Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nepriľnavý povrch na panviciach: chemická hrozba, o ktorej treba vedieť

povrch na panviciach: chemická hrozba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
povrch na panviciach: chemická hrozba Foto: František Stacho
reklama:

Teflon, známy tiež ako polytetrafluóretylén, bol objavený 6. apríla 1938 americkým chemikom Royom Plunkettom úplnou náhodou, keď sa pokúšal vytvoriť netoxické chladivo pre mrazničky. Dnes nám tento materiál pomáha v kuchyni, ale jeho pôvodné využitie bolo úplne odlišné – dokonca sa podieľal na vývoji atómovej bomby v 40. rokoch minulého storočia. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam si našiel miesto v rôznych odvetviach priemyslu, od elektrotechniky až po automobilový priemysel. Dokonca bol súčasťou astronautských skafandrov, ktoré sa v roku 1969 dostali až na Mesiac.

Vstup teflónu do kuchyne

Prvú panvicu s teflónovým povrchom vytvoril v roku 1954 francúzsky inžinier Marc Grégoire, ktorý prišiel na tento nápad vďaka svojej manželke Colette. Ich inovácia vyústila do vzniku spoločnosti Tefal v roku 1956. Do USA sa teflónové panvice dostali o niekoľko rokov neskôr, konkrétne v roku 1961, vďaka talianskemu imigrantovi Marionovi Trozzolovi.

Čo robí teflón takým výnimočným?

Teflon má výbornú odolnosť voči extrémnym teplotám, od -70 °C až po 327 °C, a jeho povrchové vlastnosti sú veľmi užitočné – je nepřilnavý, odpudzuje vodu, slúži ako elektroizolant a odoláva rôznym chemikáliám. Tieto vlastnosti ho predurčujú nielen pre použitie v kuchyni, ale aj v laboratóriách či v strojárstve a dokonca pri výrobe nepremokavého oblečenia. V kuchyni je však najväčším lákadlom jeho schopnosť zabrániť pripekaniu jedla.

Nebezpečenstvo prehriatia teflónu

Bezpečnosť teflónu závisí od spôsobu jeho používania. Ak sa povrch panvice zohrieva na teplotu vyššiu ako 260 °C, začína uvoľňovať toxické plyny a škodlivé chemické látky, vrátane karcinogénov. Tieto výpary, ak sú vdýchnuté počas dlhšieho času (viac ako štyri hodiny), môžu spôsobiť zdravotné problémy známe ako „teflónová chrípka“, resp. horúčka z polymerových výparov. Príznaky zahŕňajú zimnicu, horúčku, bolesti hlavy a svalov, a prejavia sa po 4 až 10 hodinách od expozície, pričom odoznejú v priebehu 12 až 48 hodín.

Ako používať teflónové panvice bezpečne?

  • Vyhýbajte sa zohrievaniu prázdnej panvice – bez prítomnosti tuku sa môže veľmi rýchlo prehriať na nebezpečnú teplotu.
  • Pri varení voľte skôr stredné až nízke teploty, vysoké teploty môžu byť riskantné.
  • Dôležitá je aj správna ventilácia – pri varení otvorte okná alebo zapnite ventilátor, aby sa znížilo riziko vdýchnutia akýchkoľvek výparov.
  • Ak začne teflónový povrch pánve praskať alebo sa odlupovať, neodkladajte výmenu riadu. Poškodený teflón môže byť zdrojom nežiaducich látok, ktoré sa môžu uvoľňovať do jedla.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.