátovým knedliam či iným jedlám pripraviť niečo výnimočné, môže skúsiť pivný chlieb. Ide o jednoduchú alternatívu, kde sa do cesta namiesto vody pridáva pivo a hotový chlieb má lahodnú a mierne sladkastú chuť, ktorá sa fantasticky dopĺňa s rôznymi pomazánkami alebo maslom.

Netradičné knedle: Praclíkové z Nemecka

Pre milovníkov inej chuti máme ďalšiu zaujímavú možnosť – knedle z praclíkov. Ak máte pocit, že špenát nie je nič pre vás, no radi by ste vyskúšali niečo netradičné, potom vás možno nadchne táto nemecká verzia. Kľúčovou surovinou sú samozrejme klasické veľké praclíky s charakteristickou slanou glazúrou. Nájdete ich nielen v nemeckých pekárňach, ale často aj v našich supermarketoch, či už ako polotovar, alebo čerstvo dopečené.

Na praclíkové knedle potrebujete:

  • 4 väčšie praclíky (cca 300 g), nakrájané na menšie kúsky

  • 200 ml mlieka

  • 150 g polohrubej múky

  • 50 g slaniny, nakrájaných na kocky

  • 1 stredná cibuľa, nasekaná nadrobno

  • Hrsť nasekanej petržlenovej vňate

  • Hrsť nasekanej pažítky

  • 4 vajcia

  • Soľ podľa potreby

Postup prípravy:

  1. Namočte praclíky: V mise zmiešajte kúsky praclíkov s rozšľahanými vajcami a mliekom. Ak treba, pridajte aj štipku soli (pozor, praclíky už bývajú slané).

  2. Orestujte slaninu a cibuľu: Na panvici opečte slaninu s cibuľou, kým sa tuk zo slaniny neuvoľní a cibuľa nezačne chytať zlatistú farbu. Tesne pred koncom pridajte petržlenovú vňať aj pažítku, aby zmäkli len minimálne.

  3. Spojte so zmesou: Vmiešajte obsah panvice do misy s nasiaknutými praclíkmi a všetko dôkladne premiešajte. Postupne prisypávajte múku, kým nedosiahnete polotekutú konzistenciu (nesmie byť prebytočná tekutina na dne).

  4. Tvarujte a zabaľte: Z cesta vytvarujte dve väčšie šišky. Použite potravinársku fóliu a alobal. Najprv knedle zabaľte do fólie a potom do alobalu, aby sa nerozbalili pri varení.

  5. Varte: Vo veľkom hrnci s vriacou osolenou vodou varte knedle približne 30 minút.

Ako podávať:
Uvarené praclíkové knedle rozbaľte, nakrájajte na plátky a pokojne ich podávajte rovnako ako klasické knedle – k mäsu, omáčkam či dokonca k zeleninovým prívarkom. Praclíková glazúra pridáva špecifický slaný nádych, ktorý sa výborne kombinuje s rôznymi chuťami.

Zhrnutie a posledný tip

Ak vás lákajú netradičné verzie známych jedál, rozhodne stojí za to skúsiť špenátovú či praclíkovú variáciu knedlí. Oba spôsoby sú pomerne jednoduché a ponúkajú zaujímavý kulinársky zážitok. Doprajte si trochu osvieženia v kuchyni a zistite, že knedle sú nesmierne univerzálnym pokrmom, do ktorého sa dá vniesť kúsok kreatívneho ducha – výsledok stojí za to.

Dobrú chuť!

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.