Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.

Medovková limonáda a sirup: Prečo by ženy po päťdesiatke mali mať medovku každý deň na stole

Medovka pôsobí na organizmus upokojujúco
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Medovka pôsobí na organizmus upokojujúco Foto: depositphotos.com
reklama:

Ak raz privoniate k čerstvému lístku medovky lekárskej (Melissa officinalis), len ťažko odoláte jej príjemnej citrusovej vôni. V ľudovom liečiteľstve sa objavuje celé stáročia – vo verbálnych receptoch mníchov aj v záhradách našich starých mám. V poslednom čase sa však znovu dostáva do centra pozornosti najmä u žien po päťdesiatke, keďže dokáže nenápadným, no účinným spôsobom podporiť rovnováhu tela aj psychiky práve v období hormonálnych výkyvov.

Čerstvá medovka: jemná chuť, veľký úžitok

  • Výrazné, no jemné aróma – citronelal a citronelol v silici dodávajú lístkom sviežu citrónovú vôňu bez trpkosti.

  • Univerzálne využitie v kuchyni – čerstvé lístky ozdobia ovocný aj zeleninový šalát, oživia tvarohový dezert a v ľadovej vode s plátkom citróna vytvoria nenútený, prirodzene ochutený nápoj.

  • Čaj alebo studený macerát – nálev z čerstvých či sušených listov je jemne sladkastý a nezaťažuje žalúdok ani pri večernom pití.

Tip pestovateľky
Vysádzajte medovku na slnečné miesto s priepustnou pôdou. Ak pravidelne zastrihnete vrchnú časť výhonkov (približne posledných 10 – 15 cm), rastlina sa bude krásne zahusťovať a poskytne viac listov na zber.

Prečo by po medovke mali siahať najmä ženy 50+

  1. Podpora hormonálnej rovnováhy
    Menopauza prináša kolísanie estrogénu a progesterónu. Medovka uvoľňuje nervovú sústavu, čím nepriamo prispieva k vyrovnanejšiemu zvládaniu návalov tepla, podráždenosti a úzkostných stavov.

  2. Prírodné „antistresové“ tonikum
    Látky ako rozmarínová kyselina majú mierne sedatívne účinky – znižujú napätie vo svaloch, spomaľujú prebúdzanie srdca a navodzujú pokojný spánok. Pre ženy, ktoré sa v noci často budia, môže byť teplý medovkový čaj priamo pred spaním malým zázrakom.

  3. Podpora trávenia a ľahšie brucho
    Spolu s feniklom a mätou patrí medovka k bylinkám, ktoré uvoľňujú kŕče tráviaceho traktu, pomáhajú pri plynatosti a ľahkom nadúvaní – ťažkostiach, ktoré sa po päťdesiatke objavujú častejšie.

  4. Mierny antibakteriálny účinok
    Vonkajšie aj vnútorné použitie medovky sa odporúča pri drobných infekciách, aftách či oparoch. U oslabeného organizmu v období hormonálnych zmien je to vítaný bonus.

Sirup z medovky: vôňa leta na celý rok

Sirup je spôsob, ako zachovať arómu bylinky aj v chladnejšej časti roka, keď záhon odpočíva pod snehom.

Čo budete potrebovať

  • veľkú misku čerstvo natrhaných listov a vrcholkov stoniek (aspoň 1 objemový liter, váhu neriešte),

  • 1,5 l vody,

  • 1,5 kg kryštálového cukru,

  • šťavu z dvoch bio citrónov,

  • hrniec s pokrievkou, cedidlo, čisté fľaše so závitom alebo patentným uzáverom.

Postup krok za krokom

  1. Zber a príprava bylinky
    Lístky zbierajte v suchom počasí, ideálne dopoludnia, keď obsah silice kulminuje. Hrubšie stonky môžete skrátiť – do sirupu prenesú len minimum chuti.

  2. Sladký základ
    V hrnci priveďte do varu vodu s cukrom. Miešajte, kým sa kryštáliky dokonale nerozpustia. Ihneď po zovretí sporák vypnite.

  3. Macerácia
    Do horúceho roztoku postupne vkladajte medovku; bylinku rukou jemne stláčajte, aby sa čo najviac ponorila. Prikryte a nechajte lúhovať minimálne 24 hodín pri izbovej teplote.

  4. Dochutenie a zahriatie
    Na druhý deň sceďte tekutinu cez jemné sito (lístky vyžmýkajte, škoda éterických olejov) a pridajte čerstvo vytlačenú citrónovú šťavu. Sirup znovu zahrejte asi na 80 °C – stačí, aby „zasyčal“, nie však bublal.

  5. Plnenie fliaš
    Horúci sirup nalejte do sterilných fliaš, hrdlo okamžite uzavrite. Po vychladnutí skladujte v chladničke alebo v špajzi s teplotou do 18 °C.

Predĺženie trvanlivosti
Ak chcete sirup uchovať bez chladničky, naplnené fľaše zasterilizujte – 15 minút vo vodnom kúpeli pri 85 °C.

Ako sirup a čerstvú medovku využijete každý deň

  • Domáca limonáda – 20 ml sirupu, voda s bublinkami, plátok citróna, hrsť ľadu.

  • Horúci „nočný“ nápoj – 1 PL sirupu do šálky teplej vody či bylinkového čaju namiesto cukru.

  • Rýchle osvieženie ovocia – pokvapkajte melón alebo jahody sirupom, posypte lístkami medovky.

  • Šalátový dressing – vymiešajte lyžicu sirupu, lyžicu bieleho vínneho octu a trochu olivového oleja.

Sušenie medovky: áno, ale opatrne

Pri sušení bylinky strácajú časť silíc a chuť môže prejsť do „trávového“ tónu.

  • Sušte v tieňovom prievane a pri teplote do 35 °C.

  • Listy nechajte v celku a pomrvte až bezprostredne pred použitím.

  • Vzduchotesné nádoby chránia arómu pred rýchlym vyprchaním.

Koľko medovky denne?

Pre bežnú dospelú ženu postačí 1 – 2 šálky čaju alebo 20–30 ml sirupu riedeného vodou. Ak užívate lieky na štítnu žľazu, poraďte sa s lekárom – medovka môže vo vyšších dávkach mierne tlmiť aktivitu štítnej žľazy.

Zhrnutie

Medovka nie je len „čaj na dobrú noc“. V čerstvej forme osvieži letné limonády, v podobe sirupu uchová arómu aj na zimu a v každom veku ponúka upokojujúce, uvoľňujúce a jemne antibakteriálne účinky. Pre ženy po päťdesiatke navyše predstavuje prírodný spôsob, ako si uľaviť od prejavov menopauzy bez vedľajších účinkov a bez chemických prísad. Majte preto zopár lístkov vždy po ruke – v záhrade, na balkóne alebo aspoň v črepníku na kuchynskom okne.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.