- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Tieto 3 zabudnuté suroviny pomôžu s chudnutím, cholesterolom aj kŕčovými žilami
Tieto 3 zabudnuté suroviny pomôžu s chudnutím, cholesterolom aj kŕčovými žilami
Pohánka, pšeno a krúpy bývali neoddeliteľnou súčasťou slovenskej kuchyne a malo to svoj dôvod. Výborne zasýtia, sú ľahko stráviteľné a telu dodajú množstvo cenných látok potrebných pre dobré zdravie.
Krúpy pri chudnutí aj pre zdravé srdce
Lacné, trvanlivé, výživné a sýte – krúpy majú mnoho predností, vďaka ktorým si miesto v jedálničku určite zaslúži. Ako krúpy sa označujú celé obilné zrná zbavené obalu. Vyrábajú sa prevažne z jačmeňa, ale k dostaniu sú aj pšeničné, ovsené či pohánkové.
Jačmenné krúpy pôsobia pozitívne na kardiovaskulárnu sústavu, pomáhajú znížiť hladinu cholesterolu a tiež udržať stabilnú hladinu cukru v krvi. Vďaka vysokému obsahu kremíka prospievajú väzom, šľachám, chrupavkám aj kostiam. Pomôžu vám aj pri chudnutí.
Kam s nimi?
V súvislosti s krúpami sa väčšine ľudí vybaví vianočná kuba, krúpová polievka a zabíjačkové špeciality – ich potenciál je však oveľa väčší. Pripravíte z nich vynikajúce rizoto, fašírky, knedličky aj placky. Výborne sa hodí ako zavárka do vývaru alebo cesnačky, môžete ich zapiecť so zeleninou či zemiakmi alebo pripraviť s hrachom alebo fazuľami.
Recept v tomto videu vás presvedčí, že krúpy môžu chutiť naozaj skvele. Presvedčte sa sami:
Pohánka je zázrak na kŕčové žily
Pohánka bola predtým označovaná ako obilie chudobných, ale klasickou obilovinou nie je – jedná sa o jednoročnú rastlinu z čeľade rdesnovitých, ktorá je botanicky spriaznená so šťaveľom a rebarborou.
Označuje sa ako pseudoobilovina ak dostaniu je v mnohých podobách – zoženiete ju vo forme múky, krupice, vločiek i celého zrna.
Pohánka je cenným zdrojom rutinu, ktorý prospieva cievam a využíva sa aj pri problémoch s kŕčovými žilami. Priaznivo pôsobí na činnosť pečene, obsahuje kvalitné rastlinné bielkoviny a okrem toho telu dodáva vitamíny skupiny B, dôležité aminokyseliny, minerály a stopové prvky.
Bez lepku
Pohánka je prirodzene bezlepková a je možné ju použiť nasladko aj naslano. Z pohánkovej múky môžete pripraviť vynikajúce lievance, palacinky, chlieb aj domáce cestoviny. Celé zrno je možné pridať ako závarku do rôznych druhov polievok – skvelá je najmä v tých zeleninových.
Pripravíte z nej müsli, sladké aj slané kaše alebo ovocné nákypy. V neposlednom rade sa uplatní ako príloha k hydinovému, bravčovému aj hovädziemu mäsu, výborne chutí aj v kombinácii so zverinou. Pripraviť ju môžete jednoducho povarením v slanej vode, alebo ju zapiecť so zeleninou, bylinkami či hubami.
Krúpy proti stresu
Krúpy sú drobné žlté semienka prosa, ktoré boli zbavené nestráviteľnej šupky. Predtým patrili do kategórie sviatočných jedál – vzhľadom na náročnosť pestovania prosa boli veľmi drahé. Rovnako ako pohánka neobsahujú žiadny lepok a v kuchyni majú univerzálne využitie.
Ich zaradením do jedálnička podporíte zdravie obličiek, zraku, pokožky, vlasov a nechtov. Majú antiseptické účinky, tíšia tráviace ťažkosti a odporúčajú sa aj ako prevencia proti osteoporóze. Priaznivý účinok majú aj na nervovú sústavu a pomáhajú zmierňovať následky fyzickej záťaže a zvýšeného stresu.
Nasladko aj naslano
Obľúbenou lahôdkou je tradičný diabolník, v ktorom sa pšeno kombinujú s orechmi a slivkami, prípadne iným ovocím. V sladkej úprave je možné z ihiel uvariť aj sladkú kašu ochutenú maslom, medom, kokosovým mliekom, ovocím, škoricou či makom.
Krúpy sú vynikajúce aj v úpravách naslano – hodí sa do zeleninových šalátov z čerstvej i grilovanej zeleniny, podávať ich môžete aj ako prílohu k omáčkam a pečeným mäsám. Pripraviť z nich možno aj alternatívu klasických knedlí.
Zdroj: www.celostnimedicina.cz, www.notanothercookingshow.tv, www.dumazahrada.cz