
- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Škola varenia
- Slivkové knedle ako od Bohdalovej: Takto ich pripravovala v legendárnych Chalupároch
Slivkové knedle ako od Bohdalovej: Takto ich pripravovala v legendárnych Chalupároch

Sladké jedlá neodmysliteľne patria k letu. Jedným z najobľúbenejších sezónnych pokrmov sú ovocné knedle – a tie slivkové majú v našej kuchyni výnimočné miesto. Ak si chcete dopriať pravú chuť detstva alebo pripomenúť atmosféru starých československých seriálov, určite skúste recept, ktorý preslávila herečka Jiřina Bohdalová v seriáli Chalupáři. Spomínate si na scénu, kde si postava Toníka Balabána pochutnávala na šťavnatých knedliach od pani Fuchsovej?
Ovocné knedle – stredoeurópska lahôdka
Knedle plnené ovocím sú špecialitou prevažne v kuchyni strednej Európy – nájdeme ich v Česku, na Slovensku, v Rakúsku a Poľsku. Inde vo svete sú skôr raritou. Najznámejšie sú parené kysnuté knedle plnené slivkovým lekvárom alebo marmeládou. Nemenej obľúbené sú však aj zemiakové knedle s celými kúskami čerstvého ovocia. V niektorých domácnostiach sa pripravujú dokonca z odpaľovaného či pareného cesta. No ak túžite po ľahšej, rýchlejšej a zdravšej verzii, siahnite po tvarohovom ceste – nielenže sa jednoducho pripravuje, ale výsledok je jemný, vláčny a plný chuti.
Prečo práve tvarohové?
Tvarohové cesto má niekoľko výhod. V porovnaní s kysnutým alebo zemiakovým obsahuje menej kalórií a nezaťažuje trávenie. Je ideálne, ak chcete uvariť niečo sladké a sýte, no zároveň ľahké. Navyše ho môžete pripraviť bez vajec, s minimálnym množstvom cukru či múky. Hodí sa na rýchly obed aj večeru – zvlášť vtedy, keď nemáte veľa času.
Ako pripraviť dokonalé tvarohové cesto na knedle
Na prípravu budete potrebovať približne 450 až 500 gramov hladkej múky, ku ktorej pridáte dve kocky mäkkého tvarohu. Vyhnite sa tvarohu vo vaničke – býva príliš riedky a cesto by sa vám mohlo lepiť. Do zmesi rozklepnite jedno vajíčko, pridajte štipku soli a všetko dôkladne premiešajte. Cesto by malo byť hladké a bez hrudiek. Ak sa vám zdá príliš lepkavé, prisypte trochu múky. Výsledné cesto vytvarujte buď do bochníka, alebo do dlhého valca, ktorý sa bude dobre porcovať.
Tvarovanie a plnenie knedlí
Keď máte cesto pripravené, môžete začať baliť slivky. Máte dve možnosti: buď cesto vyvaľkáte a nakrájate na štvorce, alebo z valca odkrajujete kúsky a každý dlaňou roztlačíte na placku. Do stredu vložte dozretú sladkú slivku (prípadne odkôstkovanú) a zabaľte ju do hladkej guľky. Ak sú slivky kyslejšie, môžete do nich pridať trošku cukru, medu alebo aj kúsok marcipánu pre extra chuť.
Varenie alebo mrazenie? Obe možnosti sú výborné
Knedle vkladajte do mierne osolenej vriacej vody a varte ich približne 10 minút. Dôležité je, aby ste ich dávali do vody postupne, ale rýchlo za sebou, aby sa varili rovnomerne. Hrniec na začiatku zakryte pokrievkou a po dvoch minútach knedle premiešajte, aby sa neprilepili na dno. Keď vyplávajú na povrch, sú hotové a môžete ich zliať.
Ak si chcete knedle pripraviť do zásoby, jednoducho ich zamrazte. Vhodné je mraziť ich ešte surové, ale aj uvarené vydržia po zamrazení chutné. Pri varení zmrazených knedlí treba len počítať s mierne dlhším časom varenia.
Servírovanie – s čím sú najlepšie?
Tradične sa podávajú s rozpusteným maslom a posypané cukrom, ale možností dochucovania je mnoho. Skvelo sa k nim hodí aj mletý mak, strúhaný tvaroh, škorica, pražená strúhanka, kyslá smotana, mleté orechy alebo strúhaný perník. Fantázii sa medze nekladú – pokojne si ich ozvláštnite podľa svojej chuti.
Tip na záver:
Ak chcete dosiahnuť chuť ako zo starých čias, použite domáce slivky zo záhrady, kvalitný čerstvý tvaroh a pravé maslo. Nezabudnite, že najlepšie knedle sú tie, ktoré si vychutnáte v dobrej spoločnosti – napríklad pri nedeľnom obede na chalupe, tak ako kedysi v Chalupároch.