
- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Škola varenia
- Naše babičky robili placky len z múky a vody. Natreté maslom sú fantastické
Naše babičky robili placky len z múky a vody. Natreté maslom sú fantastické

Hovorí sa, že v jednoduchosti sa skrýva nielen krása, ale často aj výnimočná chuť. Presne to platí pre domáce placky pripravené iba z múky a vody, ktoré už dlhé roky sprevádzajú staré receptáre a spomienky na časy, keď museli gazdinky vystačiť s málom. Naše babičky veľmi dobre vedeli, prečo ich tak často robili. Ide o jedlo, ktoré zvládne pripraviť doslova každý, stojí len minimum peňazí, a napriek tomu dokáže nasýtiť celú rodinu. Placky sa navyše dajú podávať ako hlavné jedlo aj ako príloha, pričom záleží len na vašej fantázii, čím ich doplníte a vylepšíte. Mnohí sa však zhodujú, že najlepšie chutia jednoducho natreté čerstvým maslom.
Čaro jednoduchých receptov našich predkov
Naše babičky boli v kuchyni veľmi vynaliezavé, o čom svedčí množstvo pôvodných receptov, ktoré sa dodnes objavujú v nejednej domácnosti. V časoch, keď nebolo bežné chodiť každý deň do obchodu a zásoby museli vydržať čo najdlhšie, sa gazdinky naučili pracovať aj s tými najzákladnejšími surovinami. A práve múčne placky z vody a múky boli jedným z najlepších príkladov toho, ako z mála vyčarovať niečo chutné, sýte a univerzálne.
Jednou z hlavných výhod takýchto placiek je, že nepotrebujete takmer nič, okrem trošky múky, vody a soli. V minulosti mnohí ľudia nemali k dispozícii vlastnú pec na pečenie tradičného chleba. Z toho dôvodu sa často uchyľovali k jednoduchšiemu riešeniu – vytvorili cesto z múky, vody a štipky soli, vyvaľkali ho na tenké pláty a tie piekli na horúcej platni či panvici. Placky sa tak stali perfektnou náhradou za čerstvý chlieb aj ako príloha k rôznym jedlám.
Obyčajné, no zároveň vzácne
V starých časoch sa jedlo nevyhadzovalo tak ľahko ako dnes, preto mali tieto placky hneď niekoľko výhod. Jednak neboli náročné na prípravu či skladovanie surovín, zároveň sa dali pripraviť v akúkoľvek dennú či nočnú hodinu, kedy ste dostali chuť na niečo teplé a sýte. Zvyšné cesto sa dalo pokojne uschovať ešte niekoľko hodín v chlade a postupne z neho piecť čerstvé placky, čím sa zjednodušil každodenný život gazdín.
Neutrálnu chuť placiek si môžete doladiť presne podľa seba. Naslano sa výborne hodia napríklad k dusenému mäsu, hustým polievkam, gulášu alebo k najrôznejším omáčkam. Mnohí milovníci tradičných chutí si ich vychutnávajú len potreté roztopeným maslom s trochou soli alebo potreté strúčikom cesnaku. Ak máte radšej sladké, natrite si ich džemom, medom, prípadne čokoládovou nátierkou. Fantázii sa tu medze naozaj nekladú.
Placky po celom svete
Nie je žiadnym prekvapením, že podobné múčne placky sa v nejakej forme pripravujú v mnohých krajinách sveta. Známy indický chlieb naan či ploché indické čapátí majú v princípe ten istý základ, len sa v niektorých prípadoch do cesta pridávajú ďalšie koreniny alebo tuk. V Mexiku sú populárne tortilly z kukuričnej alebo pšeničnej múky, ktoré sa používajú na prípravu tacos a rôznych iných pochúťok. Vo všetkých prípadoch však ide o jednoduché jedlá, ktoré dôkladne nasýtia a navyše rozvoňajú kuchyňu neskutočnou vôňou čerstvo upečeného cesta.
Recept na staročeské placky z múky a vody
Nižšie nájdete tradičný recept, ktorý je možné prispôsobiť chuti aj momentálnym zásobám vo vašej špajzi. Príprava je rýchla a nenáročná. Ak už raz vyskúšate tieto jednoduché placky, možno zistíte, že budú pribúdať na vašom stole častejšie, než ste si mysleli.
Budete potrebovať:
-
500 gramov hladkej múky
-
175 mililitrov vody
-
štipku soli
Postup prípravy:
-
Na čistú pracovnú dosku alebo kuchynskú linku nasypte kopček múky a uprostred vytvorte jamku.
-
Do jamky pridajte štipku soli a nalejte asi polovicu z odmeraného množstva vody.
-
Pomocou noža (prípadne vidličky) začnite miešať múku s vodou. Keď sa časť múky spojí s vodou na cesto, prilejte zvyšok vody a začnite spracovávať cesto rukami.
-
Miesením by ste mali dosiahnuť hladké, poddajné cesto. Dôležité je, aby sa nelepilo na ruky ani na dosku, ale zároveň nebolo príliš tuhé. Ak je suché a drobí sa, prilejte trošku vody. Ak sa zase príliš lepí, pridajte trochu múky.
-
Z pripraveného cesta odtrhávajte menšie časti, ktoré vyvaľkajte na tenké placky.
-
Placky opekajte nasucho na rozohriatej panvici z oboch strán, až kým nie sú pekne zlatisté.
Po upečení môžete placky natrieť maslom, posypať soľou, potrieť cesnakom či potrieť obľúbeným džemom. Keď vychladnú, dajú sa uskladniť v chladničke a neskôr opäť ohriať na suchej panvici alebo v rúre.
Placky ako univerzálna príloha aj plnohodnotné jedlo
Placky z múky a vody sa skvelo hodia k mäsu, k hustým strukovinovým polievkam, ale aj k studeným mäsovým nátierkam či k dusenej zelenine. Pokojne si ich môžete pripraviť ako rýchlu desiatu či večeru – stačí, ak ich natriete akoukoľvek pomazánkou alebo pridáte kúsky syra, šunky či čerstvú zeleninu. Vďaka svojej neutrálnosti sú perfektným základom na všemožné kulinárske výtvory.
Ak chcete experimentovať, skúste do cesta primiešať aj iné suroviny. Niektoré gazdinky pridávajú štipku rasce, sušené bylinky alebo dokonca syr. Každá obmena vám prinesie mierne inú chuťovú skúsenosť, v ktorej môžete nájsť vlastnú originálnu verziu týchto jednoduchých placiek.
Zhrnutie
Múčne placky z vody a múky sú dôkazom toho, že i zo skutočne základných surovín sa dá vytvoriť chutné a sýte jedlo. Naše babičky boli majsterkami práve v takýchto receptoch, v ktorých sa skrýva nielen tradičná chuť, ale aj kus histórie a spomienok. Vyskúšajte tento starý, no nadčasový recept aj vy a spoznajte znovu jednoduchosť, ktorou si ľudia v minulosti dokázali získať srdcia celej rodiny. Možno vás prekvapí, aké univerzálne a lahodné môžu byť placky „len“ z múky a vody.