Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pridávate olej do vody pri varení cestovín? Šéfkuchár vysvetlil, prečo je to zbytočné a ako to robiť správne

Pridávanie oleja do vody k vareným cestovinám je mýtus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pridávanie oleja do vody k vareným cestovinám je mýtus Foto: depositphotos.com
reklama:

Existuje množstvo kuchynských rád, ktoré si medzi sebou vymieňame už celé desaťročia. Často nám ich odovzdávali naše mamy alebo staré mamy, a preto sme si ich automaticky osvojili bez toho, aby sme o nich bližšie premýšľali. Pravdou však je, že mnohé z týchto „osvedčených“ rád sú úplne zbytočné, nefungujú a vedú len k plytvaniu ingredienciami, ktoré nie sú práve lacné. Typickým príkladom je pridávanie oleja do vody pri varení cestovín. Šéfkuchári vysvetľujú, prečo táto obľúbená praktika nedáva žiadny zmysel a ako je to v skutočnosti správne.

Olej vo vode cestoviny pred zlepením neuchráni

Jednou z najčastejších rád, ktorú počujeme najmä pri varení špagiet alebo penne, je pridanie trochy oleja do vody, aby sa cestoviny počas varenia nezlepili. Šéfkuchári však zdôrazňujú, že ide len o mýtus, ktorý sa nezakladá na pravde. V skutočnosti olej, ktorý do vriacej vody pridáte, zostane iba plávať na povrchu, a tak sa k samotným cestovinám prakticky nedostane. Výsledkom je len zbytočná spotreba drahého oleja, ktorý po dovarení jednoducho vylejete spolu s vodou.

Ak sa chcete vyhnúť tomu, že sa cestoviny budú lepiť, najúčinnejším a zároveň aj jediným správnym spôsobom je pravidelné premiešavanie cestovín počas celého varenia. Táto jednoduchá technika je stopercentne účinná a navyše vás nebude stáť vôbec nič.

Voda z cestovín nie je na vyliatie!

Mnoho ľudí po dovarení cestovín okamžite zleje vodu priamo do drezu, pričom vôbec netušia, že sa práve zbavujú jednej veľmi užitočnej suroviny. Táto „odpadová voda“ totiž vôbec nie je na zahodenie – práve naopak. Skúsení kuchári ju bežne využívajú na prípravu omáčok, ktoré vďaka škrobom obsiahnutým vo vode krásne zhustnú, získajú jemnú textúru a lahodnú chuť.

Preto vždy, keď cestoviny scedíte, odložte si z nich bokom aspoň jednu naberačku vody. Uvidíte, že výsledná omáčka bude omnoho lepšia ako bez nej.

Slaná voda nezačne vrieť skôr

Ďalším rozšíreným kuchynským omylom je, že keď do vody pridáte soľ, začne vrieť rýchlejšie. To však nie je pravda, práve naopak. Soľ do vody pridávame výlučne kvôli dochuteniu cestovín, ryže guľatej Mánya či zemiakov. S rýchlosťou varenia však nijako nepohne. Ak teda chcete variť ekonomicky, vodu osoľte, až keď začne vrieť, ušetríte tým aj pár minút čakania, aj trochu energie.

Huby môžete bez obáv ohrievať, len treba dodržať pravidlá

Asi každý už počul varovanie, že hubové jedlá sa nemajú znova ohrievať, pretože vraj budú jedovaté. V skutočnosti je to len čiastočne pravda. Táto fáma vznikla preto, lebo huby obsahujú vysoký podiel bielkovín, ktoré sa pri nesprávnom skladovaní stávajú živnou pôdou pre baktérie. Tie sa v jedle rozmnožia a môžu spôsobiť tráviace ťažkosti.

Stačí však, ak hubové jedlá uskladníte v chladničke a následne ich dôkladne prehrejete na dostatočne vysokú teplotu. Takto pripravené jedlo je potom úplne bezpečné a nemusíte ho zbytočne vyhadzovať.

Podobné je to aj so špenátom

Obdobný mýtus sa spája aj so špenátom. Opäť platí, že pokiaľ ho po uvarení správne vychladíte, skladujete v chladničke a následne poriadne ohrejete, nie je žiadny dôvod na obavy z jeho konzumácie. Špenát pokojne môžete ohrievať bez obáv z otravy.

Mäso pred pečením radšej opečte, ale pozor na teplotu

Pomerne často dostávajú ľudia odporúčanie, aby mäso pred pečením v rúre zo všetkých strán rýchlo opiekli na panvici. Toto odporúčanie je síce správne, ale iba čiastočne. Opečenie mäsa skutočne spôsobí, že sa mäso „zatiahne“ a zostane dlhšie šťavnaté. Neznamená to však, že mäso následne vydrží akúkoľvek vysokú teplotu v rúre bez vysušenia.

Po tomto kroku sa preto odporúča piecť mäso pri nižšej alebo strednej teplote, aby ste zachovali jeho prirodzenú šťavnatosť a chuť. Ak ho vystavíte priveľmi vysokej teplote, nepomôže vám ani predchádzajúce opečenie, a mäso sa vysuší.

Ak budete nasledovať tieto jednoduché rady, vyhnete sa nielen zbytočnému plytvaniu ingredienciami, ale vaše pokrmy budú chutiť lepšie, budú zdravšie a príprava jedál vás bude baviť oveľa viac než doteraz. Skúste sa preto na varenie pozerať kriticky a zbytočné tradície pokojne nechajte v minulosti. Vaša kuchyňa sa vám za to poďakuje.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.