- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Skúste 5 praktických tipov do kuchyne, ktoré vám uľahčia život a ušetria prácu
Skúste 5 praktických tipov do kuchyne, ktoré vám uľahčia život a ušetria prácu
Každému z nás sa občas hodí šikovný trik, ako pri varení predísť nepríjemnostiam a ušetriť si zbytočné starosti. Tu je päť osvedčených vychytávok, ktoré stoja za to vyskúšať.
Oddelenie žĺtka pomocou PET fľaše, udržiavanie sendvičovača čistého s papierom na pečenie a prelisovanie cesnaku s lupinou uľahčujú kuchynské práce.
Vákuovanie potravín vo vode bez potreby špeciálneho zariadenia pomáha uchovať ich čerstvosť a trvanlivosť.
Na zachránenie presolenej polievky je možné použiť vaječný bielok, zemiaky, cukor alebo ju zriediť smotanou, mliekom či vodou.
1) Na žĺtok choďte s PET fliaš
Potrebujete oddeliť žĺtok od bielkov a pri rozklepnutí vám celý obsah škrupiny vytiekol do misky? Než vezmete do ruky lyžicu a začnete hrať s klzkým žĺtkom únikovú hru, poobzerajte sa po PET fľaši. S jej pomocou ho vyberiete behom pár sekúnd. Ako na to? Z PET fľaše odstráňte viečko, zľahka ju stlačte a hrdlo priložte k žĺtku. Povoľte stlačenie, nasajte žĺtok do fľaše a premiestnite do inej nádoby.
Tento trik so žĺtkom a fliaš vyskúšal aj slávny Jamie Oliver. Pozrite sa na video:
2) Stále čistý sendvičovač
Zapečené toasty obstoja ako rýchla večera, desiata do školy aj pohostenie pre návštevu. Pripraviť sa dajú v mnohých obmenách, majú však jednu nevýhodu, a tou je čistenie prístroja od pripečených zvyškov rozpusteného syra. Riešenie je jednoduché – sendvičovač vyložte papierom na pečenie. Príprava toastov bude trvať o chvíľku dlhšie, ale povrch zostane dokonale čistý.
3) Cesnak pred lisovaním nelúpte
Uľahčite si prácu a prelisujte strúčik cesnaku aj s pevnou šupkou. Po stlačení sa dužina ľahko dostane von a šupka zostane vo vnútri. Po jej vybratí zostane lis takmer čistý a stačí ho len opláchnuť.
4) Zavákuujte zásoby len pomocou vody
Vákuovanie je skvelý spôsob skladovania potravín, ktorý predlžuje ich trvanlivosti. Zachovajú si čerstvosť, farbu aj vitamíny, vďaka vákuu k nim neprenikne vlhkosť a sú chránené pred plesňami. Navyše zaberú oveľa menej miesta. Ak si nechcete kupovať vákuovačku, vyskúšajte tento jednoduchý trik. Potrebovať budete len vrecká so zipsovým zatváraním a nádobu s vodou. Jedlo vložte do vrecka, vytlačte vzduch a zapnite vrecko tak, aby zostala len medzera. Potom ho ponorte do vody, vytlačte zvyšný vzduch a uzavrite. Vrecko osušte utierkou a vložte do chladničky alebo mrazničky.
Na postup sa môžete pozrieť aj v tomto videu:
5) Čo robiť s presolenou polievkou?
Aj skúsené gazdinej sa niekedy odtrhne ruka so soľou. Než sa pustíte do varenia novej polievky, skúste situáciu zachrániť pomocou ingrediencií, ktoré majú schopnosť soľ absorbovať.
V prípade presoleného vývaru pomôže vaječný bielok. Vlejte ho do polievky, nechajte ho zraziť a potom vyberte.
Do polievky dajte variť nakrájaný zemiak do zmäknutia a potom ju vyberte.
Vyskúšajte trik s cukrom – ponorte kocku cukru na lyžičke do polievky, nechajte rozpustiť a vyberte. Opakujte, kým sa slaná chuť nezmierni.
Skúste polievku nastaviť – ideálne smotanou alebo mliekom, v núdzi vodou.
Pokiaľ ani to nepomôže, pripravte novú polievku úplne bez soli a potom ju zmiešajte s presolenou verziou.
Zdroj: www.jakvkuchyni.cz, www.ireceptar.cz, www.dumazahrada.cz