- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Naučte deti jesť všímavo, zmierni to riziko, že budú mať problémy s váhou. Praktické rady, ako na to
Naučte deti jesť všímavo, zmierni to riziko, že budú mať problémy s váhou. Praktické rady, ako na to
Obézne deti často pochádzajú z rodín, kde majú problémy s váhou aj ostatní súrodenci alebo rodičia. Má preto zmysel zamerať sa na chudnutie a zmeny stravovacích návykov u všetkých. Jednou z možností je nácvik všímavého jedenia, ďalšie kurzy zamerané práve na deti vrátane rodičov.
Jednou z príčin toho, prečo majú deti rovnako aké dospelí kilá navyše, je to, že sa na jedlo poriadne nesústredí. Jedia mimovoľne, pri počítači, pred televíziou, v zhone. Často nekvalitné potraviny, na ktorých si nijako nepochutnajú, a pritom si mnohokrát ani neuvedomia, koľko toho zjedli. Pokiaľ to niekto chce zmeniť, stojí za úvahu, aby sa zameral na všímavé jedenie alebo mindful eating.
„Všímavé jedenie môže byť prvým krokom pri zmene stravovacích návykov rodiny. Zvyšuje citlivosť na nasýtenie, takže rodičia aj deti s kilami navyše znížia prípadnú nadmernú konzumáciu potravín a pokrmov. Pomáha tiež vyberať si kvalitnejšie potraviny, pretože pri všímavom jedení rodičia aj deti zistia, že im potravina, ako je napríklad nekvalitná údenina či limonáda, hocikedy nechutí,“ hovorí psychologička Iva Málková, zakladateľka organizácie STOB, ktorá okrem iného už roky organizuje úspešné kurzy chudnutia.
Deti sú podľa nej hocikedy roztržité a nesústredené. Sústredenie – a to nielen na jedlo – je možné trénovať nácvikom všímavosti. Všímavosť znamená, že plne vnímame a prežívame prítomný okamih bez toho, aby sme sa zaoberali tým a analyzovali to, čo nám beží hlavou. „V myšlienkach sa však často vraciame k minulosti, čo sme mohli urobiť lepšie, stále sa vraciame k tomu, čo už nejde zmeniť, teda prečo som nedal gól, prečo sa so mnou nekamaráti… Alebo sa strachujeme z budúcnosti (že bude v škole písomka a pod.) Ak sa nám podarí nenechať sa takými myšlienkami pohltiť a žiť prítomnosťou, byť tu a teraz, žije sa nám lepšie,“ vysvetľuje psychologička.
Ako sa naučiť jesť všímavo
Znie to zložito, ale zase také náročné nie je a dá sa tomu naučiť. Rodičia v tom môžu byť nápomocní aj svojim deťom – a snažiť sa o to isté. Potomkom možno povedať treba to, aby skúsili jesť všímavo potraviny, ktoré jedia vo väčšom množstve, väčšinou automaticky, bez uvedomenia. Typicky napríklad chipsy, oriešky, drobné sladkosti.
Čo môžu rodičia svojim deťom poradiť? Iva Málková odporúča napríklad nasledujúce. „Pokús sa zjesť obľúbenú potravinu, ktorá nie je vhodná na chudnutie, v menšom množstve ako doteraz. Keď ju budeš jesť všímavo, spoznáš ľahšie, kedy už máš dosť. Skôr rozlíšiš, kedy si nasýtený/á, a uvedomíš si, že ďalšia sústa ješ už len z chuti alebo zo zvyku. Uvedom si, že prvé sústa si vychutnáš, ale ďalšie už ješ väčšinou len zo zotrvačnosti.“ Odborníčka zároveň odporúča, aby rodičia sprvu deti zmenou prístupu k jedlu sprevádzali pomocou jednoduchých pokynov, a až časom aby to nechali len na nich.
Všímavé jedenie krok po kroku
Pokyny pre deti môžu vyzerať napríklad takto:
Priprav si malinký kúsok obľúbenej potraviny.
Upokoj sa, sústreď sa na dych. Nevadí, keď myšlienky skáču z jednej veci na druhú, je to normálne. Keď si to uvedomíš, vráť sa zase k sústredeniu sa na potravinu.
Daj si na dlaň kúsok potraviny. Pozeraj sa na ňu, ako by si bol/a mimozemšťan a videl/a ju prvýkrát v živote. Ako vyzerá tvoja dobrota? Akú má farbu, tvar, povrch? Treba si prvýkrát všimneš, aký má tvoja obľúbená potravina zaujímavý povrch, aká je pekne farebná.
Pokús sa zapojiť do skúmania čo najviac zmyslov.
Teraz zapoj čuch. Približ dobrotu k nosu. Sústreď sa s každým nádychom na to, ako vonia. Nádych – vnímaj vôňu, dlhší výdych.
Vlož potravinu do úst a ešte ju nehrýzť. Nechaj ju ležať na jazyku a vnímaj chuť. Chuťové bunky sú len v ústach, na jazyku, keď potravinu rýchlo prehltneš, vôbec si ju neužiješ.
Teraz si do dobroty uhryzni. Cítiš jej chuť? Skús ju v duchu popísať slovami. Hryz pomaly, uži si jej chuť. Ako sa mení chuť s každým uhryznutím? Prehltni potravinu a nechaj doznieť jej chuť.
Naučte sa vychutnať kvalitu
Je dobré sa ďalej pri nácviku všímavého jedenia naučiť uprednostňovať kvalitu potraviny nad množstvom.
Tip, ako na to? Rodičia môžu deťom poradiť napríklad nasledujúce. Daj si pred seba dva malé kúsky kvalitné a nekvalitné potraviny – napríklad kúsok kvalitnej čokolády a nekvalitné čokoládové figúrky alebo tyčinky, malý kúsok kvalitnej šunky a malý kúsok nekvalitného párku, domácu zmrzlinu z ovocia oproti kupovanej ovocnej vodovej, stopercentný džús/šťavu z ovocia oproti zafarbenej sladké limonáde a podobne.
Človek by mal najprv zjesť kúsok nekvalitnej potraviny všímavým spôsobom a potom to isté urobiť s tým kvalitným. Mal by dokázať uvedomiť si rozdiel. Malo by to viesť k zisteniu, že kvalitného jedla človeku stačí menej, pretože ho viac uspokojí.
„Aj pri chudnutí je dobré byť labužníkom, hocikedy si človek naopak vychutná potravinu či pokrm viac, ako keď ho predtým jedol automaticky pri nejakej činnosti, vlastne na autopilota,“ myslí si Iva Málková zo STOB.
Pozvánka na rodinné kurzy
Spoločnosť STOB organizuje Kurz zdravého životného štýlu, ktorý je určený pre deti vo veku od 8 do 13 rokov za sprievodu matky, otca alebo starí rodičia. Dospelý, ktorý má tiež problémy s nadváhou, je vedený k redukcii hmotnosti spoločne s dieťaťom.
Metodika kurzov vychádza z dlhoročných skúseností lektorov STOBu. V kurze sa postupuje po malých čiastkových krôčikoch s cieľom vytvárať správne návyky v oblasti výživy, pohybu a psychiky. Kladie sa dôraz na interaktívnu zábavnú podobu edukácie a na prevedenie znalostí do praxe.
Špecifikom metodiky STOBu je, že sa zaoberá aj psychikou dieťaťa a rodičov.
Stravovacie návyky sú často v úzkej súvislosti s inými potrebami, než je hlad. Nadmerná konzumácia potravy u ľudí s obezitou je teda často spúšťaná ako vonkajšími spúšťačmi („obezitogénne prostredie“, ktoré povzbudzuje k konzumácii nevhodných potravín v nadmerných dávkach), tak vnútornými (emočné jedenie). Vďaka metodike sa deti aj rodičia učia, ako zvládať vonkajšie aj vnútorné spúšťače do jedla navyše vhodnejším spôsobom ako jedlom.
V čase, keď kapacita odborníkov úplne nestačí pokryť potreby terapie rodiny s dieťaťom s obezitou, sa ponúka možnosť využitia terapie online. A to ako individuálne, tak skupinovo. Rodinám, ktorých deti sú poistené u ZPMV, je starostlivosť vo všetkých formách hradená.
Veľa inšpirácií vrátane nutrične vyvážených receptov nájdete na stránkach STOBu www.hravezijzdrave.cz, kde získate aj podrobné informácie o kurze.
Zdroj: www.vitalia.cz