- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Príroda lieči: Pozoruhodná šalvia
Príroda lieči: Pozoruhodná šalvia
Prinášame článok o šalviách a o tom, ako ich využiť vo formách nie tak notoricky známych, ako je čaj. Čo likviduje šalviový dym? Ako súvisí ananás so šalviou a čo s ňou podniknúť pri menopauze?
Rod Salvia obsahuje ďalších asi 900 druhov, pričom niektoré sú ľuďmi využívané stovky rokov na najrôznejšie účely.
Rodové meno Salvia pochádza z latinského slovesa „salvere“ alebo liečiť sa a po dlhé stáročia je opradené mnohými legendami. V stredoveku bolo obľúbené príslovie „Prečo by mal človek umierať, keď na jeho záhrade kvitne šalvia“. Vtedy sa verilo, že šalvia prináša múdrosť a môže tiež oživiť mŕtvych.
Šalvia biela a vonné dymy
Asi ste už narazili na vykurovacie zväzky šalvie bielej. Tá rastie na západnom pobreží Severnej Ameriky a pôvodnými obyvateľmi bola a je považovaná za jednu z najposvätnejších bylín. A prečo vôbec vykurovať? Keď odhliadneme od mystiky, tak je veľmi praktické, že dym so sebou nesie šalviové silice, ktoré sú protizápalové a antibakteriálne. Inými slovami si dymom čistíte a dezinfikujete vzduch v miestnosti.
Čaj z tejto bylinky má preukázané antidepresívne účinky.
Šalvia lekárska a tinktúra
Kto nie je práve priaznivcom popíjania bylinných čajov, môže šalvia užívať v kvapkách. Tinktúra je vlastne výluhom bylinky v liehu. Také kvapky majú nepomerne dlhšiu trvanlivosť ako sušené lístky a pre mnohých je užívanie kvapiek pohodlnejšie. A s čím vám tieto kvapky pomôžu?
- s hormonálnou rovnováhou,
s menopauzálnym komfortom,
proti poteniu,
pri padaní vlasov,
pre prirodzenú obranyschopnosť.
Šalvia v parfémoch a kozmetike
Ďalším druhom šalvie, ktorý je okrasný a zároveň užitočný, je šalvia muškátová s dlhým hroznom ružových kvetov. Jej silica sa používa v parfémoch a kozmetických prípravkoch, ale aj v potravinárstve na aromatizáciu cukroviniek a tzv. muškátového vína.
A potom je tu šalvia levandulolistá, ktorá pochádza zo Španielska a južného Francúzska. Aj jej vonné silice sú veľmi cenené.
Šalvia do drinkov
Z Mexika pochádza šalvia ananásová, ktorej listy majú ananásovú arómu a pridávajú sa do nápojov, ovocných šalátov a sladkých pokrmov. Kvitne žiarivo červenými kvetmi, ktoré sú v jej domovine vyhľadávané kolibríkmi.
Raritou je napríklad kerovitá šalvia namaensis, pochádzajúca z južnej Afriky. Jej filigránsky vykrajované drobné lístky a svetlo fialové kvety sú veľmi zaujímavé. Laboratórne testy preukázali veľmi dobrú účinnosť proti niektorým druhom baktérií rodu Staphylococcus, Streptococcus, Bacillus a Micrococcus.
Možno vás inšpirujeme k pestovaniu niektorých šalvií a verte, že to stojí za to.
Zdroj: www.zdravijakovasen.cz