Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Potraviny pre podporu zdravia očí a pečene

Potraviny pre podporu zdravia očí a pečene
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Potraviny pre podporu zdravia očí a pečene Foto: depositphotos.com
reklama:

Ak chceme udržať naše oči a pečeň zdravé, je dôležité zaradiť do stravy správne potraviny. Čo presne by malo byť súčasťou nášho jedálnička, aby sme sa postarali o dobrý zrak a optimálnu funkciu pečene?

Naše oči môžeme považovať za odraz nášho celkového zdravia, a to platí nielen z estetického hľadiska. Zmeny v očiach totiž môžu poukazovať na rôzne zdravotné problémy, ako sú napríklad ochorenia pečene, cukrovka alebo problémy so štítnou žľazou. Tradícia čínskej medicíny spája zdravie očí práve s funkciou pečene, čo naznačuje, že medzi týmito dvoma orgánmi existuje silná súvislosť. Oči dokážem hoci prvým indikátorom toho, že niečo nie je v poriadku v našom tele.

Zelenina a ovocie

Ovocie a zelenina by mali tvoriť základ každodennej stravy. Zatiaľ čo zeleniny môžeme konzumovať prakticky neobmedzene, pri ovocí je dobré sledovať obsah cukru. Niektoré druhy zeleniny, ako je špenát či kel, obsahujú luteín a zeaxantín, ktoré sú nevyhnutné pre ochranu očnej sietnice. Tieto látky zároveň podporujú detoxikáciu organizmu a pomáhajú pečeni zbavovať sa toxínov. Ďalšie skvelé potraviny, ako cesnak alebo cibuľa, sú bohaté na síru, ktorá je dôležitá pre tvorbu glutatiónu, silného antioxidantu, ktorý nielen podporuje zdravie očí, ale aj pomáha čistiť organizmus. Červená repa, artičoky, špargľa alebo mrkva obsahujú množstvo látok, ktoré zlepšujú funkciu pečene a prispievajú k lepšiemu zraku.

Čučoriedky a hrozno sú plné antokyanínov, ktoré zlepšujú videnie v zhoršených svetelných podmienkach, zatiaľ čo grapefruit je silným pomocníkom pri detoxikácii a ochrane oboch orgánov. Rovnako aj citrusy majú priaznivý účinok na zdravie očí a pečene. Avšak pri konzumácii grapefruitu je dôležité mať na pamäti, že môže ovplyvniť účinok niektorých liekov, takže je dobré sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

Rybí tuk

Rybí tuk, najmä z ryb ako makrela, tuniak alebo sardinky, je bohatý na Omega-3 mastné kyseliny, konkrétne DHA (dokosahexaénová kyselina). DHA je nevyhnutná pre správnu funkciu nervového systému, očí a taktiež pre zdravie kardiovaskulárneho systému. Okrem toho DHA pomáha pri liečbe problémov ako suché oči a podporuje prevenciu makulárnej degenerácie. Omega-3 mastné kyseliny prispievajú aj k zníženiu množstva tuku v pečeni, čo je dôležité pre udržanie ho optimálnej funkcie.

Orechy a semienka

Orechy a semienka, ako slnečnicové alebo tekvicové, sú skvelým zdrojom vitamínov a minerálov, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie očí. Semienka slnečnice napríklad obsahujú vitamín B2, ktorý pomáha zlepšovať zrak a prevenciu svetloplachosti. Okrem toho tieto semienka aj obsahujú dôležitý vitamín D, ktorý podporuje metabolizmus pečene a pozitívne ovplyvňuje kvalitu videnia. Vlašské orechy sú bohaté na Omega-3 mastné kyseliny a glutation, ktorý pomáha pečienku v procese detoxikácie. Ďalej semienka ako ľanové či konopné majú regeneračný účinok na pečeň. Semená ostropestreca mariánskeho sú známe svojimi ochrannými účinkami na pečeň, pomáhajú ho regenerácii a ochraňujú pred negatívnymi účinkami rôznych toxínov.

Bylinky

Petržlen je výborným pomocníkom pri detoxikácii pečene a zároveň má priaznivý vplyv na zdravie očí. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré podporujú celkové zdravie organizmu. Na podporu pečene sa často využíva aj koreň púpavy, ktorý pomáha regenerovať tento orgán. Korene čakanky majú podobný účinok a sú výborné na čistenie pečene. Na liečbu problémov s očami sa v tradičnej medicíne používajú aj byliny ako svetlík lekársky, ktorý zmierňuje zápaly a pomáha pri liečbe šedého zákalu a iných očných ochorení.

V Číne a ďalších východných krajinách je obľúbený čaj z plodov liči a lístkov chryzantémy. Tento nápoj má pozitívny účinok na zrak a pečeň, podporuje imunitný systém a zlepšuje metabolizmus pečene. Liči tiež pôsobia protizápalovo a má antioxidačné účinky, ktoré sú prospešné pre celé telo.

Okrem týchto byliniek sú na podporu očí a pečene odporúčané aj ďalšie čaje, ako čaj zo šípok, ktorý pomáha pri čistení pečene.

Záver

Udržať oči a pečeň zdravé si vyžaduje správnu výživu, ktorá sa skladá z potravín bohatých na vitamíny, minerály a antioxidanty. Zelenina, ovocie, ryby, orechy a semienka sú základnými zložkami stravy, ktoré pomáhajú udržiavať tieto orgány v optimálnom stave. Vhodné bylinky môžu taktiež podporiť detoxikáciu a regeneráciu pečene. Nezabúdajte však, že každý organizmus je jedinečný, a preto je dobré pred zavedením väčších zmien v strave alebo užívaní byliniek konzultovať svoj postup s odborníkom.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.