- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Prášok na pečenie a sóda: aký je rozdiel?
Prášok na pečenie a sóda: aký je rozdiel?
Niekedy stačí našľahať bielky, inokedy použijeme kvasnice, potom tiež môžeme siahnuť pri pečení po kypriacim prášku do pečiva alebo po jedlej sóde.
Rozdiel vo využití kvasníc, našľahaného bielku a prášku so sódou je jasný.
Ako sa ale líšia sóda s práškom do pečiva?
„Prášok do pečiva“, nemôže chýbať snáď v žiadnej domácnosti, kde sa varí a pečie. Gazdinky, ktoré sa usilujú o zdravú stravu, zháňajú ten bez fosfátov, ktorý už dostanete bežne kúpiť v predajniach zdravej výživy. Jedlá sóda je ale v našich zemepisných šírkach oveľa menej rozšírená.
Čo zvyčajne pridáte do cesta, aby bolo cesto vzdušné, mäkké, pórovité? Niektorí odpovedajú: „Samozrejme, sódu.“
Iní odpovedajú: „Prášok na pečenie“.
Kde je v skutočnosti rozdiel? A čo je viac populárne medzi cukrármi sóda alebo prášok do pečiva?
Sóda sa pridáva do cesta pri pečení koláčikov, koláčov, cookies ktoré y mali byť mäkké a porézne. Ale sama o sebe sóda takúto mágiu s cestom nerobí, pretože to ocot alebo kyselina citrónová urobí ten zázrak . Dochádza totiž k reakcii a uvoľňuje sa oxid uhličitý, a ten cesto nadýcha.
Pri starom spôsobe použitia sódy ,sa zmieša sóda s octom a keď to všetko zasyčí, pridá sa do cesta. Ale skúsení kulinárski odborníci odporúčajú sódu pridávať do suchých potravín, ako je múka a ocot ku kvapalým . Potom, keď je všetko zmiešané, reakcia nastane priamo v ceste. Ale podľa mojej skúsenosti, cesto nie je vždy také vzdušné, ako by sme si priali.
Prečo? Pretože v tomto prípade, ak chcete získať požadovaný výsledok, potrebujete vedieť presne pomer sódy k octu. A koľko to má byť napríklad 1 kg múky? Ak dáte príliš veľa sódy, cesto bude mať nepríjemnú chuť. Ak sa nechcete problémom obťažovať môžete si kúpiť prášok do pečiva v obchode.
Čo je prášok do pečiva?
Prášok na pečenie je zmesou sódy, múky a kyseliny citrónovej. Namiesto múky výrobca niekedy používa škrob pre dlhšiu trvanlivosť. Táto zmes produktov je namiešaná špeciálne tak, aby zabezpečila, že sodík a kyselina reagujú bez zvyškov a reakcia sa uskutoční v správnom čase.
Kyselina a sóda reagujú priamo v ceste a počas procesu pečenia, čo prináša pri pečení najlepší výsledok. Percento tejto „termonukleárnej zmesi“ už nie je tajomstvom a preto sa gazdinky naučili robiť prášok na pečenie aj doma.
Ako urobiť prášok do pečiva doma:
pomer
Potrebujeme:
Sóda – 5 lyžíc
Kyselina citrónová – 3 lyžice
Múka – 12 lyžíc.
Príprava:
Zmiešajte všetky zložky v suchom pohári (čo len kvapka vody, reakciu môže vyvolať vopred). Pre úplné premiešanie dobre pretrepte. Aby ste zabránili hrčkaveniu, môžete pridať trošku cukru.