- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Rebarbora: informácie a tipy
Rebarbora: informácie a tipy
Rebarbora je obľúbená všade a dá sa vychutnať v mnohých receptoch.
Tu nájdete informácie a zaujímavosti o rebarbore.
Prečítajte si informácie o varení rebarbory, aké sú rôzne druhy, ako rebarboru správne skladovať a ako ju chutne pripraviť.
Varenie rebarbory: Funguje to takto
Používajú sa iba stonky rebarbory. Na druhej strane veľké zelené listy by sa za žiadnych okolností nemali jesť, pretože obsahujú toxíny, ktoré môžu viesť k problémom s krvným obehom a zvracaniu. Rebarbora by sa mala konzumovať ošúpaná a uvarená. Odrežte list a spodný koniec stonky rebarbory. Rebarboru ošúpeme s malým nožom odstránime vláknitú šupku. Rebarboru nakrájame na kúsky a krátko oblanšírujeme v troške vriacej vody . Proces varenia znižuje obsah kyseliny šťaveľovej. Vodu použitú na blanšírovanie zlikvidujte a pokračujte v spracovaní rebarbory podľa receptu.
Rebarborový kompót
Ak chcete z rebarbory urobiť kompót, pred varením pridajte do rebarbory cukor a celé to nechajte desať minút lúhovať.
Potom sa rebarbora varí asi desať minút. Kompót potom môžeme ďalej upravovať alebo napríklad konzumovať spolu s vanilkovým pudingom či jogurtom.
Tip: Na 100 g rebarbory sa použije asi 1 polievková lyžica cukru.
Je rebarbora ovocie alebo zelenina?
Keďže rebarbora chutí ovocne a kyslo vďaka kyseline jablčnej, citrónovej a šťaveľovej a používa sa ako ovocie, má zmysel považovať ju za ovocie.
Ale rebarbora je druh zeleniny , jednoducho povedané, listová stopka, ktorá rastie v záhradách alebo na poliach.
Táto listová stopka chutí kyslo a podľa odrody aj sladkokyslo. Rebarbora pôvodne pochádza z Číny. V nemeckej kuchyni sa používa už približne 160 rokov. Tradične sa z tyčiniek vyrábali koláče alebo kompót. Pre zvýšený dopyt sa už niekoľko rokov pestuje aj vo veľkom..
Sezóna rebarbory: kedy začína?
Samozrejme, ako pri všetkých sezónnych produktoch , aj sezóna rebarbory závisí od počasia, ale zvyčajne začína v apríli . Vitamínové bomby patria medzi prvé druhy zeleniny, ktoré je možné po zime zbierať. Od konca júna dostane rastlina prestávku, aby bola úroda v budúcom roku opäť úspešná.
Ako sa zbiera rebarbora?
Najlepšie rastie na slnečnom mieste bohatom na živiny . Doba zberu začína, keď sú stonky dlhé aspoň 25 cm a rozvinula sa jej zelenočervená farba. Aby stonky mohli rásť, potrebujú dostatok vody. Rebarbora sa môže zbierať od druhého roku. . Poľnohospodári zvyčajne pestujú menej kyslú malinovú rebarboru.
Kedy je rebarbora zrelá?
Jednotlivé stonky dozrievajú rôzne. Ktorá stonka je už zrelá, spoznáte podľa hladkého povrchu rebarbory. Nezrelé sú ešte mierne zvlnené.
Kúpte si rebarboru: päť lahodných odrôd
Rebarbora existuje v mnohých rôznych druhoch, niektoré sú rozšírené, iné je ťažké nájsť. Na týždennom trhu sa oplatí hľadať rôzne odrody – ideálne z regionálneho pestovania. Pri nákupe hľadajte pevné, šťavnaté stonky a konce. Základne sa rozlišujú červené a zelené odrody . Červené odrody chutia jemnejšie a ovocnejšie, obľúbená je najmä takzvaná malinová rebarbora (niekedy nazývaná aj jahodová alebo ružová), ktorej stonky a konce sú zvonku aj zvnútra sfarbené do svetločervena až ružova. Krvavá rebarbora má naopak sýtočervené stonky. Rebarbora so zelenou stopkou chutí výrazne kyslejšie ako jej červené náprotivky a dobre sa hodí aj do slaných jedál. Existuje päť chutných variantov týchto dvoch odrôd:
Goliáš: S tyčami, ktoré môžu dosiahnuť takmer meter, táto zelená odroda robí čest svojmu menu. Táto rebarbora sa pestuje nielen ako úžitková rastlina, ale skrášli aj nejednu okrasnú záhradu.
Holsteiner Blood: Vysoký obsah cukru vytvára sladkú, jemnú vôňu tejto červenej odrody.
Vierländer Blut: Táto červená odroda dokonca prežije arktické teploty aj v zime a je mrazuvzdorná až do mínus 20 stupňov.
Esta: Patrí medzi zelené rebarbory a je to veľmi produktívna odroda, ktorú možno zbierať obzvlášť skoro.
Giant: Zelená odroda je extra kyslá vďaka vysokému obsahu kyseliny šťaveľovej.
Rebarbora je taká zdravá
Rebarbora pozostáva z veľkého množstva vody , a preto má obzvlášť nízky obsah kalórií (pokiaľ nepridáte veľa cukru na upokojenie jej kyslosti). Poskytuje iba 13 kalórií na 100 gramov a obsahuje veľa vitamínu C, vápnik, železo, draslík, horčík a tráviacu vlákninu pektín. Ideálne na pokrytie jednej z vašich denných porcií zeleniny . Vychutnajte si napríklad jemne osladený rebarborový kompót s tvarohovým krémom ako dezert .
Rebarbora a kyselina šťaveľová
Užitočné informácie: 100 g surovej rebarbory obsahuje v priemere 450 až 500 mg kyseliny šťaveľovej. S postupujúcou sezónou rebarbory sa obsah oxalátov v rebarbore zvyšuje, ale pri bežnej konzumácii a správnej príprave je neškodný. Rebarbora môže byť vo veľkých množstvách jedovatá, hoci okolo 700 mg kyseliny šťaveľovej môže zdravý dospelý človek denne bezpečne skonzumovať. Ak máte ochorenie obličiek, množstvo rebarbory, ktoré by ste mali konzumovať, by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Kyselina šťaveľová sa rada spája s vápnikom, hlavnou zložkou našej zubnej skloviny, a môže oslabiť a dokonca zničiť našu zubnú sklovinu. Vo všeobecnosti platí, že zelené odrody majú vyšší obsah oxalínu ako červené, surová rebarbora má vyšší obsah ako varená a listy a šupka majú vyšší obsah ako stopka.
Tip: Rebarboru vždy dobre varte a kombinujte s mliečnymi výrobkami: Ideálne je pripravovať rebarboru spolu s mliekom alebo mliečnymi výrobkami, keďže obsiahnutý vápnik viaže kyselinu šťaveľovú. Po konzumácii rebarbory by ste si mali umyť zuby. V opačnom prípade môže dôjsť k napadnutiu zubnej skloviny.
Ako skladovať a mraziť rebarboru?
Ak rebarboru nepoužijete rovno, zabaľte ju do vlhkej utierky a uložte do chladničky – takto vydrží o pár dní dlhšie. Ak chcete zeleninu použiť po sezóne rebarbory, mali by ste ju zamraziť. Za týmto účelom umyte stonky a nakrájajte ich na kúsky. Potom ich naplňte do mraziacich vrecúšok alebo plastových nádob.. Zmrazenú rebarboru možno po častiach ľahko vybrať, ak bola pred vložením do chladiacej nádoby predmrazená na tácke asi dve hodiny. Kúsky rebarbory musia byť od seba oddelené. Nakoniec, predmrazené, idú do mraziacich vreciek a späť do mraziaceho priestoru. Zamrznutá tu vydrží až rok . Podrobnejšie informácie o skladovacích časoch zvyčajne nájdete v návode výrobcu vašej mrazničky. Kúsky rebarbory sa ďalej spracovávajú zmrazené.
Rebarbora: Máte ju radi sladkú alebo kyslú?
Záleží na tom, na čo chcete zeleninu použiť! V závislosti od odrody je dužina rebarbory červená, zelená alebo červeno-zelená . Malinová rebarbora (červená šupka a červená dužina) chutí najlepšie a najsladšie a je ideálna do rebarborových koláčov . V zásade platí, že čím sú tyčinky zelenšie, tým je ich chuť intenzívnejšia a kyslejšia . Rebarbora, ktorá sa zbiera veľmi skoro, chutí obzvlášť kyslo. Ak sa vám páči jemnejšia chuť, uistite sa, že stonky sú pri nákupe zafarbené na červeno. Potom je rovnováha medzi ovocnou a kyslou chuťou správna.