
- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Nadýchané lievance so sódou
Nadýchané lievance so sódou

Profesionálni kuchári aj nadšenci domáceho varenia si nevedia vynachváliť tieto nadýchané lievance pripravené so sódou (perlivou vodou). Hoci ich príprava nie je vôbec zložitá, úspech spočíva v dodržaní niekoľkých dôležitých pravidiel, ktoré zaručia ľahučkú konzistenciu a delikátnu chuť. Najmä si treba dať pozor, aby bublinky z perlivej vody nevyprchali skôr, než ich cesto zužitkuje. Nasledujúci recept a rady vám pomôžu pripraviť dokonalé lievance, ktoré budú vláčne ako obláčik.
Prečo práve sóda?
Perlivá voda prináša do cesta vzduchové bublinky, vďaka čomu sú lievance po vysmažení krásne nadýchané. Je pritom jedno, či použijete kupovanú minerálku, alebo si perlivú vodu pripravíte doma v sódovači. Hlavne dbajte na to, aby bola poriadne vychladená. Studené cesto sa totiž pri smažení správa inak ako cesto v izbovej teplote – a chlad má v kombinácii s bublinkami výrazný vplyv na výslednú jemnosť.
Ako zachovať bublinky v ceste
Keď do suchých surovín pridáte mokré prísady, bublinky z perlivej vody sa začnú okamžite uvoľňovať. Preto sa neodporúča cesto po prvom premiešaní opakovane miešať – pripravili by ste sa o značnú časť vzduchu v ceste. Napriek tomu je dôležité suroviny dostatočne prepojiť, aby sa nevytvorili hrudky. Premiešajte ich len raz, no dôkladne. Ďalšie miešanie pred samotným smažením už nie je vhodné.
Tip na urýchlenie kysnutia (ak by ste cesto nechávali kysnúť)
Ak zvyknete piecť rôzne múčniky a koláče, určite viete, že cesto niekedy treba nechať nakysnúť. Niektoré recepty na lievance to vyžadujú, iné zas nie. Ak by ste však predsa len potrebovali skrátiť čas kysnutia, môžete vyskúšať teplú vodu alebo paru. V teplom prostredí cesto kysne rýchlejšie. Tento tip sa hodí napríklad pri iných druhoch kysnutého cesta, aj keď pri verzii so sódou kysnutie spravidla nie je potrebné.
Čo budete potrebovať na lievance so sódou
Suché ingrediencie
Najprv si v dostatočne veľkej mise zmiešajte nasledujúce suché suroviny (odporúča sa ich preosiať):
- 2 hrnčeky múky
- 3 lyžice kryštálového cukru
- 1 a ¼ lyžičky jedlej sódy
- 1 a ¼ lyžičky prášku do pečiva
- 1 a ¼ lyžičky soli
Mokré ingrediencie
V samostatnej mise rukou premiešajte „mokré“ suroviny. Nemusíte ich šľahať do peny, stačí, keď sa pekne spoja:
- 2 veľké vajcia
- 1 a ¾ hrnčeka kyslého (alebo obyčajného) mlieka, prípadne podmaslia či kefíru
- 1 a ¼ hrnčeka perlivej vody (sódy)
- vanilkový cukor alebo 2 lyžičky vanilkovej esencie (podľa preferencií)
- 3 lyžičky rozpusteného masla
Následne vlejte zmes mokrých prísad do veľkej misy so suchými surovinami a dôkladne ju premiešajte. Pamätajte na zásadu: po prepojení všetkých ingrediencií už cesto nenechajte stáť v miešačke. Ďalšie dlhé miešanie by spôsobilo, že bublinky vyfučia a lievance nebudú také nadýchané.
Ako správne vyprážať lievance so sódou
Výber tuku
Najlepší výsledok dosiahnete použitím prepusteného masla (ghee) alebo iného tuku vhodného na vyprážanie. Prepustené maslo je výborné, pretože sa nepripaľuje tak ľahko ako bežné maslo. Samozrejme, môžete siahnuť aj po rastlinnom oleji, avšak vždy platí, že netreba na panvicu liať priveľa tuku. Stačí len tenká vrstva, aby ste lievance príliš „neutopili“ v oleji. Lievance by totiž mali byť nadýchané a pekne zhnednuté, nie premočené.
Samotné smaženie
Rozohrejte panvicu na strednú teplotu a potom na ňu vylejte naberačku cesta. Dôležité je, aby sa cesto dôkladne rozlialo do okrúhleho tvaru a aby panvica nebola príliš rozpálená – v opačnom prípade by lievance veľmi rýchlo zhnedli zvonku, ale ostali by surové vo vnútri. Keď sa na povrchu začnú objavovať malé bublinky, nastal čas lievance opatrne otočiť.
Ak máte radi tradičnú chuť detstva, môžete pridať aj trošku strúhaného citrónu alebo škorice priamo do cesta. Niektorí ľudia radi experimentujú aj s nastrúhaným jablkom, čím ešte umocnia vláčnosť cesta. Možností je naozaj veľa.
Servírovanie a tipy na záver
Po vysmažení udržujte lievance v teple. Môžete ich prekladať napríklad do misky vystlanej papierovou utierkou a prikrývať čistou utierkou, aby si čo najdlhšie zachovali teplo a mäkkosť. Ďalej je už len na vás, či ich podávate s džemom, čerstvým ovocím, šľahačkou alebo s trochou javorového sirupu. Vďaka použitiu perlivej vody budú vždy voňavé a lahodné, vhodné ako dezert aj výdatné raňajky.
Nezabudnite, že kľúčom k dokonalým lievancom so sódou je rýchla príprava a minimum miešania v momente, keď pridáte perlivú vodu. Ak sa budete držať týchto jednoduchých rád, výsledok vás nesklame. Vyskúšajte a presvedčte sa sami, prečo na túto metódu nedajú dopustiť ani skúsení kuchári, ani milovníci sladučkých domácich dobrôt.