Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo by mal byť mak súčasťou stravy žien?

Prečo by mal byť mak súčasťou stravy žien?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prečo by mal byť mak súčasťou stravy žien? Foto: depositphotos.com
reklama:

Mak je jednou z potravín, ktorá môže skutočne prekvapiť svojimi prínosmi pre zdravie. Ak patríte medzi tých, ktorí si nevedia predstaviť život bez maku, určite vás zaujme, aké hodnotné látky obsahuje a ako môže prospieť našej pohode. Osobitne by sa oňho mali zaujímať ženy.

Mak patrí medzi najzdravšie potraviny, ktoré by sme mali zaradiť do svojho jedálnička. Pokiaľ tak ešte nerobíte, je najvyšší čas, aby ste ho začali pravidelne konzumovať. Tento nenápadný semienkový poklad obsahuje množstvo prospešných látok, ktoré prispievajú k nášmu zdraviu.

Mak je známe už tisíce rokov a má najvyšší obsah vápnika zo všetkých potravín. Zaujímavé je, že má až dvanásťkrát viac vápnika ako mlieko a trojnásobne viac ako syry. Okrem toho je bohatý na rôzne vitamíny, minerály a nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú pre naše telo nevyhnutné.

Mak obsahuje:

mangán
meď
fosfor
železo
vitamíny B1, B2, B3
vitamín E
vitamín C
kyselinu listovú

Prečo by mal byť mak súčasťou stravy žien?

Mak je výnimočný najmä pre ženy, pretože má širokú škálu pozitívnych účinkov na ich zdravie. Je neoceniteľným pomocníkom pre budúce mamičky, ženy v menopauze, ale aj pre osoby trpiace osteoporózou. Jeho upokojujúce účinky sú obzvlášť výhodné v náročných obdobiach života. Mak podporuje zdravie vlasov, nechtov a zubov, pretože pomáha predchádzať zubným kazom. Okrem toho obsahuje kyselinu olejovú, ktorá má pozitívny vplyv na pamäť a prispieva k znižovaniu vysokého krevního tlaku. Dokonca existujú štúdie, ktoré potvrdzujú, že mak môže zohrávať rolu v prevencii rakoviny prsníkov.

Je však dôležité, aby sa konzumoval v primeranom množstve, pretože nadmerná konzumácia môže vyvolať nevoľnosti.

Ako mak pôsobí na náš organizmus?

Mak prináša celú škálu výhod pre naše zdravie:

  • podporuje správne trávenie
    pomáha neutralizovať kyseliny v teľa
    znižuje hladinu cholesterolu
    podporuje tvorbu krviniek
    pomáha pri liečbe kožných problémov ako ekzémy
    zmierňuje bolesti hlavy
    prispieva k lepšiemu spánku

Makové mlieko

Okrem samotného maku je skvelou voľbou aj makové mlieko, ktoré je vynikajúcim nápojom na prevenciu osteoporózy.

Ingrediencie:

mak
voda

Postup:

Do nádoby vložte mak a zalejte ho vodou v pomere 1:5. Nechajte stáť pri izbovej teplote cez noc. Následne zmes rozmixujte a preceďte. Mlieko si môžete osladiť medom alebo ho použiť na prípravu kakaa. Toto mlieko je zásadité, takže nespôsobuje prekyslenie organizmu. Je odporúčané ženám pred alebo počas menopauzy, tehotným ženám a aj tým, ktorí majú problémy so žlčníkom alebo pankreasom.
Zaujímavosti

V minulosti sa používal aj odvar z okvetných lístkov maku na liečbu dráždivého kašľa, čo je ďalšia historická zaujímavosť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.