Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Štrnásť druhov šalátov, ktoré stojí za to vyskúšať

Spring mix.jpg
17
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:

Preč sú časy, kedy sme jedli len ľadový alebo hlávkový šalát, zaliaty len zálievkou z octu, soli a cukru.

 Dnes si už môžeme vybrať zo širokej ponuky šalátov.

 Pri príprave šalátov tak môžeme byť kreatívnejší, to isté platí aj u zálievok. 

Aké druhy šalátov môžeme kúpiť a aké zálievky sa k nim hodia?

Výhodou šalátov je ich univerzálne využitie. Dajú sa jesť ako hlavné jedlo i ako príloha, krásne nám ozdobia tanier s jedlom, toasty alebo tácku s iným druhom zeleniny, prípadne aj ovocím.

Spring mix.jpg 

Niektoré druhy môžeme tepelne upraviť, zo šalátov si tiež v odšťavovači môžeme urobiť šťavu a drť, ktorú, keď nám ostane, môžeme zase využiť (buď do polievok, omáčok, alebo pridať do šalátu, zmiešať s bylinkami alebo nechať zamraziť). Využitie je naozaj veľmi všestranné a kreativite sa medze nekladú!

Keďže šalát patrí medzi listovú zeleninu, ktorá má cez 200 rôznych odrôd, tak by sa nám všetky druhy šalátov do jedného článku nezmestili.

Vybrali sme pre vás tie šaláty, s ktorými sa môžete najčastejšie stretnúť. Tak aký vám najviac chutí?

Druhy šalátov

Ľadový šalát 

Na rozdiel od väčšiny šalátov je ľadový šalát nenáročný na skladovanie. V chladničke alebo v chladnejšom prostredí vydrží až dva týždne. Čerstvosť spoznáme podľa zafarbenia hlúbu. Pokiaľ má šalát hnedé zafarbenie, nie je čerstvý. Tento šalát tiež nie je vhodný na tepelnú úpravu.

2514497.jpg

Rukola

Má mierne horkastú chuť, preto ju niektorí radšej miešajú s inými šalátmi, a nie každému chutí. 

Veľmi často sa používa na ozdobenie mís alebo toastov, v niektorých reštauráciách nám rukolou ozdobia napríklad tanier carpaccio. Môžeme ju tiež orestovať alebo rôzne ochutiť a podávať ako prílohu k mäsám. Najznámejšie druhy sú Roketa a Rughetta. Na rozdiel od ľadového šalátu sa dá tepelne upravovať. Dá sa tiež ľahko vypestovať v truhlíkoch, použiť v kuchyni ju môžeme už po mesiaci od vysiatia.

Rukola.jpg

Rímsky šalát 

Vzhľadom sa podobá čínskej kapuste. Dá sa kúpiť aj v baby veľkosti. Rímsky šalát môžeme jesť čerstvý aj tepelne upravený.  

Phpnrbofd.jpg

Dubáčik (trháčik) 

Je veľmi lahodný a krehký šalát s jemnou chuťou vlašských orechov, vďaka ktorej sa dobre kombinuje s ostatnými ingredienciami. Na záhradke ho oceníte, pretože listy neustále dorastajú a dá sa opakovane žať. Tento druh šalátu najrýchlejšie uvädá. Najlepšie je ho spotrebovať ešte v deň nákupu. Ak ho chcete použiť až na druhý deň, zabaľte ho do vlhkej utierky a uložte do spodného šuplíka v chladničke.

Dubacek_640x640_1426601096.jpg

Hlávkový šalát 

Stretnúť sa môžeme s mnohými druhmi tohto veľmi obľúbeného šalátu. Chutný je stred (srdiečko). Dá sa pestovať celoročne. Najviac vitamínov má v listoch. Je sa hlavne čerstvý. Často sa používa octová zálievka, niekto si do hlávkového šalátu dáva opečené kúsky slaniny. Zohnať môžete tiež hlávkový šalát, mierne sfarbený do červena, ktorý obsahuje viac karoténu. 

C81bf64d68844aa84cf568a87daa06dc.jpg

Čakanka 

  Čakanka má horkú chuť, pričom najviac horká časť je v stopke. Preto je dobré čakanku hlúbu zbaviť. Horkosti ju zbavíme tiež tepelnou úpravou, alebo ak listy na chvíľu namočíme do teplej vody. Je dobré ju skladovať v temných priestoroch, čím viac svetla čakanka má, tým viac je horká. Čakanka je buď biela, alebo červená. Čím svetlejšiu farbu má, tým je menej horká. Aj tu platí, aby ste horký hlúb pred konzumáciou odstránili.

Cakanka.jpg

Lollorosso, Lollo Biondo 

Kučeravý šalát. Druh príbuzný čakanke, ale nemá horkastú chuť. Najčastejšie sa podáva ako klasický hlávkový šalát so zálievkou. Ak chcete jemnejšiu chuť, siahnite po bielej variante. Čerstvosť šalátu spoznáte podľa toho, keď list pri nalomení chrúme.

Lollo.jpg

Štrbák (endivia)

 Je príbuzný čakanke, teda sa dá upraviť ako čakanka (podusí sa na olivovom oleji a dochutí sa). Výhodou je, že sa zberá do zimy, takže aj počas zimných dní môžete konzumovať čerstvý šalát. Nevýhodou môže byť, rovnako ako u čakanky, jeho horká chuť. Zimný druh endivie má tmavo zelené listy (tzv. Eskariol), letná endívia má jemné pretiahnuté listy.

Cakanka_strbakova_strbak.jpg

Poľný šalát 

 Ktorý vyzerá ako špenát, je príbuzný valeriány lekárskej. Môžete si na ňom pochutnať predovšetkým od októbra do marca,  v tomto období sa pestuje. Jeho jemná a mierne oriešková chuť vás ľahko dostane. Poľníček má na rozdiel od hlávkového šalátu vyššiu nutričnú hodnotu. Má vysoký obsah látok, ktoré upokojujú nervovú sústavu. Poľníček sa môže pýšiť krásne zelenou a „živou“ farbou, výborný je, keď sa zmieša s malými kockami  hrušiek a reďkovkami, pokvapká sa olivovým olejom a šťavou z pomarančov.

Lamb lettuce.jpg

Žerucha   

Má horkastú chuť a pridáva sa do šalátov alebo ako ozdoba, na občerstvenie (chleby, toasty), prípadne sa pridáva aj do nátierok, ozdobí vám polievku, cestoviny, rizoto, pečené zemiaky alebo niektoré druhy mäsa. Doma ju môžeme pestovať v priebehu celého roka.

Mfggcmk rlxyqque7ug2gw_zerucha bylinky.jpg

Batavia 

Tento druh hlávkového šalátu je populárny predovšetkým vo Francúzsku. Na rozdiel od ľadového šalátu nie je tak chrumkavý.

Batavia 1533959_960_720.jpg

Mangold 

 Je podobný cukrovej repe alebo červenej repe. V kuchyni sa pripravuje ako špenát. Vďaka menšiemu obsahu kyseliny šťaveľovej je zdravší.

Zucchini mangold salat 2.jpg

Escarola  

Je horkastou chuťou príbuzná čakanke.

240_f_177469430_uldgxkhulia8cv23epxhyibakgwshen2.jpg

Sugarloaf 

Je to taký kríženec bielej kapusty a rímskeho šalátu. Dá sa použiť do šalátov alebo pripraviť ako kapusta.

Salade pain de sucre legumes biologiques guidel ploemer.jpg

Ako poznáme čerstvosť u šalátu?

U hlávkových šalátov podľa zafarbenia hlúbu. V prípade, že je rez na stopke hnedý, nie je šalát najčerstvejší. Čerstvosť u väčšiny šalátov spoznáme už na prvý pohľad (zvädnuté listy, zmena farby).

Ako šaláty správne skladovať, aby nám čo najdlhšie vydržali?

Šaláty sa pred uložením neumývajú, umyjeme ich až tesne pred spracovaním, konzumáciou. Vhodné je uložiť šalát do plastovej nádoby prikrytej vlhkou utierkou, ktorá zaisťuje šalátu vlhkosť a pritom zaistí šalátu možnosť „dýchať“. Šaláty by sme mali skladovať v dolnej časti chladničky pri teplote do +8 °C. C a čo najskôr spotrebovať. Napríklad ľadový šalát alebo šaláty typu Lollo nie sú náročné na skladovanie a v chladničke dlhšie vydržia na rozdiel od Dubáčika, ktorý by sme mali spotrebovať najlepšie v deň zakúpenia. Ak šaláty kupujeme, vždy je dobré skontrolovať čerstvosť a dátum na obale.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.