Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Týchto 6 chýb pri pití kávy vám môže viac uškodiť ako pomôcť. Robíte ich aj vy?

Týchto 6 chýb pri pití kávy vám môže viac uškodiť ako pomôcť. Robíte ich aj vy?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Týchto 6 chýb pri pití kávy vám môže viac uškodiť ako pomôcť. Robíte ich aj vy? Foto: depositphotos.com
reklama:

Káva je pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou každého dňa – milujeme ju pre vôňu, chuť aj rýchlu dávku energie, ktorú ponúka. Napriek tomu, že ide o obľúbený rituál, môžeme si ňou pri nesprávnom spôsobe konzumácie viac uškodiť než pomôcť. Záleží totiž nielen na tom, koľko kávy vypijeme, ale aj kedy a ako si ju doprajeme.

Káva môže podporiť sústredenie, zlepšiť náladu a pomôcť prebrať sa, no pri nesprávnom načasovaní či kombinácii so stravou (alebo liekmi) môže podráždiť trávenie, narušiť spánok alebo ovplyvniť hormonálnu rovnováhu.

1. Káva hneď po prebudení? Radšej nie.

Mnohí si myslia, že bez rannej kávy nefungujú. V skutočnosti je naše telo krátko po prebudení už samo o sebe pod vplyvom hormónu kortizolu, ktorý nás prirodzene naštartuje. Tento hormón má najvyššiu hladinu medzi šiestou a deviatou ráno, preto káva v tomto období môže byť skôr zbytočná – a z dlhodobého hľadiska si na ňu telo vytvorí vyššiu toleranciu.

Ak chcete využiť kofeín efektívne, skúste si prvú šálku nechať na čas medzi 9:30 a 11:30. Rovnako to platí aj pre neskoršie popoludnie – dajte si pozor, aby vás káva nepovzbudila tesne pred spaním. Kofeín sa totiž drží v organizme aj šesť hodín.

2. Prázdny žalúdok a káva? Nevhodná kombinácia.

Ak je káva to prvé, čo si ráno doprajete, mali by ste spozornieť. Konzumácia kofeínu nalačno môže podráždiť tráviaci trakt, zvýšiť tvorbu žalúdočných kyselín a spôsobiť pálenie záhy či žalúdočný diskomfort. Ideálne je dopriať si najskôr aspoň niečo ľahké – ovocie, jogurt alebo menšie raňajky – a až potom si vychutnať obľúbený šálku.

3. Mlieko, cukor a káva – čo môže byť problém?

Hoci je káva s mliekom a cukrom pre mnohých lahodným zážitkom, z nutričného hľadiska sa skrýva niekoľko háčikov. Laktóza z mlieka spolu s kofeínom môže u citlivých ľudí spôsobovať nadúvanie, nepríjemné kŕče alebo zápchu. Navyše mlieko mierne brzdí vstrebávanie kofeínu a oslabuje účinok niektorých prospešných látok z kávy – ako antioxidantov či kyseliny chlorogenovej.

A čo cukor? Ten síce kávu osladí, ale zároveň rozkolíše hladinu glukózy v krvi a zvyšuje kalorický príjem bez akejkoľvek výživovej hodnoty. Ak si neviete predstaviť kávu bez sladidla, skúste postupne ubrať – vaše chuťové bunky si zvyknú.

4. Káva a lieky nejdú vždy dokopy

Nie každý vie, že káva môže ovplyvňovať účinky niektorých liekov. Napríklad pri prípravkoch s obsahom teofylínu (často sa predpisujú na ochorenia dýchacích ciest) môže kofeín zosilniť ich pôsobenie natoľko, že dôjde k nervozite, trasom, búšeniu srdca či nespavosti.

Liek je najlepšie zapiť čistou vodou. Kávu si nechajte až neskôr, keď už bude liek dostatočne vstrebávaný – vyhnete sa neželaným reakciám.

5. Kofeín počas menštruácie? S mierou.

Počas menštruácie by mali byť ženy v príjme kofeínu opatrnejšie. V týchto dňoch má organizmus zvýšenú tendenciu k dehydratácii a kofeín môže zosilniť kŕče. Niektoré ženy sú na jeho účinky citlivejšie a môžu pociťovať intenzívnejšiu bolesť či zhoršenie nálady.

Navyše, nadmerné pitie kávy (viac než tri šálky denne) môže ovplyvniť aj samotný cyklus – skracovať ho, predĺžiť krvácanie, prípadne spôsobiť jeho nepravidelnosť.

6. Viac kávy = viac energie? Omyl.

Aj keď sa môže zdať, že čím viac kávy vypijeme, tým viac budeme svieži, opak býva pravdou. Odporúčaný denný limit kofeínu je okolo 400 mg, čo predstavuje zhruba tri až štyri klasické šálky. Po jeho prekročení sa môžu objaviť vedľajšie účinky ako nepokoj, búšenie srdca, výkyvy nálad či problémy so spánkom.

Správne načasovaná a striedma konzumácia kávy môže mať pozitívny vplyv na zdravie – no len vtedy, keď k nej pristupujete s rozumom. Urobte si z pitia kávy príjemný moment, ktorý nebude len o kofeíne, ale o pokoji, rituáli a vedomom oddychu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.