Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Púpavový med podľa starých mám: Takto si ho vyrobíte jednoducho doma aj vy!

Púpavový med poskytuje množstvo zdravotných výhod
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Púpavový med poskytuje množstvo zdravotných výhod Foto: depositphotos.com
reklama:

Púpavový med bol v minulosti v slovenských domácnostiach veľmi obľúbený. Naše staré mamy ho každú jar pripravovali vo veľkých množstvách. A niet divu – táto pochúťka, hoci to v skutočnosti nie je pravý med, chutí výborne a navyše poskytuje množstvo zdravotných výhod. Prečo by ste si ho nemali nachystať aj vy? Prinášame vám kompletný návod na prípravu púpavového medu, a to hneď v dvoch variantoch – bez varenia aj s varením.

Púpavový med a jeho zdravotné benefity

Púpavový med je oveľa viac ako len sladidlo. Už naše babičky dobre vedeli, že má vynikajúce účinky na organizmus. Pomáha pri prechladnutí a kašli, priaznivo pôsobí na pečeň, žlčník a slezinu, podporuje zdravé trávenie a zlepšuje funkciu močových ciest. Samozrejme, výhod má tento med oveľa viac, no tieto patria k tým najznámejším.

Ako správne zbierať púpavy?

Dôležité je správne načasovanie zberu. Najlepší čas na zbieranie púpav je za slnečného počasia okolo poludnia, keď sú kvety najviac rozkvitnuté a plné peľu. Dbajte na to, aby ste zbierali kvety na miestach vzdialených od ciest, fabrík či polí ošetrovaných pesticídmi a umelými hnojivami. Nazbierané kvety spracujte najlepšie hneď v deň zberu.

Púpavový med bez varenia („studená metóda“)

Čo budete potrebovať?

  • čerstvé púpavové kvety (približne 300 kusov)

  • 1 BIO citrón

  • 1 BIO pomaranč

  • kryštálový cukor podľa veľkosti pohára (približne 500 g)

Postup prípravy krok za krokom:

  1. Nazbierané kvety rozložte na papier alebo utierku a nechajte približne hodinu odpočívať, aby sa zbavili všetkého hmyzu. Kvety v žiadnom prípade neumývajte, pretože by ste prišli o cenný peľ.

  2. Citrón aj pomaranč dôkladne umyte a nakrájajte na tenké kolieska.

  3. Pripravte si čistý a suchý zavárací pohár. Na spodok dajte vrstvu púpavových kvetov, potom vrstvu cukru a následne vrstvu koliesok citrusov.

  4. Každú vrstvu vždy jemne utlačte vareškou, aby sa ingrediencie pekne spojili.

  5. Pokračujte v rovnakom poradí, až kým nenaplníte pohár takmer po okraj. Poslednú vrstvu by mal tvoriť vždy cukor.

  6. Naplnený pohár dobre uzatvorte a položte na slnečné miesto, ideálne na parapet okna. Nechajte ho stáť približne 3 až 4 dni. Občas pohárom jemne zatraste, aby sa obsah premiešal a lepšie rozpustil cukor.

  7. Po niekoľkých dňoch sa cukor rozpustí a vytvorí sa hustý sirup – váš púpavový med je hotový! Uchovávajte ho v chlade.

Púpavový med varený („tradičná metóda“)

Potrebné ingrediencie:

  • približne 400 kusov púpavových kvetov

  • 3 väčšie citróny

  • 2 litre vody

  • 2 kg kryštálového cukru

Ako na to?

  1. Kvety rozložte na stôl a nechajte pár minút, aby z nich odišiel drobný hmyz. Pomôcť si môžete jemným zatrasením alebo sfúknutím.

  2. Púpavové kvety vložte do väčšieho hrnca a zalejte dvoma litrami studenej vody.

  3. Citróny poriadne umyte, nakrájajte na kolieska a pridajte do hrnca ku kvetom.

  4. Zmes priveďte k varu a nechajte ju mierne bublať približne 15 minút.

  5. Po dovarení odstavte hrniec bokom, prikryte pokrievkou a nechajte lúhovať približne 24 hodín na chladnom mieste.

  6. Nasledujúci deň všetko preceďte cez husté sitko alebo gázu, pričom dôkladne vytlačte všetku šťavu z kvetov a citrónov.

  7. Čistú tekutinu prelejte do druhého hrnca, pridajte kryštálový cukor a varte na slabom plameni približne 90 minút. Občas premiešajte, aby sa cukor nepripálil.

  8. Čím dlhšie budete med variť, tým hustejšiu a tmavšiu konzistenciu bude mať. Po 90 minútach skontrolujte, či je konzistencia podľa vašich predstáv. Ak nie, pokojne varte ešte ďalších 10–15 minút.

  9. Hotový med ešte za horúca nalejte do čistých a suchých pohárikov. Poháre dobre uzatvorte viečkom, obráťte hore dnom a nechajte vychladnúť.

Tip na záver od našich babičiek

Ak chcete, aby vám púpavový med vydržal čo najdlhšie, skladujte ho v chlade, ideálne v špajze alebo v pivnici. Púpavový med má skvelú chuť a výborne sa hodí nielen do čaju, ale aj ako zdravá a chutná náhrada cukru do rôznych dezertov, jogurtov či raňajkových kaší.

Vyskúšajte tento starodávny recept, ktorý už generácie dokazujú, že najlepšie veci pochádzajú z prírody a z vlastných rúk!

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.