Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pár tipov o hlive ustricovej: Chutná a liečivá huba v kuchyni

Pár tipov o hlive ustricovej: Chutná a liečivá huba v kuchyni
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pár tipov o hlive ustricovej: Chutná a liečivá huba v kuchyni Foto: www.freepik.com
reklama:

Hliva ustricová je drevokazná huba, ktorá sa objavuje na listnatých stromoch od konca leta až do zimy. Jej nasládla chuť a intenzívna hubová aróma ju robia veľmi populárnou v kulinárskej sfére. Okrem širokého gastronomického využitia má hliva ustricová aj množstvo liečivých vlastností.

Jedným z hlavných dôvodov jej popularity je jednoduchá dostupnosť. Môžete ju kúpiť v supermarketoch, vypestovať si ju na vlastnej záhrade, nazbierať v lese alebo využiť zásoby z predchádzajúceho roka, pretože je výborná na mrazenie, zaváranie a sušenie.

Výhody hlivy ustricovej

Hliva ustricová je bohatá na vlákninu a rastlinné bielkoviny, čo ju robí vhodnou pre diétnu stravu. Obsahuje nízke množstvo kalórií a je skvelou alternatívou k masu pre BOSORKA príchuť do jedálriánov. Navyše je dôležitou súčasťou tradičnej čínskej medicíny, pričom ho blahodarné účinky na zdravie a posilnenie imunitného systému sú známe a využívané dodnes v rôznych formách liečby a výživových doplnkov.

Možnosti prípravy hlivy ustricovej

Hliva ustricová sa vyznačuje svojou variabilitou v kuchyni. Jej pevná textúra a výrazná chuť umožňujú široké spektrum prípravy: varenie, dusenie, zapekanie či pečenie. Môžete ju obaliť a osmažiť, restovať alebo pridávať do rôznych pokrmov a zeleninových šalátov. Jej ďalšie spracovanie zahŕňa zaváranie, mrazenie alebo sušenie.

Čistenie hlivy ustricovej

Pri čistení hlivy je dôležité, aby ste ju nelúpali a neumývali. Čerstvo nazbierané huby môžu byť znečistené zeminou, ktorú odstránite pomocou noža a vlhkej handričky. Spodné časti hub sa ťažko čistia, preto ich radšej odrezajte. Čisté nohy môžete ponechať na ďalšie spracovanie, napríklad na sušenie na korenie.

Doba varenia hlivy ustricovej

Hliva má krehkú, ale pevnú štruktúru. Hliva z pestovateľských staníc a predajní si vyžaduje kratší čas varenia, približne 10 minút. Na prípravu polievky postačuje asi 25 minút a na omáčku je dobré hlivu dusiť pomaly 30 až 40 minút, aby sa chute dokonale prepojili.

Restovanie a smaženie hlivy

Pri restovaní hub je dôležité si pamätať, že počas opekania by sa nemali soliť. Hlivu natrhnite alebo nakrájajte na menšie kúsky a vložte do rozpáleného oleja, pričom ich prudko restujte. Keď začnú zlatnúť, pridajte korenie a dopražte. Soľ pridávajte až na tanieri.

Pečenie hlivy ustricovej v trúbe

Menšie klobúky môžete nechať celé, zatiaľ čo väčšie prepolíte. Hlivu zmiešajte s nahrubo nakrájanou cibuľou, lisovaným cesnakom, soľou, korením a rascou. Túto zmes preložte do vymasteného pekáča, polejte roztopeným maslom alebo sadlom a vložte do predhriatej trúby. Pečte 30 až 40 minút, kým nezíska zlatistú farbu.

Sušenie a mletie hlivy ustricovej

Hlivu nezbierajte, ak je mokrá; je najlepšie zbierať ju v suchých podmienkach. Sušené klobúky a nohy nakrájajte na plátky a rozložte na sušiace tácky, kde ich sušte niekoľko hodín pri teplote 60 °C. Keď sú dostatočne suché, mali by byť chrumkavé a nesmieme ich ohýbať. Potom ich rozmixujte v sekáčiku alebo rozdrvte v mažiari a výsledný prášok uskladnite v sklených nádobách.

Spracovanie hlivy na zimu

Rovnako ako iné huby, aj hlivu môžete sterilizovať v slanom alebo kyslom náleve. Uchovávať ju môžete v tuku, mraziť vo vákuových obaloch alebo uzavretých nádobách. Čerstvé huby môžete sušiť, nakladať do marinády, grilovať alebo údiť. Ak preferujete čerstvé hlivy, je lepšie ich zakúpiť v obchode.

Trvanlivosť hlivy v chladničke

Čerstvé huby zakúpené v obchode majú na obale uvedené dátum spotreby. Ak ste ich nazbierali alebo vypestovali sami, dôkladne ich očistite a uskladnite v chladničke maximálne na jeden týždeň. Ak sa zmení farba, vôňa alebo ak sa klobúk začne zvlhčovať, huba už nie je jedlá a je potrebné ju vyhodiť.

Pestovanie hlivy ustricovej doma

Každý si môže doma vypestovať hlivu ustricovú. Použite substrát zakúpený v predajni v pestovateľskom vaku, ktorý umiestnite do uzavretých priestorov (napr. do pivnice, garáže alebo kôlne) pri teplote 10–16 °C. Alternatívne môžete použiť očkovacie štipce, ktoré umiestnite do dreva z duba, buka, brestu, jablone alebo orecha.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.