- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Pridajte túto tajnú ingredienciu do kysnutého cesta. Bude nadýchané ako obláčik
Pridajte túto tajnú ingredienciu do kysnutého cesta. Bude nadýchané ako obláčik
Kysnuté cesto je v kuchyni jedno z najvďačnejších. Dobroty z neho sa pečú snáď vo všetkých svetových kuchyniach. Aj u nás je veľmi obľúbené. Kto by si rád nepochutnal na čerstvých bagetkách, plnených koláčoch alebo nadýchaných brioškách voňajúcich maslom? Postup prípravy cesta je jednoduchý, ale nie vždy vydrží cesto krásne vláčne a nadýchané aj do druhého dňa. Pozrite sa na pár trikov, ako pripraviť to najvláčnejšie kysnuté cesto a ako treba aj urýchliť jeho kysnutie.
Vláčne a nadýchané býva kysnuté cesto prvý deň, potom sa jeho vlastnosti menia a na chuti i konzistencii trochu strácajú. Existuje ale spôsob, ako cesto ešte viac zvláčniť. Ďalšou malou nevýhodou kysnutého cesta je dlhší proces výroby. Našťastie existuje niekoľko vychytávok, ktoré vám pomôžu s cestom pracovať tak, aby bol výsledok úplne božský.
Tajné ingrediencie pre vláčnosť
Nadýchané pečivo, sladké aj slané, je pochúťka. Predstavte si, že si ho dokážete upiecť sami! Nie je na tom nič ťažké a pomôže vám jedna jediná ingrediencie.
Ako urobiť rýchle kysnuté cesto bez kuchynského robota? Pozrite sa na video:
Tajné ingrediencie našich babičiek
Tajomstvom, ktoré používali už naše babičky, bolo pár kvapiek octu pridaných do cesta. Kyslá tekutina pomôže urýchliť a podporiť proces kysnutia. Kvasnice budú vďaka malému množstvu octu pracovať intenzívnejšie. Bubliniek, ktoré v dôsledku tvoria cesto kypré a nadýchané, bude výrazne viac.
Kľúčom k úspechu je aj voľba kvalitných ingrediencií. Veľa záleží na použitej múke, na jej kvalite, obsahu lepku a jej preosiatí.
Vždy múku do misy preosívajte, dostanete do nej vzduch a cesto bude nadýchanejšie a vláčnejšie. Okrem toho nikdy nezabudnite vybrať všetky chladné ingrediencie z chladničky vopred. Pokiaľ by ste ich do cesta použili studené, cestu sa príliš chcieť kysnúť nebude. Ak sa ale pustíte do prípravy cesta s teplými surovinami, alebo aspoň s tými, čo majú izbovú teplotu, cesto rozhodne nakysne rýchlejšie.
Zatvorte okná
Kysnuté cesto nemá rado prievan. Mohlo by dôjsť k jeho zdrvnutiu a splasknutiu. Preto na kysnuté cesto neotvárajte okno. Radšej ho dajte na teplé bezpečné miesto, kde mu bude príjemne. Veď aj naše babičky ho nechávali kysnúť pod duchnami! Vy môžete vyskúšať rovnakú metódu a zabaliť vypracované cesto do perín, alebo použite horúcu vodu.
Ako na to? Ohrejte vodu, nemusí byť úplne vriaca a prelejte ju do misy alebo hrnca. Nádobu, v ktorej cesto kysne, na ňu postavte. Teplo, ktoré bude voda uvoľňovať, cestu pomôže rýchlejšie vykysnúť.
Tip na záver
Skúste cesto pripraviť ako Japonci. Tí používajú špeciálnu, ale jednoduchú metódu táng zhong, vďaka ktorej je kysnuté cesto úplne božské.
Vtip je v príprave špeciálne zápražky z múky a vody, ktorá sa do kysnutého cesta pridá. Z receptu vezmete časť múky a doplníte ju v pomere 1:5 tekutinou z pôvodného receptu (diel múky na 5 dielov tekutiny). Vymiešate na strednom plameni „ješku“, v ideálnom prípade by jej teplota nemala presiahnuť 65 stupňov Celzia. Zápražku potom necháte vychladnúť na izbovú teplotu a pridáte ju do cesta. To vypracujte, ako ste zvyknutí.