Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.

Sladké jedlá a psychika: skrytá hrozba, o ktorej sa málo hovorí

Sladké jedlá a psychika: skrytá hrozba, o ktorej sa málo hovorí
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Sladké jedlá a psychika: skrytá hrozba, o ktorej sa málo hovorí Foto: depositphotos.com
reklama:

Čoraz viac výskumov naznačuje, že to, čo si kladieme na tanier, môže ovplyvňovať nielen naše fyzické zdravie, ale aj psychickú pohodu. Jedným z významných faktorov je pritom cukor – najmä ten, ktorý sa do potravín pridáva umelo.

Americký výskumník James E. Gangwisch z Kolumbijskej univerzity sa so svojím tímom venoval otázke, či strava bohatá na potraviny s vysokým glykemickým indexom – teda také, ktoré rýchlo zvyšujú hladinu cukru v krvi – môže zvyšovať náchylnosť k depresii. Využili rozsiahlu databázu získanú z prieskumu medzi viac než 70 000 ženami, ktoré boli sledované počas niekoľkých rokov. Na začiatku výskumu netrpela depresiou ani jedna z účastníčok.

Analýza ukázala zaujímavý trend: ženy, ktorých jedálniček obsahoval veľké množstvo rafinovaných sacharidov – napríklad biele pečivo, cukrovinky či sladené nápoje – častejšie vykazovali príznaky depresie. Naopak, prirodzene sladké potraviny, ako ovocie či mliečne výrobky, sa s vyšším rizikom depresie nespájali. Významnú úlohu zohráva aj vláknina, ktorú nájdeme v celozrnných obilninách, strukovinách či zelenine – tie môžu mať na psychiku skôr ochranný efekt.

Hoci mechanizmus tejto súvislosti zatiaľ nie je úplne preskúmaný, vedci majú niekoľko hypotéz. Jednou z nich je vplyv cukru na zápalové procesy v tele – nadbytok sladkého môže prispievať k vzniku chronických zápalov či problémom s kardiovaskulárnym systémom, čo sú faktory, ktoré s depresiou úzko súvisia. Gangwisch zdôrazňuje, že hoci je potrebné ďalšie skúmanie, už teraz odporúča ľuďom s duševnými ťažkosťami venovať pozornosť stravovaniu.

Zmeniť svoje návyky však nie je jednoduché. Odolať sladkému je výzvou aj pre zdravých ľudí – o to náročnejšie to môže byť pre tých, ktorí už depresívnymi stavmi trpia. „Nie je cieľom vyvolať v ľuďoch pocit viny. Ale ak sa podarí aspoň čiastočne upraviť stravovací režim, môžu prísť pozitívne zmeny – zlepšenie nálady, viac energie, a celkovo lepší pocit zo života,“ dodáva Gangwisch.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.