Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Škorica môže aj škodiť. Vyberajte dobre, tu sú rozdiely medzi pravou a nepravou

Škorica môže aj škodiť.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Škorica môže aj škodiť. Vyberajte dobre, tu sú rozdiely medzi pravou a nepravou Foto: www.gettyimages.com
reklama:

Škorica patrí medzi najobľúbenejšie druhy korenia. Dochutí a prevonia múčniky, cukrovinky, kaše aj horúce nápoje. Na trhu nájdete ale dva druhy škorice, ktoré sa líšia chuťou, vôňou, vzhľadom a tiež obsahom látky kumarín, ktorá môže byť pre telo toxická.

Nepravá škorica, pochádzajúca z čínskeho cassia škoricovníka, je bežným variantom na trhu s výraznou chuťou a vôňou. Je lacnejšia ako pravá škorica, ale obsahuje vyššie množstvo toxickej látky kumarínu, čo môže spôsobovať zdravotné problémy pri nadmernej konzumácii.
Pravá cejlónska škorica pochádza zo Srí Lanky, má jemnejšiu chuť a nižší obsah kumarínu.

Hlavné rozdiely medzi pravou a nepravou škoricou zahŕňajú vzhľad, chuť, obsah kumarínu a cenu

Najrozšírenejším variantom na trhu je tzv. nepravá škorica, ktorá pochádza zo škoricovníka čínskeho zvaného cassia. Má výraznú vôňu aj chuť, ktorá môže byť pri ochutnaní až štipľavá.

Jej najväčšou prednosťou je nenáročné spracovanie, ako korenie sa na rozdiel od pravej škorice používa celá kôra. Vďaka tomu je aj výrazne lacnejšie.

Nevýhodou nepravej škorice je ale vyšší obsah toxickej látky kumarín, ktorá je vo vysokom množstve škodlivá pre pečeň a môže spôsobovať nespavosť, závraty, bolesti hlavy a krvácanie. Kumarín sa používa vo farmaceutickom priemysle napríklad ako súčasť liekov na riedenie krvi.

Pri občasnej konzumácii sa nemusíte nežiaducich účinkov škorice cassia obávať.
Pokiaľ si ju ale doprajete na dennej báze alebo ju často podávate deťom, napríklad v kašiach alebo lievancoch, strážte jej množstvo.
Odporúčaná denná dávka u detí je 0,4 gramu au dospelých 2 gramy. V prípade pravej cejlónskej škorice je množstvo vyššie.

Pozrite sa, ako sa žne a spracováva cejlónska škorica:

Pravá je len jedna

Domovom pravej škorice je Srí Lanka av obchodoch ju nájdete pod označením cejlónska. Pochádza zo škoricovníka cejlónskeho av tomto prípade sa stáčajú do krehkých zvitkov iba najkvalitnejšie časti vnútornej kôry. Odrezky a úlomky sa následne melú na prášok.

Chuť a vôňa cejlónskej škorice vás na prvýkrát môžu prekvapiť – sú jemnejšie, mierne sladkasté a nájdete v nich aj citrusové tóny. Na rozdiel od nepravej škorice je v tomto druhu obsah kumarínu výrazne nižší – a to až 400-krát.

Ako škorica pomáha

Škorica má okrem širokého využitia v kuchyni aj priaznivé účinky na zdravie. Pomáha rozprúdiť krvný obeh a má zahrievacie účinky. Aj vďaka tomu je obľúbenou prísadou do čajov, punčov a vareného vína. Priaznivo pôsobí pri zažívacích ťažkostiach, má protizápalové a antioxidačné účinky a pomáha regulovať hladinu cholesterolu aj cukru.

Hlavné rozdiely medzi pravou a nepravou škoricou

Vzhľad

Zvitky pravej škorice sú svetlé, krehké, hladké a tvorí ich niekoľko tenučkých plátkov kôry. Vzhľadom pripomínajú stočenú cigaru.

Kôra nepravej škorice cassia je tvrdšia, tmavšia a hrubšia. Rulička je dutá a stočená len z jednej vrstvy.

Chuť a vôňa

Pravá škorica má jemnú vôňu a mierne sladkastú chuť s ľahko citrusovým nádychom.

Nepravá škorica sa vyznačuje intenzívnou arómou, v chuti je výraznejšia až štipľavá.

Obsah kumarínu

Obsah toxického kumarínu v pravej škorici sa pohybuje okolo 0,004 %.

V nepravej škorici môže dosiahnuť až 5 %.

Cena

Vďaka jednoduchšiemu spracovaniu je nepravá škorica výrazne lacnejšia ako cejlónska. Rozdiel môže byť až dvojnásobný.

Zdroj: dvojka.rozhlas.czwww.jimejinak.czwww.vitalia.cz/clanky, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.