Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.

Spomienka na „mliečne bary“: prečo chutili zmrzliny kedysi inak

Retro domáca tvarohová zmrzlina sa nedá porovnať s tými dnešnými z obchodu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Retro domáca tvarohová zmrzlina sa nedá porovnať s tými dnešnými z obchodu Foto: depositphotos.com
reklama:

Ak ste vyrastali ešte v ére mliekarní a bufetov s nerezovými pultmi, pravdepodobne si dodnes pamätáte na nenápadné tvarohové nanuky v hnedo-zelenom papieri. Neboli presladené ani umelo prevoňané – práve naopak, pôsobili „poctivo domácky“. Ich receptúra nevznikla náhodou: socialistické štátne podniky sa museli držať záväzných technických noriem (ČSN), ktoré detailne opisovali, ako má každý pokrm či nápoj chutiť a vyzerať. V roku 1960 dokonca vyšla celá kniha Normy nápojov a jedál pre mliekarenské jedálne, predajne mliečnych lahôdok, bufety a automaty – a práve odtiaľ pochádza aj pôvodný predpis na legendárnu tvarohovú zmrzlinu typu „Míša“. Dodržiavaním týchto predpisov zaručovali výrobcom i konzumentom stabilnú kvalitu: či ste prišli do Prahy, Brna, Bratislavy alebo Košíc, zmrzlina chutila prakticky rovnako.

Recept pre modernú kuchyňu: tradičné suroviny, domácke prevedenie

Pôvodný podnikový recept sa rátal na veľkokapacitné dávky; nižšie nájdete prepočet na približne 1 liter hotovej zmrzliny – ideálna porcia do dvoch stredných vaničiek alebo niekoľkých nanukových foriem. Zachovávame pôvodné pomery, no dopĺňame ich o praktické tipy, vďaka ktorým sa výsledok podarí aj bez profesionálneho zmrzlinovača.

Budete potrebovať

  • 460 ml plnotučného kravského mlieka

  • 10 g práškovej želatíny (asi dve rovné čajové lyžičky)

  • 1 čerstvé vajce (M alebo L)

  • 150 g práškového cukru

  • 450 g mäkkého nízkotučného alebo plnotučného tvarohu – kľúčová je krémová konzistencia bez hrudiek

1. Želatína musí napučať

Do 250 ml studeného mlieka vsypte želatínu, premiešajte a odložte najmenej na hodinu. Želatínové kryštáliky sa nasajú tekutinou, napučia a rozpustia sa rýchlejšie bez zhlukov.

2. Základný varechový krém

V stredne veľkom hrnci spojte zvyšných 210 ml mlieka, celé vajce, cukor a napučanú želatínu. Miešajte metličkou a pomaly zahrievajte – tesne pred bodom varu sa masa zľahka zahustí. Ihneď odstavte, aby sa vajce nevyzrážalo, a nechajte vychladnúť na izbovú teplotu.

3. Spojenie s tvarohom

Krém po lyžiciach zašľahávajte do tvarohu. Rukou či ručným mixérom vytvorte hladkú, nadýchanú hmotu. Práve tento krok rozhodne o konečnej textúre: pri trpezlivom prešľahaní zmrzlina nebude „pieskovitá“ a na jazyku sa rozplynie.

4. Mrazenie v domácich podmienkach

Hmotu preložte do plastovej alebo nerezovej nádoby. Počas prvej hodiny mrazenia každých 20 minút premiešajte – narušíte tak kryštáliky ľadu a zdokonalíte krémovosť. Celkovo stačí tri až štyri premiešania; potom nechajte zmraziť úplne (približne 4 – 5 hodín).

5. Nanuky, poháre, koláče

Krém sa perfektne plní aj do silikónových foriem na nanuky. Z forma sa vďaka želatíne vyklopí bez trhania a na povrchu vytvorí jemný „film“, ktorý môžete po vybratí rýchlo obaliť v čokoláde.

Variácie podľa pôvodnej normy – ovocie alebo kokos

Normy nápojov a jedál presne vymenúvali príchute, ktoré možno k základnej tvarohovej mase pridať:

Ovocné „protlaky“

  • Na 1 liter zmrzliny rátajte približne 150 g hustého ovocného pyré (jahoda, černica, ríbezľa).

  • Pyré vmiešajte do hotovej tvarohovej hmoty pred mrazením. Ovocie dodá nielen chuť a farbu, ale aj prírodný pektín, ktorý textúru ešte viac zjemní.

Kokosová verzia

  • 100 g jemne strúhaného kokosu povarte asi 5 minút v 150 ml mlieka.

  • Po vychladnutí vmixujte do základnej tvarohovej masy. Kokos mlieko nasaje, zmäkne a postará sa o exotickú arómu, ktorá sa v pôvodných mliečnych baroch tešila veľkej obľube.

Praktické poznámky k ingredienciám

  • Tvaroh: Najlepšie funguje jemný „vo vaničke“. Ak použijete klasický hrudkovitý, dve-tri minúty ho prešľahajte ponorným mixérom.

  • Želatína: Rastlinný agar-agar v tomto recepte nefunguje rovnako – vytvára krehkejšie gélové vlákna, ktoré by mohli ovplyvniť krémovitosť.

  • Bezpečnosť vajec: Zmes síce krátko prevriete, ale ak máte obavy, používajte pasterizované vajcia alebo rozpustite cukor v horúcej zmesi skôr, než pridáte vajce tesne pred bodom varu.

Chuť detstva, ktorá znesie aj dnešné kritériá

Takto pripravená domáca zmrzlina má jednoduché, ľahko dohľadateľné suroviny, neobsahuje umelé stabilizátory a vďaka tvarohu dodá telu bielkoviny a vápnik. Chuťovo sa pritom s priemyselnými „nanukmi“ z mraziaceho boxu nedá porovnať. Stačí pár hodín trpezlivosti a doma vykúzlite dezert, ktorý si s nostalgiou vychutná celá rodina – navyše presne v takom štýle, ako si ho pamätáme z detstva.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.