- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Nezaradené
- Naše babičky do vývaru dávali jednu nečakanú potravinu. Mal potom neuveriteľne skvelú chuť
Naše babičky do vývaru dávali jednu nečakanú potravinu. Mal potom neuveriteľne skvelú chuť
Nie je nad poctivý vývar ako od babičky. Dá vám nielen dokonalý chuťový zážitok, ale aj silu, energiu a neskutočne veľké množstvo výživných látok. Vďaka tomu sa obrníte nástrahám sychravej jesene. Naše babičky doň pridávali jednu ingredienciu. Mal potom skvelú chuť.
Kvalitný domáci vývar je nepostrádateľnou zložkou mnohých pokrmov, ktorým dodá nielen príjemnú vôňu, ale aj správny šmrnc. Je ideálny ako základ mnohých polievok a omáčok a rovnako tak sa hodí na prípravu rôznych zeleninových a mäsových pokrmov. A žiadna náhrada vo forme kúpenej kocky ho nikdy neprekoná. Pokiaľ ho chcete mať plný chuti, dajte na osvedčené rady našich babičiek. Chuť ich nestráženého vývaru bola vždy úplne bezkonkurenčná. Mali na to totiž svoje vychytávky.
Ako na poctivý hovädzí vývar sa pozrite na YouTube videu na kanáli Varíme s Mozgom:
Vizitka každej gazdinej
V slovenskej kuchyni sa bez vývaru takmer nezaobídete. A vlastne by to bola škoda, pretože sa jedná o veľmi prospešný pokrm nášho zdravia. Jeho postup výroby by mala poznať každá gazdiná, pretože vďaka jeho kvalite budú jej pokrmy prvotriednej chuti a správne výživné. Využite preto rady skúsených, mnohokrát sa tak vyhnete aj zbytočným prešľapom, ktoré by vám mohli domáci vývar úplne zhatiť.
Správny výber mäsa
Mäso, z ktorého budete robiť vývar, by malo byť vždy úplne čerstvé. Zaobstarajte ho najlepšie od svojich overených predajcov a využite aj nákup priamo od farmárov. Použiť môžete napríklad hovädzie rebro, špikovú kosť a napríklad aj kúsok jazyka. Doma mäso a kosti riadne umyte a pokiaľ chcete dosiahnuť naozaj intenzívnu chuť, je možné dať všetky kusy pred varením na 20 minút predpiecť do vopred vyhriatej rúry na 180 °C.
Založte vývar
Surové mäso, alebo to z pekáča, vložte do väčšieho hrnca a zalejte studenou vodou, osoľte, pridajte guľôčku nového korenia, korenia a bobkový list a pomaly priveďte do varu.
Vývar chce čas
Akonáhle začne vývar prebublávať, stiahnite platničku na malý stupeň a nechajte minimálne dve hodiny variť. Tu sa držte osvedčeného pravidla našich babičiek, že čím kvalitnejší vývar chcete mať, tým dlhšie by sa mal variť. Vždy záleží na použitom druhu mäsa a tiež na vašich výsledných požiadavkách. Vývar je možné nechať pokojne ťahať aj viac ako 8 hodín. Udržujte stále teplotu pod bodom varu, teda okolo 95 až 98 °C. Vďaka pomalému varu dôjde k zmene kolagénu, ktorý je obsiahnutý v mäse na želatínu. Náš organizmus ju oveľa lepšie prijíma a je veľmi užitočná napríklad pre zdravie našich kĺbov.
Odoberajte penu
Pokiaľ chcete dosiahnuť krásne čistý vývar, zbierajte z neho priebežne vznikajúcu penu. Ide o vyzrážanú bielkovinu z mäsa a kostí. Použite na to vždy úplne čisté kuchynské náčinie. Hladina vývaru by mala byť dokonale čistá. Ak by ste penu neodstránili, rozpustila by sa a vývar by bol zakalený.
Trik s chlebom
Pokiaľ chcete, aby bol váš vývar bez prebytočného tuku, skúste trik našich babičiek. Mali po ruke vždy krajec chleba. Vo chvíli, keď máte vývar hotový, vyberte mäso a kosti a na niekoľko sekúnd do neho vložte pripravený chlieb. Pečivo nasaje nadmernú mastnotu a vývar bude lepšie stráviteľný.
Zdroj: ireceptar.cz, www.kucharkaprodceru.cz, www.womanonly.cz, www.magazin.recepty.cz