- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Najlepší zvarák si pripravíte doma. Tu je návod, ako na to. Zahreje a chutí!
Najlepší zvarák si pripravíte doma. Tu je návod, ako na to. Zahreje a chutí!
Varené víno je skvelý spôsob, ako sa v sychravých dňoch zahriať a vniesť do nich o kvapku viac radosti. Domáce chutí najlepšie a ako bonus vám krásne prevonia byt.
- Zvárák, obľúbený zimný nápoj, je možné ľahko pripraviť doma s kvalitným vínom a celým korením.
Korenie je lepšie použiť v celku a zvarák sa nesmie variť, aby si udržal chuť a arómu.
Recept na domáce varené víno zahŕňa červené víno, vodu, cukor, korenie a sušené ovocie.
K chladnému počasiu patria horúce nápoje. A varený je jedným z tých najobľúbenejších. Neodmysliteľne patrí k obdobiu adventu a zimným radovánkam všeobecne.
Počas prechádzky mestom alebo návštevy vianočných trhov si ho môžete kúpiť pri stánku, v sezónnom menu ho bežne ponúkajú aj bistra a reštaurácie. Nie vždy ale narazíte na naozaj chutné prevedenie. Nevýrazná chuť, málo korenia a zlé víno – to sú najčastejšie prehrešky, s ktorými sa pri ochutnávke môžete stretnúť.
Keď sa k tomu pridá nekvalitný kelímok, ktorý sotva udržíte v ruke, kúzlo horúceho nápoja sa stratí v nedohľadne. Pokiaľ si potrebujete spraviť chuť i náladu, pripravte si svoj vlastný a poctivý zvárač. Vychutnajte si ho v teple domova alebo vezmite na prechádzku v termoske.
Švédsky glögg pripomína varené víno, ale má oveľa väčšie grády. Pridáva sa do neho totiž ešte whisky a biely rum.
Pozrite sa na jeho prípravu vo videu:
Aké vybrať víno?
Dobré víno je základ dobrého zvárača. A rozhodne nemusí ísť o špeciálne prívlastkové, archívne či veľmi drahé vína. Bohato vám postačí kvalitné stolné suché alebo polosuché víno.
Najvhodnejšie sú vína s výraznejšou ovocnou chuťou a nízkym obsahom trieslovín. Dobrou voľbou bude napríklad Rulandská modrá, Merlot, Cabernet Sauvignon či Dornfelder. Z bielych odrôd potom voľte Rizling, Müller Thurgau alebo Rulandské šedé.
Korenie je lepšie v celku
Najlepšia chuť získa varené víno z celého korenia, mleté zmesi môžu byť veľmi intenzívne a chuť nápoja je vo výsledku trpká. To platí, aj keď použijete korenie v príliš veľkom množstve – varenie bude potrebné o to viac osladiť.
V ideálnom prípade by sa malo korenie zvariť zvlášť a víno ochutiť iba jeho odvarom, ale nie je to nevyhnutné. Praktickou pomôckou je vrecko na korenie, ktoré po príprave ľahko vyberiete.
Základnú trojicu tvorí celá škorica, klinčeky a badián, experimentovať ale môžete aj s ďalšími druhmi, ako je citrónová alebo pomarančová kôra, aníz, borievka, zázvor, muškátový oriešok, vanilka alebo perníkové korenie.
Skúste čerstvé aj sušené ovocie
Na dosladenie použite biely alebo trstinový cukor, med alebo sirup. Výraznejšiu a sladkú chuť dodajú zvaráku plátky jabĺk, hrušiek a pomarančov (s chemicky neošetrenou kôrou), použiť možno aj sušené ovocie – hrozienka, brusnice, slivky, šípky či čerešne.
Zvárák sa nevarí!
Napriek svojmu názvu sa varené víno nesmie variť. Maximálna teplota, ktorú by malo dosiahnuť, je 80 ºC. Pri vyššej teplote sa začne odparovať alkohol a strácajú sa ovocné tóny. Stačí ho len mierne prehrievať po dobu 5-10 minút.
Domáce varené víno so sušeným ovocím
Doba prípravy: 25 minút
Ingrediencie:
750 ml červeného vína
300 ml vody
100 g cukru
1 celá škorica
5 ks klinčekov
1 badián
1 pomaranč
hrsť sušeného ovocia (jablká, hrušky, čerešne, brusnice…)
plátky citróna
Príprava:
1) Do hrnca vlejte vodu, pridajte cukor, škoricu, klinčeky, badián a šťavu z pomaranča. Na miernom plameni a za stáleho miešania nechajte zmes prevariť zhruba 10 minút.
2) Vlejte červené víno, premiešajte a nechajte nápoj prehriať, ale nie variť.
3) Vyberte korenie a pridajte sušené ovocie.
4) Podávajte s plátkom citróna.
Zdroj: www.denik.cz, www.jamieoliver.com, www.dumazahrada.cz