Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Superpotraviny: úžasná Spirulina

Superpotraviny: úžasná Spirulina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Superpotraviny: úžasná Spirulina Foto: www.gettyimages.com
reklama:

Spirulina je sladkovodná vzplývavá vláknitá sinica. Nájsť ju môžeme predovšetkým v tropických a subtropických jazerách. Obsahuje rad ľudskému zdraviu prospešných látok, predovšetkým vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, vitamín C, D, A a E a karotény.

Je tiež výdatným zdrojom radu minerálov, bunkových solí, rastlinných živín a enzýmov, veľkého množstva chlorofylu a ďalších prospešných farbív. Obsahuje o 2300% viac železa ako špenát, o 3900% viac beta karoténu ako mrkva, o 300% viac vápnika ako kravské mlieko. Spirulina patrí medzi najbohatšie zdroje bielkovín v prírode vôbec – obsahuje ich cez päťdesiat percent, o 375% viac ako tofu.

Spirulina patrí medzi významné antioxidanty. Prispieva k posilneniu prirodzenej obranyschopnosti organizmu, pomáha udržať normálnu hladinu cukru v krvi, priaznivo ovplyvňuje telesnú hmotnosť a stimuluje prirodzenú tvorbu svalovej hmoty. Celkovo podporuje vitalitu organizmu.

Spirulina a jej extrakty majú preukázateľný vplyv pri stimulovaní vzniku nových červených a bielych krviniek.

Spirulina je jedným z najúčinnejších prírodných prostriedkov podporujúcich chudnutie. Je totiž mohutným zdrojom aminokyselín a sacharidov, ktoré sa rýchlo vstrebávajú do krvného riečišťa. Americký lekár Passwater je presvedčený, že niektoré aminokyseliny obsiahnuté v spiruline ovplyvňujú hladinu mozgových neurotransmiterov – prenášačov nervových impulzov. Preto Spirulina ovplyvňuje chemické procesy v mozgu a v dôsledku i náladu, vôľu a tiež chuť do jedla.

Spirulina obsahuje vyváženú kombináciu väčšiny pre človeka životne nevyhnutných živín. Preto bežne nedochádza k nárazovým prejavom nedostatku niektorej zo živín as nimi spojeným hladným nájazdom na chladničku ako pri bežných diétach. Okrem toho vďaka tomu, že organizmu nechýba žiadna zo živín, nie je provokovaný jeho „úsporný režim“. V súhrne môžeme povedať, že Spirulina významne znižuje chuť do jedla. Navyše vyvážený obsah živín priaznivo pôsobí na rovnovážnu sekréciu tráviacich enzýmov. V spojení s protizápalovými účinkami Spirulina je to dôvodom blahodarného účinku, ktorý Spirulina má na pankreas.

Vo zozname by sme mohli pokračovať. Doložené boli protinádorové pôsobenie tejto sinice, jej priaznivý vplyv na pečeň a srdce, prospešnosť pri liečbe šedého zákalu aj vredu na dvanástorníku.

Konzumovať Spirulinu môže takmer každý. Deti, tehotné a dojčiace ženy by sa však mali pred užívaním poradiť s lekárom. Ľudia s fenylketonúriou by sa konzumácii Spiruliny mali vyhnúť; sinica obsahuje fenylalanín. Pri autoimunitných ochoreniach (napríklad roztrúsená skleróza alebo reumatická artritída) by konzumácia Spiruliny mohla spôsobiť zhoršenie príznakov, pretože Spirulina výrazne posilňuje imunitu. Tento jej inak určite veľmi pozitívny vplyv je u týchto ochorení dôvodom možnej interreakcie s liekmi imunitu potláčajúcimi.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.