- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Prekvapivé dôvody, prečo sa nevyhýbať dezertom
Prekvapivé dôvody, prečo sa nevyhýbať dezertom
Nehovoríme, že je zdravé, aby ste každý deň začínali punčovým rezom, pokračovali koňakovou špičkou a večer zakončili karamelovým veterníkom. Na druhú stranu ale rozhodne neplatí, že by ste sa dezertom mali zubami nechtami vyhýbať.
Dukanova, Atkinsonova, stredomorská alebo ketogénna diéta. Na svete existuje nespočetné množstvo diét a stravovacích smerov, ktoré „zaručujú“ stratu kilogramov. Bohužiaľ, následne už nespomínajú, že úbytok na váhe je vykúpený stratou dobrej nálady, neustálym hladom a neskôr aj jojo efektom. Suma sumárum diéty nie sú pre naše telo to pravé orechové, a oveľa lepšie urobíte, keď dáte prednosť zdravému a vyváženému stravovaniu, do ktorého (dive sa svete) patria tiež dezerty. „To, že si dovolíte vychutnať jedlo, ktoré máte radi – vrátane dezertov, spôsobí, že prevezmete kontrolu nad svojim stravovaním,“ hovorí doktor Sunni Patel, klinický vedec a odborník na zdravie čriev.
A aké sú podľa neho ďalšie dôvody, prečo si neupierať dezerty?
1. Zaostrené na živiny
Mnoho ľudí sa domnieva, že dezerty do jedálnička nepatria kvôli nedostatku živín. Lenže, nehádžme všetky sladkosti do jedného vreca! Podľa Sunniho Patela môžu niektoré dezerty ponúkať cenné živiny – napríklad bielkoviny z orechového masla, horčík z kakaa alebo vlákninu z bobuľovitého ovocia či celozrnných obilnín. „Medzi moje najobľúbenejšie dezerty patrí mrazené hrozno s horkou čokoládou, jablkový krabic alebo chia puding,“ hovorí Patel a dodáva, že výberom dezertov, ktoré obsahujú výživné ingrediencie, môžeme svoj jedálniček naopak spestriť.
2. Zbytočný stres
Niektorým ľuďom môže odmietanie dezertov spôsobovať stres, ktorý je v samotnom dôsledku pre ich telo horší, než keby sa skutočne zahryzli do dezertu. „Nejesť dezerty môže byť stresujúce. Obzvlášť, pokiaľ to vo vás podporuje pocit obmedzenia a strachu z jedla. Ten totiž následne môže zvýšiť riziko vzniku poruchy príjmu potravy,“ dopĺňa lekár pre stylist.co.uk.
3. Jedlo ako spomienka
V niektorých chvíľach je jedlo oveľa viac ako „len palivo“. Občas sú pokrmy základom pre vytváranie nových spomienok, spoznávanie cudzej kultúry alebo trávenie času s priateľmi a blízkymi ľuďmi. Obzvlášť, pokiaľ ide o narodeninové oslavy, zmrzlinové hody s partnerom alebo lahodné tiramisu na zaslúženej dovolenke v Taliansku.
Navyše platí, že zdieľanie jedla s ostatnými zvyšuje náš pocit šťastia. Nový výskum Oxfordskej univerzity odhalil, že čím častejšie ľudia jedia s ostatnými, tým skôr sa cítia šťastní a spokojní so svojím životom. „Zaradenie dezertov do bežného jedálnička môže prispieť k pocitu spolupatričnosti a posilniť vaše vzťahy s ostatnými,“ uzatvára Patel.
Ako sme už spomínali v úvode, rozhodne vás nenabádame, aby ste denne zjedli polovicu cukrárne. Pokiaľ ale patríte k ľuďom, ktorí sa stravujú zdravo a vyvážene, potom si z občasného dezertu nemusíte robiť vrásky.
Zdroj: www.marianne.cz